BMT-də “Bakı İqlim Koalisiyası - KOB-ların yaşıl keçidi: Qadınların gücləndirilməsi” mövzusunda yan tədbir keçirilib
BMT-nin Nyu-Yorkdakı Baş Qərargah binasında Qadınların Statusu Komissiyasının (CSW69) 69-cu sessiyası çərçivəsində Azərbaycanın ev sahibliyi ilə yan tədbir keçirilib. Dəyirmi masa “Bakı İqlim Koalisiyası – KOB-ların Yaşıl Keçidi: Qadınların Gücləndirilməsi” mövzusunda təşkil olunub. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi və Sosial Tədqiqat və Təlim Mərkəzi (SESRIC) və BMT-də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Daimi Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub. Yan tədbirdə qadınların gücləndirilməsi və kiçik və orta bizneslərin yaşıl keçidə uyğunlaşması mövzusu müzakirəyə çıxarılıb, həmçinin mərasimdə Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafı və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən yenidənqurma işləri barədə məlumat verilib. Dəyirmi masada İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi və Sosial Tədqiqat və Təlim Mərkəzinin (SESRIC) baş direktoru, Türkiyənin keçmiş ailə, əmək və sosial xidmətlər naziri Zəhra Zümrüt Selçuk, Azərbaycanın BMT yanında daimi nümayəndəsi səfir Tofiq Musayev, KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədr müavini Rüfət Atakişiyev, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva, dünya təşkilatının Cənub-Cənub Əməkdaşlıq İdarəsinin (UNOSSC) direktoru Dima Al-Xatib, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının BMT-də daimi müşahidəçisi səfir Hamid Ajibaiye, BMT qurumlarının və ECOSOC-a akkreditə olunmuş qeyri-hökumət təşkilatlarının (QHT) nümayəndələri iştirak edib. Dəyirmi masa İslam Ölkələrinin Statistika, İqtisadi və Sosial Tədqiqat və Təlim Mərkəzinin təmsilçisi Atilla Karamanın moderatorluğu ilə keçirilib. Çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva bildirib ki, Azərbaycanın 2030-cu ilədək sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən biri “Təmiz Ətraf Mühit və Yaşıl Artım Ölkəsi” kimi müəyyən edilib. O, mərasim iştirakçılarına işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan yenidənqurma işləri və bölgənin yaşıl enerji zonasına çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən konkret tədbirlərdən bəhs edib: “1990-cı illərin əvvəlində müstəqilliyini qazandıqdan sonra Azərbaycan işğala və təcavüzə məruz qaldı. 30 il davam edən münaqişənin həllindən sonra ölkəmiz suverenliyini və ərazi bütövlüyünü bərpa edərək minlərlə vətəndaşın doğma torpaqlarına qayıtmasına şərait yaradıb. Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl enerji zonası yaratmaqla bölgədə “Ağıllı şəhər” və “Ağıllı kənd” konsepsiyaları əsasında yeni yaşayış məntəqələri inşa edir”. Aparat rəhbəri qeyd edib ki, ötən il Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. C. Rəhmətullayeva Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən hazırlanmış Gender Bərabərliyi üzrə Milli Fəaliyyət Planı çərçivəsində qadınlar üçün iqtisadiyyat və idarəetmə sahələrində təlimlərin keçirildiyini vurğulayıb. O həmçinin ölkədə insan kapitalının inkişafına yönəlmiş siyasət nəticəsində qadınların cəmiyyətə və dövlət işlərinə daha fəal şəkildə inteqrasiya olunduğunu xüsusi qeyd edib: “Hazırda Azərbaycanda qadınlar ümumi işçi qüvvəsinin 48 %-ini, qadın sahibkarlar isə 23 %-ini təşkil edir”. KOBIA-nın idarə heyəti sədrinin müavini Rüfət Atakişiyev deyib ki, inklüziv və sosial ədalətli cəmiyyətdə qadınların iqtisadi imkanlarının yüksəldilməsi və onların iqtisadi fəallığının artırılması üçün strateji çərçivə rolu oynayır. O əlavə edib ki, COP29 çərçivəsində qəbul olunmuş Bakı İqlim Koalisiyasının yaşıl keçidə dair Birgə Bəyannaməsi qlobal iqtisadiyyatın inkişafında KOB-ların rolundan və yaşıl iqtisadiyyata keçiddə onların dəstəklənməsinin vacibliyindən bəhs edir. BMT Cənub-Cənub Əməkdaşlığı Ofisinin (UNOSSC) direktoru Dima Əl-Xatib, İƏT-in BMT yanında daimi müşahidəçisi Hamid Ajibaiye Opeloyeru, SESRIC-in direktoru Zehra Zümrüt Selçuk KOB-ların inkişafının əhəmiyyətindən, qadınların rolundan, COP 29 zamanı bu istiqamətdə qarşı qoyulmuş hədəflərin icrası prosesindən danışıblar.
