“Ailələrimizi tanıyaq” layihəsinin növbəti qonağı Əliyevlərdir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin “Ailələrimizi tanıyaq” layihəsinin növbəti qonağı İsmayıllı rayonunun sayılıb-seçilən, nümunəvi ailələrindən olan Əliyevlər ailəsidir. Nəzər Əliyev 1962-ci ildə İsmayıllı rayonunun Lahıc qəsəbəsində sənətkar-misgər ailəsində anadan olub. Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunu (hazırkı Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetini) bitirib, təyinatla rayonun Həftəsov kənd məktəbində riyaziyyat müəllimi, Əhən kənd məktəbində isə direktor işləyib. Hazırda “Lahıc” Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğunun müdiridir. Bakı Maşınqayırma Texnikumunu bitirən həyat yoldaşı Şəlalə Əliyeva isə uzun illər peşə məktəbində müəllim kimi çalışıb və hazırda Lahıc kənd kitabxanasının müdiridir. 40 ildir birgə ömür sürən bu ailənin 3 övladı, 5 nəvəsi var. Böyük oğlu Mirzə Əliyev Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini, qızı Səriyyə Əliyeva Bakı Dövlət Universitetini, kiçik oğlu Kamal Əliyev Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetini bitiriblər. Nəzər Əliyev 1996-cı ildən Bakıda, eləcə də Fransa, Rusiya, Qazaxıstan, Özbəkistan, Gürcüstanda keçirilən Azərbaycan mədəniyyəti günlərində, müxtəlif sərgilərdə iştirak edib, özünün və digər misgərlərin əl işlərini, Lahıca məxsus sənətkarlıq nümunələrini nümayiş etdirib, master-klaslar keçib.Sərgilərdə dəfələrlə Ümummilli lider Heydər Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə görüşüb. 2017-ci ildə növbəti belə bir görüşdə Prezident İlham Əliyevi Lahıca – evlərinə qonaq dəvət edib. Bir il sonra İsmayıllıya səfəri çərçivəsində Lahıcda olan ölkə rəhbəri Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyeva ilə birlikdə ailənin qonağı olublar. Bu, ailə üzvlərinin yaddaşına həyatlarının ən xoş günü kimi yazılıb. Bu zəhmətkeş, uzun və nümuməvi ömür yolu olan ailə ilə müsahibəmizi təqdim edirik. Xoşbəxt evliliyin sirri nədədir? Ailənin ağbirçəyi, Nəzər Əliyevin anası Püstə Əliyeva: - Xoşbəxt evliliyin sirri zəhməti, əməyi sevməkdədir, zəhmətə bağlı olan, əməyi sevən insan, ailə xoşbəxtdir. Ailə daxilində anlaşılmazlıqlar baş verdikdə, fərqli fikirlər olduqda bu məsələni necə həll edirsiniz?             Şəlalə Əliyeva: - Güzəştə getməklə, problemi öz aramızda sakit səslə, astadan müzakirə etməklə həll etməyə çalışırıq.  Vətənə, dövlətə layiq övladların yetişdirilməsi üçün nə etmək lazımdır? - Nəzər Əliyev: - Özümüz nümunə olmaqla. Valideynlərin davranışları övladlarına təsir edir. Valideyn-övlad münasibətləri ailənizdə necə tənzimlənir? - Bu məsələdə valideynlərimizi örnək almışıq. Uşaq valideynlərini böyük kimi görməli, bilməlidir, belə olduqda tərbiyədə istədiyinizə nail ola bilərsiniz. Bu gün uşaqların tərbiyəsində geri dönüb baxdıqda daha nələri əlavə etmək istərdiniz? Hansı ki, bu günə kimi etmədiyinizə görə təəssüf hissi keçirirsiniz. - Allaha çox şükür ki, elə hal olmayıb, iş nə qədər çox olsa da uşaqların tərbiyəsinə, təhsilinə vaxt tapmışıq. İş gözləyə bilər, təlim-tərbiyə isə yox. Ailə qurmaq istəyən gənclərə nə məsləhət görərdiniz?            - Püstə Əliyeva: -Böyüyün xeyir-duası olmadan ailə qurmasınlar. - Şəlalə Əliyeva: -Güzəştə getməyi bacarsınlar. Hörmətli Əliyevlər ailəsi, bir daha bizi ailənizdə qəbul etdiyinizə, dəyərli fikirlərinizi bizimlə bölüşdüyünüzə görə  təşəkkürümüzü bildirir, Sizə uzun ömür və möhkəm cansağlığı arzu edirik.
