Qızların təhsil hüququ müzakirə edilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Bakı Dövlət Universitetinin birgə əməkdaşlığı ilə “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində “Qızların təhsil hüququ” mövzusunda konfrans keçirilib. Öncə Dövlət Himni səsləndirilib və ərazi bütövlüyümüz uğrunda canından keçən qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.    Açılış nitqi ilə çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycanda vətəndaşların, o cümlədən qızların və qadınların əlçatan, keyfiyyətli təhsil almaları, müxtəlif peşə və ixtisaslara yiyələnmələri, öz bilik və bacarıqları ilə insan kapitalını zənginləşdirməsi üçün hər bir şəraitin yaradıldığını bildirib. Əlavə edib ki, ölkədə qızların təhsili, qadınların elmi araşdırmalarda və idarəetmədə iştirakı sürətlə dəyişən müasir dünyanın tələblərinə, yeni çağırışlara davamlı olaraq cavab verməkdədir. Ali təhsil ocaqlarında təhsil alan, doktoranturada elmi tədqiqat işi ilə məşğul olan qadınların sayının artmaqda olduğunu diqqətə çatdıran E. Babayev, peşə və ixtisas seçimi işinin təhsilalanların istək və maraqlarına uyğun aparılması istiqamətində ciddi işlər aparıldığını vurğulayıb. Bildirib ki, qizların təhsili yalnız onların gələcək həyat rifahının təmin olunması üçün deyil, həm də ailə dəyərlərinin qorunması və möhkəmlənməsi, övladlarının düzgün tərbiyə olunması, bütövlükdə isə cəmiyyətin tərəqqisi üçün həlledici rola malikdir. Çıxışının davamında rektor BDU-da təhsil alanlarla bağlı müsbət statistik göstəriciləri diqqətə çatdıraraq, hazırda təhsil alan bütün tələbələrin 67%-nin, cari təhsil ilində Universitetə qəbul olanların isə 70%-nin qızlar olduğunu deyib. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, 2025-ci ilin ölkəmizdə “Konstitusiya və Suverenlik ili” elan edilməsinə diqqət çəkib, Azərbaycan dövlətinin və dövlətçilik ənənələrinin daha da möhkəmləndirilməsi, vətəndaş hüquq və azadlıqlarının təmin olunmasına dair gündəliklərin bir daha vurğulanmasında olduqca əlamətdar bir hadisə olduğunu qeyd edib: “Müəllifi Ulu Öndər Heydər Əliyev olan Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının 30, suverenlik və ərazi bütövlüyümüzün bərpasının 5 illiyini qeyd etməyə başladığımız bu ildə əminəm ki, müstəqil dövlət quruculuğu sahəsindəki nailiyyətlərimiz milli və beynəlxalq miqyasda daha geniş nümayiş olunacaq və onun möhkəmləndirilməsi ili kimi tarixə düşəcək”. Təhsilin hər bir insanın fundamental hüququ olduğuna diqqət çəkən Komitə sədri, qızların təhsilini yalnız fərdi inkişaf, ailə maraqları kontekstində deyil, həm də cəmiyyətin tərəqqisi və iqtisadi güclənməsi baxımından vacib amil kimi gələcəyə qoyulmuş əhəmiyyətli bir sərmayə adlandırıb. O, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəbul edilən dövlət proqramları və məqsədyönlü islahatların, həyata keçirilən layihələrin insan kapitalının inkişafını təmin etməklə yanaşı qızların təhsil imkanlarının artmasına da geniş şərait yaratdığını vurğulayıb. Ölkənin Birinci-vitse prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın və onun rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətini xüsusi vurğulayan B.Muradova, gənclərin, xüsusilə də yeniyetmə qızların təhsili, onların problemlərinin həllinə yönələn çoxsaylı layihələrin icra edildiyini bildirib.  