Bahar Muradova Macarıstanın Ailə Məsələləri üzrə Dövlət Katibi Zofia Kontsla görüşüb
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Macarıstanın Ailə Məsələləri üzrə Dövlət Katibi Zofia Kontsla görüşüb. İki ölkə arasında dostluq münasibətlərindən söz açan Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, hazırda iqtisadi, sosial, siyasi və mədəni əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etdiyini qeyd edib. Milli köklərə bağlılığın demokratik cəmiyyət qurmağı istisna etmədiyini bildirən sədr, Azərbaycanda dövlət siyasətinin müasir dəyərlərin milli kimlik müstəvisində qəbul edilməsinə, millilik və müasirliyin vəhdətinə əsaslandığını vurğulayıb: “Ailələrin, qadın və qızların, bütün insanların hüquqları üçün çalışırıqsa, ən başlıca onların dəyərlərini qorumağa çalışmalıyıq”. O, Macarıstanın Azərbaycanla birlikdə həm də Türk Dövlətləri Təşkilatında təmsil olunduğunu deyərək, hər iki ölkənin eyni ailə dəyərlərinə üstünlük verdiyini əlavə edib. Azərbaycanın 5 ildir ki, suverenliyini bərpa etdiyini xatırladan B. Muradova, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra qarşıda duran əsas vəzifənin dağıdılmış ərazilərdə həyatı yenidən dirçəltmək olduğunu diqqətə çatdırıb. Ailə dəyərlərinin qorumağın vacibliyini qeyd edən Zofia Konts, bu dəyərlərin millətlərimizin fundamentini, özəyini təşkil etdiyini bildirib. O, fəaliyyətlərində əsas istiqamətlərin işsizliyin aradan qaldırılması və ailələrə dəstək xidmətlərinin göstərilməsi olduğunu qeyd edib, digər fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib, dəstək proqramları çərçivəsində reallaşdırılan layihələrdən danışıb. Xanım katib ailə dəyərlərinin gücləndirilməsi sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığa, təcrübə mübadiləsinə hazır olduqlarını bildirib və ölkəsinin Azərbaycanın bu sahədəki təcrübələrindən yararlana biləcəyini vurğulayıb. Görüş tərəflər arasında ailə məsələləri sahəsində əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsinə dair müzakirələrlə davam edib. Qeyd edək ki, görüş BMT-nin Qadınların Statusu Komissiyasının Nyu-Yorkda keçirilən 69-cu sessiyası çərçivəsində baş tutub.
Azərbaycan BMT-nin Qadınların Statusu Komissiyasının 69-cu sessiyasında təmsil olunur
BMT-nin Nyu-Yorkdakı Baş Qərargahında Pekin Bəyannaməsi və Fəaliyyət Platformasının icrası və qiymətləndirilməsinə həsr olunmuş Qadınların Statusu Komissiyasının CSW69 69-cu sessiyasının açılışı olub. BMT-yə üzv 193 ölkədən dövlət və hökumət nümayəndələri, BMT qurumları və ECOSOC-da akkreditə olunmuş qeyri-hökumət təşkilatlarının iştirak etdiyi sessiyada ölkəmizi Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir.