Ətraflı
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən təşkil edilmiş “Yetkinlik yaşına çatmayanlar arasında aqressiv davranış (bullinq)” mövzusunda təlim başa çatıb. Ekspert qismində dəvət edilmiş Türkiyə Respublikasının Sakarya Universitetinin İnsan və Toplum Bilimləri Fakültəsinin Sosial Xidmət Bölməsinin müəllimi prof. dr. Mehmet Zafer Danış tərəfindən təlimçilər üçün təlim (TOT) formatında baş tutmuş görüş zamanı yetkinlik yaşına çatmayanlar arasında aqressiv davranışla bağlı nəzəri məlumatlar verilmiş, bullinqi yarada biləcək səbəblərin aradan qaldırılması ilə bağlı psixo-profilaktik işin səmərəlilik səviyyəsinin artırılması məqsədilə mütəxəssislərin iştirakı ilə real hadisələr üzərindən təhlillər aparılıb. 17-18 mart 2025-ci il tarixlərində ümumilikdə 120 nəfərin iştirakı ilə baş tutmuş təlimlərdə Bakı və Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən ümumtəhsil müəssisələrinin psixoloqları, Penitensiar Xidmətin və Sosial Xidmətlər Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib. Yekunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.
Dövlət Komitəsi jurnalistlər arasında müsabiqə elan edir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərşivəsində Azərbaycanda milli mətbuatın yaranmasının 150 illik yubileyi münasibəti ilə jurnalistlər arasında müsabiqə elan edir. Müsabiqənin təşkil edilməsində məqsəd medianın diqqətini ailə, qadın və uşaq mövzularına çəkmək, bu istiqamətdə media vasitəsilə faydalı məlumatların yayılmasına, maarifləndirmənin aparılmasına və media nümayəndələri ilə uğurlu əməkdaşlığa töhfə vermək, kütləvi maariflənməni təmin etmək, uğurlu qadınları və Azərbaycanın ailə dəyərlərini təşviq etməkdir. Müsabiqə iki nominasiya üzrə elan edilir: I nominasiya - “Ailə mövzularının işıqlandırılması üzrə ən yaxşı yazı” II nominasiya - “Uğurlu qadınlar haqqında ən yaxşı süjet”  Hər nominasiya üzrə 3 qalib müəyyən ediləcəkdir.  Müsabiqənin şərtlər: Müsabiqəyə 19 mart - 19 iyun 2025-ci il tarixində yayımlanan (televiziya, qəzet, jurnal, informasiya agentlikləri və onlayn mediada) yazı və video materiallar buraxılacaq. Həcmi 2000-10000 arası işarə, “Arial” 12 ölçüsündə “MS Word” sənədi şəklində olan yazılar (çap materialıdırsa, PDF şəklində), və ya müddəti 1-5 dəqiqə arası olan süjetlər (link qeyd edilməklə) təqdim edilə bilər. Dil: Azərbaycan və rus dilləri. Yayımlanan yazı və ya video materialın linkini əlavə edərək, informasiya.aqupdk@family.gov.az  ünvanına göndərmək xahiş olunur.   Hər müəllif müsabiqəyə 3-dən az olmamaqla material təqdim etməlidir. Müsabiqədə iştirak etmək istəyən media nümayəndələri 19 iyun tarixinədək dərc və ya nümayiş edilmiş materialları “Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin elan etdiyi müsabiqəyə təqdim olunur” başlığı ilə təqdim etməlidir: -- Namizədin ad və soyadı, -- Namizədin işlədiyi media subyektinin adı, -- Namizədin əlaqə nömrəsi, Müsabiqəyə qəbul edilən materiallardan 6 ən uğurlu iş Müsabiqə Komitəsi tərəfindən qiymətləndiriləcəkdir. Müsabiqənin nəticələri Milli Mətbuat Gününün 150 illiyinə həsr edilmiş tədbirdə elan olunacaqdır. Qiymətləndirmə zamanı  nəzərə alınacaq meyarlar: - dolğun əhatə edilməsi - ifadə vasitələrinin zənginliyi - cəmiyyətə nümunəvi, pozitiv mesajın ötürmə dərəcəsi - mövzuya fərqli yanaşma - beynəlxalq və yerli statistik məlumatlar Qaliblər diplom və hədiyyələrlə (noutbuk) mükafatlandırılacaqdır. Əlavə məlumat üçün müraciət edə bilərsiniz: Telefon: (+99412) 498 80 93 Mobil : (+99451) 230 45 76 E-mail:  informasiya.aqupdk@family.gov.az