B.Muradova, Ölkəmizin gələcək inkişafı naminə gənclərin bərabər imkanlar çərçivəsində təhsil almasının vacibliyini nəzərə alaraq, qızların təhsilinə dəstək kimi Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin və Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə fəaliyyəti nəticəsində “Hənifə Məlikova – Zərdabi adına təqaüd proqramı”nın təsis edildiyini bildirib. Layihənin ərsəyə gəldiyi andan cəmiyyətin böyük marağına səbəb olduğunu deyən sədr, gənc qızlarla yanaşı təhsil ictimaiyyəti, xüsusilə də korporativ sosial məsuliyyət məsələsinə ciddi önəm verən iş adamlarının prosesə yaxından qoşulduqlarını qeyd edib. O, Dövlət Komitəsinin tərəfdaşları ilə birgə “Gənc qızların təhsilinə dəstək” layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan digər istiqamətləri, eləcə də “Sən Tək Deyilsən” layihəsi, “Gələcəyə əmin addımlarla” şəhid xanımlarının təhsilinə dəstək proqramı haqqında ətraflı məlumat verib. B.Muradova, Dövlət Komitəsi ilə BDU arasında imzalanacaq əməkdaşlıq Memorandumunun təhsil sahəsində qarşıda duran vəzifələrlə bağlı səyləri birləşdirmək işinə, o cümlədən təhsilin müxtəlif sahələrində, mütəxəssis hazırlığında bərabər iştirakçılığa töhfə verəcəyini bildirib. Çıxışının sonunda öz həyatının ən vacib addımını atmış, ən mühüm uğurunu qazanmış ali təhsil alan gənc qızlarımızı təbrik edərək, onlara bu şansdan daha  yaxşı yararlanmağı, daha yaxşı vətəndaş, daha yaxşı insan, daha yaxşı azərbaycanlı olmağı arzulayıb. Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, qızların təhsilinin inkişafı və təhsilə əlçatanlığının təmin edilməsinin qadınların cəmiyyətdəki rolunun artırılması baxımından olduqca vacib olduğunu deyib. Qızların müxtəlif pillələrdə təhsili ilə bağlı statistik göstəriciləri diqqətə çatdıran E. Əmrullayev, Azərbaycanda 20 il əvvəllə müqayisədə bu gün üç dəfə daha çox gəncin təhsil aldığını, onların sırasında gənc qızların sayının artdığını vurğulayıb. O, hələ də dünyanın bəzi yerlərində qızların təhsil hüquqlarının məhdudlaşdırıldığını, bu təhdidlərin açıq şəkildə müzakirəsinə ehtiyac olduğunu əlavə edib. Ölkəmizdə qızların təhsilinin uzunmüddətli hədəflərdən olduğunu deyən nazir bildirib ki, təhsil sahəsində görülən işlərin nəticəsi təxminən 20 il müddətinə hiss edilir: “Tədqiqatlar onu göstərir ki, anası ali təhsilli olan şagirdlərin ortalama nəticələri təhsilli olmayan ailələrdə böyüdülən şagirdlərə nisbətən daha yaxşı olur”. Rəsmi çıxışlar dinlənildikdən sonra BDU ilə Dövlət Komitəsi arasında elmi-tədqiqat, təhsil, sosial və innovativ layihələr çərçivəsində əməkdaşlığın qurulması və inkişaf etdirilməsi məqsədilə Memorandum imzalanıb. Sənədi Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova və BDU-nun rektoru Elçin Babayev imzalayıb. Daha sonra digər çıxışlar dinlənilib. Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov, Fondun həyata keçirdiyi dəstək layihələri haqqında məlumat verib və nəticələri səsləndirib. İcra edilən layihələrin inkişafı istiqamətində gələcək planlardan danışıb, təqaüdçülərə və təhsilalanlara uğurlar arzu edib. Milli Məclisin deputatı, Elm və təhsil komitəsinin üzvü Mehriban Vəliyeva, qızların təhsilinə qoyulan sərmayənin həm də cəmiyyətimizin gələcək inkişafına qoyulduğunu bildirib. Dinamik və inklüziv cəmiyyətin formalaşdırılması baxımından qızların təhslinin vacibliyini qeyd edən deputat, bu sahədə həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyətinə diqqət çəkib. M.Vəliyeva bildirib ki, dövlətimizin milli inkişaf strategiyasının prioritet istiqamətlərindən olan qadın və gənclər siyasətinin təməlində həm də qızların inkişafı, onların təhsili, karyera məsələsi dayanır. O, erkən nikah və qohum evlilikləri ilə bağlı qanunvericiliyə edilən son dəyişiklikləri xatırladaraq, bu dəyişiklikləri qızların inkişafına mühüm töhfə kimi qiymətləndirib. Elmi təhsilin ən yüksək səviyyəsi adlandıran Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsi Maddə quruluşu kafedrasının müdiri Sacidə Əbdülvahabova, hər bir qızın təhsilini davam etdirərək, elmə töhfə verməli olduğunu deyib. Elm sahəsində qadınların iştirakçılığı ilə bağlı göstəriciləri səsləndirən S. Əbdülvahabova, qadınların sayının artmasını müsbət hal kimi qiymətləndirib.                                                  