Regionlarda 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə tədbirlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ağdam, Şüvəlan, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul, Qəbələ, İsmayıllı, Zərdab, Zaqatala, Goranboy, Göygöl Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən şəhid anaları, rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri, ağsaqqal və ağbirçəklər, mərkəzlərin ekspert qrupunun üzvləri, bələdiyyələrə yeni seçilmiş qadınlar, təhsildə fərqlənən, olimpiada və müsabiqələrin qalibi olan qızlar, Uşaq Səfirlər Məclisinin rayon üzrə nümayəndələrinin iştirakı ilə 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə “Ailə dəyərlərinin qorunmasında qadınların rolu” mövzusunda görüşlər keçirilib. Çıxışlar zamanı ölkəmizdə ailə institutunun, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılmasında, nəsildən-nəslə çatdırılmasında, milli ideallara sadiq gənc nəslin yetişdirilməsində qadınlarımızın fədakar rolundan danışılıb. Həmçinin Azərbaycan qadınlarının müsəlman Şərqində qadınlar arasında mədəniyyətin, incəsənətin, təhsilin və elmin bir çox sahələrində ilk addımlar atmaqla yenilikçi, qabaqcıl fikirli və tərəqqipərvər olduqları da xüsusi qeyd edilib. Tədbirlərdə mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, video-çarx nümayiş etdirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Daun sindromlu uşaqlar üçün yaz düşərgəsinə start verilib
Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların reabilitasiyası, sosial xidmətlərlə təmin olunması, cəmiyyətə inteqrasiyası və onların valideynlərinə psixo-sosial dəstəyin göstərilməsi məqsədilə təşkil edilən düşərgəyə 25 uşaq valideyni ilə qatılıb. 5-15 mart 2025-ci il tarixlərini əhatə edəcək düşərgədə hər gün psixoloq, sosial işçi və təlimçilər tərəfindən valideynlər üçün təlimlər, uşaqlar üçün isə inkişafetdirici interaktiv oyunlar, eləcə də art-terapiya, idman məşğələləri, rəqs dərsləri, eyni zamanda iştirakçıların asudə vaxtının səmərəli təşkili məqsədilə əyləncə proqramı, maraqlı ekskursiyaların təşkili nəzərdə tutulub. Qeyd edək ki, Dövlət Komitəsi tərəfindən Daun sindromlu uşaqlar üçün ənənəvi olaraq təşkil edilən yaz düşərgəsində indiyədək (3 il ərzində) 65 uşaq valideyni ilə iştirak edib.
Dövlət Komitəsinin kollektivi və bir qrup ictimai fəal qadın Fəxri Xiyabanı ziyarət edib
Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən 6 mart 2000-ci il tarixində “Azərbaycan Respublikasında dövlət qadın siyasətinin həyata keçirilməsi haqqında” Fərmanın imzalanmasının 25-ci ildönümü və 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü ilə əlaqədar Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin kollektivi və bir qrup ictimai fəal qadın Fəxri Xiyabanı ziyarət edib. Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsinə dərin ehtiram ifadə olunub, məzarı önünə gül dəstələri düzülüb.
8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
5 mart 2025-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ərazi bütövlüyümüz uğrunda canından keçən Vətən övladlarının və AZAL-a məxsus təyyarənin qəzaya uğraması nəticəsində həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra Azərbaycan dövlətinin inkişaf tarixi, qadınların dövlətin ictimai-siyasi həyatında və cəmiyyətdə rolu barədə qısametrajlı film nümayiş etdirilib. Tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyevanın Prezident cənab İlham Əliyevin qadınlara təbrik məktubunu səsləndirməsi ilə davam edib. Açılış nitqi ilə çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevə Azərbaycan qadınlarına ünvanladığı təbrik məktubuna görə təşəkkürünü bildirib, 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə bütün qadınları təbrik edib və bu əlamətdar günün qadınlarımızın dövlət və cəmiyyət həyatındakı rolunu, ailədəki əvəzsiz zəhmətini və fədakarlığını vurğulamaq üçün bir fürsət olduğunu qeyd edib. O, ölkə prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə bu ilin “Konsitusiya və Suverenlik İli” elan edilməsinin dövlətçilik ənənələrimizin möhkəmlənməsinə, əldə etdiyimiz nailiyyətlərin dünya ictimaiyyətinə daha geniş təqdim edilməsinə xidmət etməklə yanaşı, dövlət orqanları və vətəndaş cəmiyyəti, o cümlədən onun fəal hissəsi olan qadınlar qarşısında yeni və vacib vəzifələr qoyduğunu bildirib. Əlavə edib ki, gələcək nəsillərə çiçəklənən, güclü və qüdrətli bir Azərbaycan bəxş etmək üçün ölkə rəhbərliyinin uğurlu dövlət idarəçiliyi, davamlı sosial-iqtisadi