“Bir uşağın haqqının qorunması gələcəyin ədalətli və insanpərvər olmasına verəcəyimiz bir töhfədir” Bu sözləri Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva “Yetkinlik yaşına çatmayanlar arasında aqressiv davranış (bullinq)” mövzusunda təlimin açılış mərasimində çıxışı zamanı deyib. Aynur Sofiyeva salamlama nitqi ilə çıxış edərək bildirib ki, bullinq bu gün bütün dünyada təkcə bir fərdi və ailəni deyil, bütün cəmiyyəti narahat edən problem, xüsusən uşaqların hüquqlarını pozan görünməz amma real bir təhdiddir. Uşaq hüquqlarının qorunmasının, təminatının, eləcə də inkişafının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edən A.Sofiyeva, ölkəmizdə bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərin daim gücləndirildiyini və uğurlu nəticələr əldə edildiyini vurğulayıb. “Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020–2030-cu illər üçün Strategiyası”nda dövlətin uşaq məsələləri ilə bağlı hədəflərinin müəyyələşdirildiyini bildirən Komitə rəsmisi qeyd edib ki, Strategiyadan irəli gələrək bir neçə vacib sənəd layihəsi Komitə tərəfindən hazırlanıb və qəbul olunub. A.Sofiyeva əlavə edib ki, hazırda “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunu müasir çağırışlara uyğun olaraq yenidən təkmilləşdirilib və qəbul olunması gözlənilir. Bildirib ki, Qanun uşaqların müdafiəsi, inkişafı istiqamətində önəmli hüquqi bazanı formalaşdıracaq, eləcə də gələcək fəaliyyət üçün önəmli bir mənbə rolunu oyanayacaqdır. Dövlət Komitəsinin fəaliyyətinin gələcək xəritəsinin müəyyənləşdirilməsində həyata keçirilən təhlil və araşdırmaların əhəmiyyətini vurğulayan sədr müavini, Azərbaycanda məktəblərdə bullinqlə bağlı sorğular keçirilərək "Yetkinlik yaşına çatmayanlar arasında aqressiv davranış: Bullinqin aşkarlanması üzrə analitik hesabat" adlı tədqiqat hazırlandığını bildirib. Tədqiqatın nətəcələrinə diqqət çəkən A.Sofiyeva əlavə edib ki, effektiv mübarizə üçün hüquqi çərçivələri bilməklə yanaşı, psixoloji biliklər də gücləndirilməli, bu sahədə işləyən mütəxəssislərin bilik və bacarıqları artırılmalıdır. İstanbul şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında ailə, qadın və uşaq məsələləri üzrə siyasət sahəsində Əməkdaşlıq Protokolu ilə bağlı Fəaliyyət Planı”na əsasən çoxistiqamətli əməkdaşlıq həyata keçirildiyindən bəhs edən A.Sofiyeva, qardaş ölkədən dəvət olunmuş ekspert tərəfindən keçiriləcək və iki gün davam edəcək təlimin müvafiq sahədə gözəl nəticələr əldə etməyə kömək edəcəyini bildirib və təlimin işinə uğurlar arzulayıb. Təlim Türkiyənin Sakarya Universitetinin İnsan və Toplum Bilimləri Fakültəsinin Sosial Xidmət Bölməsinin müəllimi prof. dr. Mehmet Zafer Danış tərəfindən iştirakçılara yetkinlik yaşına çatmayanlar arasında aqressiv davranış, uşaqların bullinqə məruz qalması, bullinqin növləri və s. haqqında məlumat verməsi ilə davam edib. Təlimdə Bakı və Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən ümumtəhsil müəssisələrinin psixoloqları, Penitensiar Xidmətin və Sosial Xidmətlər Agentliyinin əməkdaşları iştirak edir.    Qeyd edək ki, təlim Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 24 noyabr 2020-ci il tarixli, 2306 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020-2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın 5.1.4., 5.1.10. və 5.3.9-cu bəndlərinə əsasən həyata keçirilir.