Dövlət Gömrük Akademiyası, İnformasiya Texnologiyaları fakültəsinin tələbəsi, “Gənc qızların  təhsilinə dəstək” layihəsinin  iştirakçısı Fidan Mehdiyeva, təhsilin qadının inkişafında rolundan danışıb, qızlara daha böyük nailiyyətlər naminə təhsillərini inkişaf etdirmələrini tövsiyə edib. Şəhid polkovnik-leytenant Anar Əliyevin həyat yoldaşı, “Sən tək deyilsən” layihəsi  çərçivəsində “Gələcəyə əmin addımlarla” şəhid xanımlarının təhsilinə dəstək proqramının  iştirakçısı Vüsalə Əliyeva, ailədə övladların tərbiyəsi zamanı valideynlərin, xüsusilə də şəhid xanımlarının təhsilli olmasının önəmini vurğulayıb. “Sən tək deyilsən” layihəsində iştirakından danışan V.Əliyeva, ali təhsilə başladıqdan sonra özünə daha inamlı olduğunu qeyd edib. Çıxışlar dinlənildikdən sonra konfrans bədii hissə ilə davam edib.          Qeyd edək ki, konfransın keçirilməsində məqsəd “Gənc qızların təhsilinə dəstək” layihəsinin əhatə dairəsini genişləndirmək, təhsil ocaqlarında, akademik dairələrdə daha geniş auditoriyanın diqqətini qızların təhsilinə cəlb etmək, onların ictimai-sosial fəallığının artırılmasına dəstək olmaqdır.
Ətraflı
Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyalar haqqında əsasnaməyə dəyişiklik təsdiq edilib
“Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyalar haqqında əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il 27 dekabr tarixli 113-VIIQD nömrəli Qanunu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 17 fevral tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmişdir.               “Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyalar haqqlnda Əsasnamənin təsdiq edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişikliklər “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 noyabr tarixli 2306 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020-2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın 5.1.1-ci bəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə hazırlanmışdır.              Dəyişikliklərə aşağıdakı məsələlər aiddir: 1.    Yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə Komissiyaların adı dəyişdirilərək “Uşaq hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyalar” adlandırılır Bu dəyişikliyin qəbul edilməsində əsas məqsəd yetkinlik yaşına çatmayanların    yaşına münasibətdə qanunvericilikdə vahid yanaşmanın təmin edilməsidir. 2.    Uşaqlara münasibətdə qəyyumluq və himayə ilə bağlı səlahiyyətlər komissiyalara həvalə edilir Əvvəl yerli icra hakimiyyətlərində uşaq məsələlərinə iki orqan baxırdı: qəyyumluq və himayə orqanı və yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiya. Yerli səviyyədə uşaq məsələləri ilə məşğul olan iki ayrı-ayrı qurumun mövcudluğu ölkədə uşaq müdafiə mexanizmini mürəkkəbləşdirir və səmərəliliyini azaldır.Artıq uşaqlara münasibətdə qəyyumluq və himayə orqanlarının səlahiyyətlərini komissiyalar həyata keçirəcək.              3.  Görülən işlər barədə hesabat ildə 4 dəfə təqdim edilir                                    Dəyişikliyə əsasən yerli komissiyalar tərəfindən yuxarı komissiyalara ildə 4 dəfə (rüblük, altı aylıq, doqquz aylıq, illik) gördükləri işlər barəsində hesabat təqdim edilir ki, bu da komissiyaların fəaliyyətinə nəzarətin gücləndirilməsinə imkan verəcəkdir. Əvvəl hesabat ildə iki dəfə təqdim olunurdu.             