proqramlar, dünya iqtisadi sisteminə çevik inteqrasiya, müstəqil xarici siyasət Azərbaycanı regionda lider dövlətə çevirmişdir. Bütün bu nailiyyətlər qadınların fəal iştirakı ilə əldə edilir, həmçinin daha güclü və yüksək səriştəli insan kapitalının formalaşmasına böyük töhfə verir. Qadınların dövlət qulluğu, hakimlik, qanunverici və hüquq-mühafizə orqanlarında və vəkillər arasında sıralarını daha da genişləndirdiklərini vurğulayan B. Muradova, qadınların informasiya texnologiyaları və süni intellektə marağının da artdığını, ölkəmizdə qadınların təhsil, sahibkarlıq və əmək bazarına çıxışı son illərdə daha əlçatan olduğunu bildirib. Bir çox taleyüklü məqamlarda məhz qadınların daxili humanizmi ilə sülh və barış missiyalarını üzərlərinə götürməklə, həmrəyliyə və tərəqqiyə xidmət edən böyük təşəbbüslərin müəllifinə çevrildiyini qeyd edən Komitə sədri, Azərbaycanın fədakar qadınlarının regionda sülhün, əmin-amanlığın əldə edilməsinə və Azərbaycan prezidentinin sülh naminə siyasətinə dəstək verməkdə davam etdiyini deyib. B. Muradova, ötən ilin xalqımızın həyatında bir neçə istiqamət üzrə əlamətdar olduğunu diqqətə çatdıran B. Muradova, Milli Məclisə seçkilər və Prezident seçkilərinin, eləcə də COP29 kimi mötəbər tədbirin uğurla baş tutduğunu qeyd edib. O əlavə edib ki, ölkəmizdə ailə, qadın və uşaq məsələləri sahəsində dövlət siyasətinin həyata keçirilməsi və bu işə cavabdeh qurumlar arasında əlaqələndirmə, bəzi hallarda monitorinq funksiyasını yerinə yetirməyə cavabdeh mərkəzi icra hakimiyyəti orqanı olmaqla Dövlət Komitəsi də ötən il sadalanan bütün fəaliyyət sahələri üzrə qadınların iştirakçılığının təmin olunması üçün tərəfdaşları ilə birlikdə böyük səylər göstərdi. Komitə rəsmisi xüsusilə diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan qadınlarının parlaq lideri ölkədə və dünyada hər kəsin hörmət və sevgisini qazanmış Birinci vitse-prezident və Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın timsalında hamisi olan qadınlarımız onun açdığı yolla ictimai-sosial, mədəni-mənəvi sahədə ölkəmizin inkişafına töhfə verməkdə davam edirlər. Onun Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan bərpa və quruculuq işlərinə, ümumilikdə ölkəmizin hərtərəfli tərəqqisinə verdiyi töhfələr, bütün Azərbaycan qadınlarına, xalqa, dövlətə xidmət, ailəsinə sonsuz bağlılıq, sevgi və sədaqət hisslərindən qaynaqlandığını təlqin edir. B.Muradova, Azərbaycan qadınlarının qarşıdakı illərdə də cəmiyyətin yüksəlişinə ahəngdarlıq qazandıran dolğun sosial- mədəni fəaliyyətləri ilə parlaq gələcəyimiz naminə quruculuq işlərində yaxından iştirak edəcəyinə və müstəqillik salnaməmizə yeni, işıqlı səhifələr yazacağına inamını ifadə edib. Milli Məclisin sədrinin birinci müavini Əli Əhmədov qeyd edib ki, vətəndaşlarımızın, eləcə də qadınların hüquq və azadlıqlarının təmin olunmasının əsasını təşkil edən Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qəbul edilməsi ilə xalqımıza xas olan qadına hörmət mənəvi kateqoriyadan hüquqi müstəviyə keçirildi, hüquqi status aldı. O bildirib ki, cəmiyyətdə əmin-amanlığın, təhlükəsizliyin, sabitlik və sülhün təmin olunmasında qadınların böyük rolu vardır. Həyatın bütün sferalarında qadınlar iştirak edərək, cəmiyyətin və dövlətin inkişafına töhfə verirlər: “Azərbaycan cəmiyyətini qadın istirakçılığından ayrı təsəvvür etmək mümkün deyil. Bütün sahələrdə, o cümlədən idarəçilikdə və iqtisadiyyatda qadın iştirakçılığının artması Azərbaycanın potensialının yüksəlməsində ən başlıca amillərdən biridir. İnanıram ki, hər bir vətəndaşımızın, o cümlədən qadınların fəallığı və vətənpərvərliyi sayəsində Azərbaycanın daha böyük nailiyyətlər əldə edəcəkdir". Azərbaycanda 1-ci dərəcəli Rəşadət ordeni ilə təltif edilən ilk qadın Aydan Rəhimli çıxış edib. O nitqi zamanı, bugünkü kürsüdəki çıxışını möcüzə adlandıraraq, həmkarlarının, eləcə də Hökumə Əliyevanın etdiklərinin qəhrəmanlıq və fədakarlıq nümunəsi olduğunu deyib: “Bəzən həyat bizi gözlənilməz sınaqlarla üz-üzə qoyur. O anda biz içimizdəki gücü, iradəni hiss edirik. Amma birlikdə çalışdığın əməkdaşları itirmək çox ağırdır". O, ölümlə üz-üzə qaldığı zaman güclü olduğunu hiss etdiyini vurğulayaraq, Azərbaycan qadınlarının zərif olduqları qədər hər zaman güclü olduğunu qeyd edib. A. Rəhimli xüsusi diqqət və qayğıya görə cənab Prezidentə, eləcə də həyatda qalmağında rolu olan həkimlərə və anasına təşəkkürünü bildirib. Rəsmi hissədən sonra tədbir bədii proqram ilə davam edib.