“Asılılıq və bərpa” adlı qadın forumu keçirilib
Türkiyənin Nyu Yorkdakı Baş konsulluğu, Ailə və Sosial Siyasət Nazirliyi və “Yaşıl ay”ın təşkilatçılığı ilə BMT-də Qadınların Statusu Komissiyasının 69-cu sessiyası çərçivəsində “Asılılıq və bərpa” adlı qadın forumu keçirilib. Azərbaycan nümayəndə heyəti forumda iştirak edib. Çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva, qadınların gücləndirilməsi sahəsində dünya ölkələri və təşkilatların əməkdaşlığının vacibliyindən danışaraq, bu sahədə beynəlxalq konvensiyaların qarşıya qoyduğu öhdəlikləri qeyd edib. Qadın hüquqları ilə bağlı tarixən formalaşmış dəyərləri olan və Şərqdə qadına seçki hüququ verən ilk ölkə kimi Azərbaycanın bu sahədə təcrübəsindən danışıb. O, dünyanın ən böyük beynəlxalq təşkilatları ilə əməkdaşlıq edən ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində keçirilən “Qadınların hüquqlarının qorunması və səlahiyyətlərinin artırılması” konfransında Hərəkatın qadın qolunun yaradılması təşəbbüsünün irəli sürüldüyünü, eləcə də COP29 konfransında “Gender günü”nün keçirildiyini, qadınların səlahiyyətləndirilməsi ilə bağlı məsələlərin diqqətdə saxlanıldığını vurğulayıb. Komitə rəsmisi Azərbaycanın cari ildə keçirilməsi planlaşdırılan və türk dövlətlərinin ailə və sosial siyasət nazirlərini bir araya gətirəcək növbəti konfransa da evsahibliyi edəcəyini diqqətə çatdırıb, bunun qadınların gücləndirilməsi işinə töhfə olacağını qeyd edib. Qeyd edək ki, Forumda “Qadın, Gələcək və İnkişaf” İctimai Birliyinin sədri Gülşən Axundova da çıxış edib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Səhiyyə Nazirliyinin ekspertinin iştirakı ilətəhsil müəssisələrində keçirilən maarifləndirici görüşlərin davamı olaraq 13 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin nəzdində Humanitar Kollecdə və 14 mart 2025-ci il tarixində isə Azərbayca Texniki Universitetinin nəzdində Bakı Texniki Kollecdə “Sağlam körpəni sağlam ata-ana dünyaya gətirir! Ailəni planlaşdırsan, gələcəyini planlaşdırmış olarsan!” şuarları ilə tələbələrlə görüş keçirilib. Görüşdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə  məsələləri şöbəsinin müdir müavini Kamila Əliyeva və Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti Zümrüd Kazımova çıxış edib. Çıxışlar zamanı tələbələrə uşaq və gənclərin sağlam nəsil kimi formalaşması, ailələrin sağlamlığının qorunması, sağlam uşaqların dünyaya gəlməsi istiqamətində ölkədə görülən işlər barədə ətraflı məlumat, eləcə də ailə planlaşdırılması və reproduktiv sağlamlığının qorunmasına dair tövsiyələr verilib. Görüşün sonunda iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Görüşlərdən ümumilikdə 300 nəfər iştirakçı faydalanıb.
“Balaca Günəşlər”in yaz düşərgəsi başa çatdı
14 mart 2025-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Daun sindromlu uşaqlar üçün təşkil etdiyi  yaz düşərgəsinin bağlanış mərasimi keçirilib.  Tədbiri giriş sözü ilə açan Komitənin sədr müavini Aynur Sofiyeva, iştirakçıları salamlayıb. Sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqların reabilitasiyası, sosial xidmətlərlə təmin olunması, cəmiyyətə inteqrasiyası və onların valideynlərinə psixo-sosial dəstəyin göstərilməsi məqsədilə Dövlət Komitəsi tərəfindən ənənəvi olaraq təşkil edilən yaz düşərgəsinin uğurla yekunlaşdığını bildirib. A. Sofiyeva, dövlət uşaq siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birinin sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlara, onların ailələrinə diqqət və qayğı olduğunu qeyd edərək, Komitənin bu məsələləri daim diqqətdə saxladığını, belə layihələrin gələcəkdə daha genişmiqyaslı keçiriləcəyini vurğulayıb. Daha sonra düşərgə müddətində yaddaqalan anları, valideynlərin və uşaqların təəssüratlarını əks etdirən video-çarx nümayiş olunub. Davamında “balaca günəşlər” hazırladıqları rəqsləri nümayiş etdiriblər. Yekunda uşaqlara hədiyyələr paylanılıb. Qeyd edək ki, 5 mart tarixindən başlayan düşərgəyə 25 uşaq valideyni ilə qatılıb. Düşərgədə hər gün psixoloq, sosial işçi və təlimçilər tərəfindən inkişafetdirici təlimlər, interaktiv oyunlar, eləcə də art-terapiya, idman məşğələləri, rəqs dərsləri, iştirakçıların asudə vaxtının səmərəli təşkili məqsədilə əyləncə proqramları, maraqlı ekskursiyalar təşkil olunub.