4.  Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsində Katiblik yaradılır. Dəyişikliyə əsasən Nazirlər Kabineti yanındakı komissiyanın cari işlərinin görülməsi və qərarlarının icrasına nəzarətin həyata keçirilməsi Ailə, Qadın və Uşaq problemləri üzrə Dövlət Komitəsində yaradılan Katiblik tərəfindən təmin edilir.    Katiblik aşağıdakı vəzifələri həyata keçirir: - yerli komissiyaların fəaliyyətini təhlil edir, təhlilin nəticələrinə uyğun olaraq  tövsiyələr hazırlayır;  - komissiyaların məsul katiblərinə metodik yardım göstərir; -uşaq hüquqlarının pozulması, yerli komissiyaların fəaliyyəti və uşaq müəssisələrində keçirilən monitorinqlərlə bağlı daxil olmuş müraciətləri araşdırır və araşdırmanın nəticəsi barədə Nazirlər Kabineti yanındakı komissiyaya məlumat verir; - uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı beynəlxalq təcrübəni öyrənir; -Nazirlər Kabineti yanındakı komissiyanın fəaliyyəti ilə bağlı ictimaiyyəti məlumatlandırır; - hesabatları ümumiləşdirərək, Nazirlər Kabineti yanındakı komissiyaya təqdim edir. Bu dəyişiklik yerli komissiyaların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsini təmin edəcək və əlaqələndirmə mexanizmi gücləndirəcək. 5. Hüquq pozuntusu törətmiş uşaqlar barəsində tətbiq edilən tədbirlər və fərdi profilaktik iş Dəyişikliyə əsasən hüquq pozuntusu törətmiş uşaqlar barəsində tətbiq edilən   intizam təsir tədbirlərinin növləri sırasından uşağın üzr istəməsi çıxarılmışdır, həmçinin uşaqlar barəsində tətbiq edilən digər intizam tədbirləri ilə yanaşı onunla “Yetkinlik yaşına çatmayanların baxımsızlığının və hüquq pozuntularının profilaktikası haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq fərdi profilaktik işin aparılması təmin ediləcək. 6. Uşaqların işləri üzrə icraatla bağlı da dəyişiklik edilib Əvvəlki qaydaya əsasən komissiyanın işə və ya materiala dair qərarının surəti barəsində qəbul edilmiş yetkinlik yaşına çatmayana və zərərçəkmiş şəxsə göndərilirdi. Dəyişikliyə əsasən, qəbul edilmiş qərarın surəti 3 gün müddətində komissiyalar tərəfindən həmçinin Katibliyə göndərilir. Bu dəyişiklik qəbul edilən qərarların monitorinqini və təcrübədə vahid yanaşmanın formalaşdırılmasını təmin edəcək.
Dövlət Komitəsi regionlarda növbəti “Açıq qapı” günü keçirəcək
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi regionlarda növbəti “Açıq qapı” günü keçirəcək. “Açıq qapı” günü 27 fevral 2025-ci il tarixində, saat 10:00-dan 13:00-dək Dövlət Komitəsinin Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən psixoloq və sosial işçilərin iştirakı ilə keçiriləcəkdir.  Ünvan və telefonlar
Aynur Sofiyeva Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun Himayəçilik Şurasının sədri seçilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun Himayəçilik Şurasının sədri seçilib. 17 fevral 2025-ci il tarixində Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində yaradılan Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun Himayəçilik Şurasının yeni tərkibdə ilk iclası keçirilib. İclasda Fondun gələcək fəaliyyəti, o cümlədən iclasın gündəliyində əksini tapmış məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb. Qeyd edək ki, Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun Himayəçilik Şurasının yeni tərkibinə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Aynur Sofiyeva, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin birinci müavini, müfti Salman Musayev, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor İlham Məmmədzadə, “Report” İnformasiya Agentliyinin icraçı direktoru Fuad Hüseynəliyev təyin ediliblər.