Gənclərin məşğulluq imkanları mövzusunda təlim keçirildi
4 mart 2025-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə tələbələrin aktiv məşğulluq tədbirlərinə cəlb edilməsi məqsədilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində görüş keçirilib. Görüşü giriş sözü ilə açan Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru Şaiq Əsgərov tələbələri salamlayaraq, görüşün əhəmiyyətindən danışıb. Daha sonra Dövlət Komitəsinin Ailə problemləri şöbəsinin baş məsləhətçisi Rafiq Mahmudov iş axtarışının düzgün aparılması, o cümlədən işaxtaran və işsiz şəxslərin, gənc ailələrin sosial müdafiəsi məqsədilə “İşə düzəlməkdə çətinlik çəkən şəxslər üçün faydalı məsləhətlər” adlı təqdimatla çıxış edib. Görüş zamanı “Ailəm könüllüləri” proqramının iştirakçısı Gülgün Şəfiyeva “Linkedİn nədir və ondan düzgün istifadə etmə qaydaları” adlı təqdimat ilə çıxış edərək internet platformasının karyera inkişafında rolu və faydaları barədə məlumat verib. Yekunda mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.
Qızların təhsilinə dəstək layihələri uğurla davam edir
Sevindirici haldır ki, elmə, təhsilə, qızların inkişafına, qadınların bərabər hüquqlarının təmin olunmasına, eləcə də tələbələrin motivasiyasına xidmət edən bu təşəbbüs getdikcə daha geniş vüsət alır, layihəyə töhfə vermək istəyən insanları bir araya gətirir. Milli Məclisin deputatı Fariz İsmayılzadənin təşəbbüsü və ADA Universitetinin müəllimlərinin iştirakı ilə Lənkəranda qızlar üçün ödənişsiz bacarıq inkişafı təlimləri keçirilir. Ali və ya orta ixtisas təhsil müəssisələrində təhsil alan və ya məzun olmuş qız tələbələr üçün proqramlaşdırma və kodlaşdırmanın əsasları, maliyyə, sosial media və marketinq, layihə idarəetməsi və turizm işi mövzularında proqram ADA Universitetinin müəllimləri tərəfindən keçirilir. İştirakçılar artıq ilk həftələrdən proqramın verdiyi imkanları yüksək qiymətləndirir və əldə etdikləri biliklərin gələcək karyeralarına mühüm töhfə verəcəyini bildirirlər. İştirakçılar əmək bazarının tələblərinə uyğun bilik və bacarıqlar qazanır. Əsas məqamlardan biri də odur ki, təlimləri uğurla bitirən iştirakçıların CV-ləri iri holdinq və şirkətlərin insan resursları şöbələri ilə paylaşılacaq, beləliklə onların məşğulluq imkanları genişləndiriləcəkdir. Lənkəranda Təhsil İnkişaf Fondu ilə birlikdə qızlar üçün təqaüd proqramı da təqdim edilib. Qeyd edək ki, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən ölkəmizin gələcək inkişafı naminə gənclərin bərabər imkanlar çərçivəsində təhsil almasının vacib olmasını nəzərə alaraq 2021-ci ildən başlayaraq “Gənc Qızların Təhsilinə Dəstək” Kampaniyasına start verilmişdir. Daha sonra layihənin davamlılığının təmin edilməsi məqsədilə AR Elm və Təhsil Nazirliyi və Dövlət Komitəsi arasında niyyət protokolu imzalanmış, “Hənifə Məlikova – Zərdabi adına qızların təhsilinə dəstək” təqaüd proqramı təsis olunmuşdur. Layihənin həyata keçirildiyi müddət ərzində 58 rayon üzrə 144 tələbə qız, 27 fərqli ali təhsil müəssisəsinə qəbul olunub. Hər kəsi dövlətimizin inkişafında gənclərin, xüsusilə qızların rolunun artırılmasını təşviq etmək məqsədilə həyata keçirilən bu təşəbbüsə qoşulmağa dəvət edirik.