Regionlarda uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınması məqsədilə maarifləndirici görüşlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində olan Ağdam, Şüvəlan, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul, Qəbələ, İsmayıllı, Zərdab, Zaqatala, Goranboy, Göygöl Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən 10-14 mart 2025-ci il tarixlərində rayonlarda, eləcə də kənd və qəsəbələrdə mərkəzlərin ekspert qruplarının üzvləri, tibb işçiləri, tələbələr, müəllimlər və icma sakinlərinin iştirakı ilə uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınması məqsədilə maarifləndirici görüşlər keçirilib. Tədbirlərdə çıxış edənlər mövzunun aktuallığından bəhs edib, ölkəmizdə uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınması, gender stereotiplərinin aradan qaldırılması istiqamətində görülən işlərdən danışıblar. Qeyd edilib ki, selektiv abortlarhəm qadınların reproduktiv sağlamlığına böyük zərbə vurur, həm də hamiləliyin süni şəkildə pozulması oğlan uşaqlarının sayının artmasına gətirib çıxarır və bu da gələcəkdə ölkənin demoqrafik, sosial-iqtisadi inkişafına mənfi təsir göstərə bilər. Tədbirlərdə iştirakçılara övladlar arasında cinsi ayrı-seçkilik etməmək, hər bir uşağa sevgi, qayğı və hörmətlə yanaşmaq, gələcək nəslin sağlam və bilikli olması məqsədilə həyata keçirilən layihələrdə yaxından iştirak etmək tövsiyə edilib. Tədbirlərdə mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, sosial çarxlar nümayiş etdirilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
BMT-də Qadınların Statusu Komissiyasının 69-cu sessiyası çərçivəsində Nyu-Yorkda səfərdə olan Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-nin Qadınlar üzrə Agentliyinin icraçı direktorunun müavini Kirsi Madi ilə görüşüb.   Görüşdə COP29 və COP30 çərçivələrində əməkdaşlıq, qadınların iqtisadi baxımdan gücləndirilməsi, insan kapitalının inkişafı kontekstində qadınların qüvvətləndirilməsi və “Pekin +30” fəaliyyət gündəliyi müzakirə olunub. Komitə sədri BMT strukturu ilə əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edərək, qadınların qlobal proseslərdə iştirakı və bu istiqamətdə birgə fəaliyyətin vacibliyini vurğulayıb. O, Azərbaycanın COP29-a sədrliyi zamanı gender mövzusunun geniş müzakirə edildiyini və ilk dəfə “Gender Günü”nün elan olunduğunu qeyd edib. B. Muradova işğaldan azad edilmiş ərazilərdə “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” layihələrinin həyata keçirildiyini bildirərək, qadınların yeni şəraitə uyğunlaşması üçün əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. BMT Qadınlar Təşkilatının icraçı direktorunun müavini Kirsi Madi Azərbaycanı COP29-un uğurla keçirilməsi münasibətilə təbrik edib və COP30 çərçivəsində əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduqlarını bildirib. O, Qadınların Statusu Komissiyasının 69-cu sessiyasının Pekin Bəyannaməsinin 30 illiyi ilə üst-üstə düşdüyünü qeyd edərək qadınların rifahının artırılması üçün 6+1 prioritetin müəyyən edildiyini vurğulayıb. Gender bərabərliyinin və qadınların səlahiyyətlərinin gücləndirilməsinin təmin edilməsinin əhəmiyyətini qeyd edən BMT rəsmisi, Dövlət Komitəsinin bu sahədə həyata keçirdiyi fəaliyyəti yüksək qiymətləndirərək, səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.