Regionlarda mətbuat nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ağdam, Göygöl, Hacıqabul, İsmayıllı, Qəbələ, Saatlı, Şüvəlan, Zaqatala, Zərdab Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən 14 fevral - Azərbaycan Televiziyasının yarandığı gün münasibətilə mətbuat nümayəndələri və mərkəzlərin ekspert qrupunun üzvləri ilə işgüzar görüşlər keçirilib. Görüşlərdə mərkəzlərin fəaliyyət istiqamətləri, ötən il ərzində həyata keçirilən tədbirlər barədə iştirakçılara məlumat verilib, 2025-ci ilin iş planı müzakirə olunub. Görüş zamanı ailə, qadın və uşaq məsələləri ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlərdə səmərəliliyin artırılması ilə bağlı təkliflər səsləndirilib.
Regionlarda sağlam həyat tərzinin təbliği ilə bağlı maarifləndirici görüşlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ağdam, Şüvəlan, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul, Zərdab, İsmayıllı, Qəbələ, Goranboy, Göygöl, Zaqatala Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzi tərəfindən 10-14 fevral 2025-ci il tarixlərində təhsil müəssisələrində yeniyetmə və gənclər arasında sağlam həyat tərzi vərdişlərinin formalaşdırılması istiqamətində maarifləndirici görüşlər keçirilib. Görüşlərdə mərkəzlərin və Rayon İcra Hakimiyyətlərinin əməkdaşları, təhsil və tibb işçiləri, Uşaq Səfirlər Məclisinin üzvləri, məktəblərin müəllim və şagird kollektivi, valideynlər iştirak ediblər. Ekspertlər tərəfindən iştirakçılara sağlam həyat tərzinin qaydaları barədə ətraflı məlumat verilib, zərərli vərdişlərin fəsadlarından bəhs edilib, gigiyenik qaydalara əməl etmək, düzgün qidalanmaq, idmanla məşğul olmaq tövsiyə edilib. Görüşlərdə iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, mövzu ilə bağlı maarifləndirmə materialları paylanılıb.
Bahar Muradova Yevlax şəhərində vətəndaşları qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişinə əsasən, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının rəhbərləri bölgələrdə vətəndaşların qəbulunu keçirir, onların müxtəlif məsələlərlə bağlı müraciətlərinin, ərizə və şikayətlərinin müsbət həll olunması üçün tədbirlər görürlər. Tərtib edilən qəbul cədvəlinə müvafiq olaraq, 14 fevral 2025-ci il tarixində keçirilən qəbul zamanı Yevlax və Mingəçevir şəhər sakinlərinin müraciətləri dinlənilib. Qəbuldan öncə Ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi ziyarət olunaraq, önünə gül dəstələri qoyulub, əziz xatirəsinə dərin ehtiram bildirilib. Dövlət Komitəsinin aidiyyəti struktur bölmə rəhbərinin də iştirakı ilə keçirilən görüşdə vətəndaş müraciətləri uşaqla ünsiyyət, boşanmadan sonra yaranan hüquqi problemlərin həlli, müalicə, təhsil, işlə təmin olunma və digər məsələlər yer alıb. Qaldırılan məsələlərin hərtərəfli öyrənilməsi və qısa müddətdə həll edilməsi üçün müvafiq tapşırıqlar verilib. Həlli araşdırma tələb edən müraciətlər qeydə alınaraq, icraata götürülüb.
Dövlət Komitəsinin 2024-cü ilin yekunlarına dair Kollegiya iclası keçirilib
12 fevral 2025-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin ötən ilin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsinə həsr olunmuş kollegiya iclası keçirilib. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin 2024-cü ildə fəaliyyətinin yekunlarına dair məlumat üzrə təqdimatla çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, ailə, qadın və uşaq siyasətinin həyata keçirilməsi, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü qeyd edib, həyata keçirilən tədbir və layihələr, hazırlanan təhlillər və əldə olunan nəticələrlə bağlı statistik göstəriciləri diqqətə çatdırıb. Yola saldığımız 2024-cü ilin ölkə tarixinə daha bir uğur səhifəsi kimi yazıldığını vurğulayan B. Muradova, Azərbaycanda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu (COP29) sessiyasının uğurla yekunlaşdığını, qəbul edilən qərarların bəşəriyyətin gələcəyi üçün müstəsna önəm daşımaqla bərabər Azərbaycanın liderlik qabiliyyətini və beynəlxalq nüfuzunu bir daha nümayiş etdirdiyini qeyd edib. O, Böyük Qayıdış Konsepsiyası çərçivəsində azad edilmiş ərazilərdə nəhəng infrastruktur layihələrinin həyata keçirildiyini bildirib, həmçinin növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri və Milli Məclisə seçkilərin də ötən ildə baş tutduğunu diqqətə çatdırıb. B. Muradova qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində 8 sənəd layihəsinin təsdiq edildiyini, Komitəyə müvafiq qurumlardan daxil olan 12 sənəd layihəsinə rəy və təkliflərin verildiyini, 31 fərman, dövlət proqramı, strategiya və milli fəaliyyət planının icra edildiyini,4 müxtəlif mövzuda hesabat və təhlilin hazırlandığını vurğulayıb. COP29 çərçivəsində “Uşaqlar, gənclər və iqlim fəaliyyəti” mövzusu üzrə dəyirmi masa, “İqlim Dayanıqlılığı və Sülh Quruculuğunda Gənclərin Liderliyi” mövzusunda, “Şəffaflıqda Gender” mövzusunda yüksək səviyyəli tədbirlərdən bəhs edən sədr, İslam Elm, Təhsil və Mədəniyyət Təşkilatı (İCESCO) və Dövlət Komitəsi arasında əməkdaşlığa dair niyyət protokolunun imzalandığını qeyd edib. B. Muradova Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən tədbirlər arasında 8 mart Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr edilmiş tədbir, “Ekologiya və uşaqlar” mövzusuna həsr olunmuş Azərbaycan Uşaqlarının VI Ümumrespublika Forumu, “Ailə-dəyişməyən dəyərimiz” mövzusunda Gənc Ailə Forumu haqqında ətraflı məlumat verib. “Ailəm könüllüləri” layihəsi, “Güclü cəmiyyətin zərif simaları”, “Sən tək deyilsən”, “Gənc Qızların Təhsilinə Dəstək”, “Çempion ailələr”, “Mənim hüquqlarım”adlı təşviqat avtobusu, “Uşaqdan-uşağa” kimi layihələr xüsusi vurğulanıb. Komitə sədri diqqətə çatdırıb ki, 2024-cü il ərzində Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin xidmətlərindən 25354 nəfər bəhrələnib, 890 ailəyə səfərlər təşkil edilib və 10 “Açıq qapı” günü keçirilib. Ötən il Komitəyə 3628 vətəndaş müraciəti daxil olub, 12 region üzrə qəbullar keçirilib. Məişət zorakılığının qarşısının alınması ilə bağlı görülən işlər haqqında məlumat verən B. Muradova, ötən il ərzində bu istiqamətdə Komitəyə 594 müraciətin daxil olduğunu bildirib və əlavə edib ki, 2020-ci illə müqayisədə son 5 il ərzində məişət zorakılığı ilə bağlı daxil olan müraciət sayı 3,3 dəfə artmışdır. Komitə rəsmisi vətəndaş cəmiyyəti institutları, kütləvi informasiya vasitələri ilə səmərəli əməkdaşlığın qurulduğunu vurğulayaraq, bu əlaqələrin uğurla davam edəcəyinə əminliyini ifadə edib. O, media nümayəndələri tərəfindən daxil olan 198 müraciətin təmin edildiyini, jurnalist və blogerlərin iştirakı ilə təlim proqramlarının, media turların təşkil edildiyini bildirib. Daha sonra Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramilə Seyidova, dövlətin ailə, qadın və uşaq hüquqları istiqamətində siyasətinə uyğun olaraq, Naxçıvanda həyata keçirilən tədbir və layihələr barədə məlumat verib. O, ötən il ərzində ölkədə müvafiq sahədə qəbul edilmiş normativ hüquqi sənədlər, həmçinin dövlət proqramlarından irəli gələn vəzifələrin icrası istiqamətində bir sıra statistik göstəriciləri diqqətə çatdırıb. R. Seyidova bildirib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaranmasının 100 illik yubileyi və COP-29 konfransı, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı tədbirlər keçirilmiş, əhali arasında ailə, qadın və uşaq məsələləri ilə bağlı geniş təbliğat işi aparılmışdır. Komitə digər icra hakimiyyəti, yerli özünüidarəetmə orqanları və qeyri-hökumət təşkilatları ilə qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərmiş və müvafiq sahə ilə bağlı qəbul olunmuş normativ-hüquqi aktların və dövlət proqramlarının icrasını əsas tutmuşdur. Gündəlikdə duran birinci məsələ ilə bağlı münasibət bildirən Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, gender məsul şəxslərin fəaliyyətinin gücləndirilməsinin və bələdiyyələrə yeni seçilmiş qadınlara istiqamətlənən təlimlərin keçirilməsinin və gender komissiyalarının fəaliyyətinin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin 2025-ci ilin birinciyarısı üçün qarşıda duran vəzifələrinə dair məlumat üzrə təqdimatla çıxış edən Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva, “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbirlər, ailələrin gücləndirilməsi və sağlam ailələrin formalaşmasına yönələn layihələr, qadın və uşaq hüquqlarının qorunması, beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi, uşaq iştirakçılığının artırılması, məişət zorakılığının qarşısının alınması, gender bərabərliyinin təmin edilməsi və digər mühüm fəaliyyət istiqamətləri üzrə görüləcək işləri diqqətə çatdırıb. Dövlət Komitəsinin Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimovanın Komitə yanında məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində monitorinq və əlaqələndirmə qrupunun yaradılması ilə bağlı çıxışı dinlənilib. O bildirib ki, “Məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində monitorinq və əlaqələndirmə qruplarının fəaliyyət Qaydası”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin Qərarı 30 iyul 2024-cü ildə təsdiqlənmişdir. Qrupların fəaliyyət istiqamətləri isəməişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində qurumlararası əlaqələndirmənin həyata keçirilməsi, məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində monitorinqin aparılması, əhali arasında maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsi, məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxsin və onun himayəsində olan yetkinlik yaşına çatmayanların hüquqlarının və təhlükəsizliyinin təmin olunmasıdır. Məruzələrdən sonra müzakirələr aparılıb və kollegiyanın gündəliyindəki məsələlər üzrə qərarlar qəbul edilib. Yekunda çıxış edən Bahar Muradova, cari il ərzində də yeni istiqamətlərin müəyyənləşdirilərək, mühüm tədbirlərin davam etdiriləcəyini diqqətə çatdırıb. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin 2024-cü il üzrə Hesabatı
Yuxarı sinif şagirdləri ilə narkomaniyanın fəsadları mövzusunda görüş keçirilib
10 fevral 2025-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə narkomaniyanın fəsadları mövzusunda maarifləndirici görüş keçirilib. Yuxarı sinif şagirdlərinin iştirak etdiyi görüşdə Dövlət Komitəsinin Uşaq məsələləri şöbəsinin əməkdaşı Həsən Əliyev və “Narkotiklər, Zərərli Asılılıqlar Əleyhinə Səfərbərlik Mərkəzi" İctimai Birliyinin sədri Nail Kəmərli narkotikin insan həyatına vurduğu zərərlərdən bəhs ediblər. N.Kəmərli narkotik asılılığından əziyyət çəkən insanların həyatından, onların üzləşdiyi çətinliklərdən danışıb. Bu asılılığın uşaqlar arasında yayılmaması üçün onları ayıq-sayıq olmağa çağırıb. Daha sonra narkotik asılılığından əziyyət çəkən insanların həyatını əks etdirən video-materiallar nümayiş olunub. Görüşdə 14 il narkotik asılılığından əziyyət çəkmiş, Sambo idman növü üzrə dünya və Avropa çempionu olmuş Vüqar Məmmədov narkotikin onun həyatına gətirdiyi fəsadlardan danışıb, yeniyetmələrin bu bəlaya düçar olmaması üçün tövsiyələrini verib. Sonda uşaqların sualları cavablandırılıb.