“Həyatının memarı-Sən özünsən” adlı layihə çərçivəsində maarifləndirici görüşlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin birgə təşkilatçılığı, Səhiyyə Nazirliyinin və Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakının 53, 335 və 270 nömrəli tam orta məktəblərində narkomaniya ilə mübarizə məqsədli maarifləndirici görüşlər keçirilib. Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsinin əməkdaşı Nailə İbrahimova, Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar mərkəzinin həkim-mütəxəssisi Ülkər Camalova narkomaniyanın insan sağlamlığına zərəri, cəmiyyət üçün yaratdığı problemlər və onunla mübarizə istiqamətində həyata keçirilən kompleks tədbirlər barədə geniş məlumat verərək, sağlam həyatın vacibliyindən danışıblar. Yuxarı sinif şagirdləri, valideyn və məktəb psixoloqlarının iştirak etdiyi görüşlərdə yeniyetmə və gənclərin elmə, idmana marağının artırılması, asudə vaxtının düzgün təşkil olunmasının əhəmiyyətindən bəhs edilib. İştirakçıların maraqla dinlədiyi məruzələr ətrafında aparılan müzakirələrdən sonra “Narkomaniya yox edir!” video-çarxı nümayiş etdirilib və çap vəsaitləri paylanılıb.
Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin (CEDAW) üzvü Elgün Səfərov Cenevrə şəhərində gender bərabərliyinə həsr olunmuş illik konfransda video müraciətlə çıxış edib
Cenevrə şəhərində Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının (GANHRI) gender bərabərliyinə həsr olunmuş illik konfransı keçirilib. Konfransda Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin (CEDAW) üzvü Elgün Səfərov video müraciətlə çıxış edib. E.Səfərov dünyada baş verən münaqişələrin qadın hüquqlarının təmininə ciddi təsir göstərdiyini bildirib. O çıxışında müharibələr nəticəsində minalardan əziyyət çəkmiş mülki əhali, əsir və itkin düşmüş insanlar, xüsusilə qadın və uşaqların taleyindən bəhs edib. Eyni zamanda Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri, gender bərabərliyinin təmin edilməsi və insan hüquqlarının vacibliyindən danışıb. Qeyd edək ki, tədbirdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbər və nümayəndələri, habelə beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri və ekspertlər iştirak edib.
Bahar Muradova “Rəqəmsal trendlər: qadın sahibkarlığı və gələcək iqtisadiyyat formalaşdırılması” adlı yan tədbirdə çıxış edib
BMT-də Qadınların Statusu Komissiyasının 69-cu sessiyası çərçivəsində “Rəqəmsal trendlər: qadın sahibkarlığı və gələcək iqtisadiyyat formalaşdırılması” adlı yan tədbir keçirilib. Türkiyə Respublikasının Ailə və Sosial Xidmətlər Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova çıxış edib. Bahar Muradova Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş torpaqlarında aparılan işlər barədə qonaqları məlumatlandırıb və qeyd edib ki, bu sahədə Azərbaycanın təcrübəsi unikaldır və öyrənilməsi vacibdir: “Bu ərazilər həm bizim istifadəmizdən çıxmışdı, həm də orada yaşayan əhali doğma yerlərindən kənarda məskunlaşmışdı. Bu prosesdə onların yeni həyata qatılması və uğur qazanması çətin idi. Azərbaycan hökuməti də daha çox bu şəxslərin dövlətin imkanları hesabına yaşayışını təmin etdi”. B.Muradova qeyd edib ki, azad olunmuş ərazilərə qayıdan əhalinin, xüsusilə qadınların yeni yaradılmış standartlar səviyyəsində yaşayış vərdişlərini və bacarıqlarını əldə etmələri üçün təlimlər keçirilir. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan hökuməti bu ərazidə də daha çox ailə bizneslərinin, xüsusilə qadınların rəhbərlik etdiyi bizneslərin yaradılmasına üstünlük verir. Qadınların iqtisadi səlahiyyətlərinin və biznes bacarıqlarının artırılması, məşğulluq sahəsində gender fərqlərinin aradan qaldırılmasına yönəlmiş layihələrdən bəhs edən B. Muradova qeyd edib ki, ölkəmizdə məşğul əhalinin 48 faizini, sahibkarların isə 23 faizini qadınlar təşkil edir. “Regionlarımızdakı mərkəzlər vasitəsilə qadınlarımız həm bacarıqlar əldə edir, biznes layihələr hazırlayır, maliyyə mənbələrini əldə etməsi üçün dəstək alır, həm də onları təqdim etmək, bazarlara çıxarmaq, satış imkanları əldə etmək üçün dövlətin və müvafiq qurumların dəstəyini alır”- deyə Komitə sədri əlavə edib. B.Muradova vurğulayıb ki, getdikcə həm torpaq sahibkarlarının, həm də biznes subyektlərinin sırasında qadınların sayı artmaqdadır. O bildirib ki, dövlət məsələnin bu istiqamətinə ciddi diqqət yetirir və bu sahədə atılmış addımlar qısa müddətdə müsbət nəticələrini verəcək. Komitə sədri bu mövzunun bütün beynəlxalq platformalarda müzakirəsinin və bununla bağlı əməkdaşlığın artırılmasının vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Dövlət və qeyri-dövlət uşaq müəssisələrində göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinə dair tələblər “ Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 68 nömrəli 10 mart 2025-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq olunmuşdur
“Dövlət və qeyri-dövlət uşaq müəssisələrində göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinə dair tələblər” “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il 29 noyabr tarixli 78-VIIQD nömrəli Qanununun tətbiqi və “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiq edilməsi barədə” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 1998-ci il 24 avqust tarixli 761 nömrəli Fərmanında dəyişiklik edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 24 dekabr tarixli 262 nömrəli Fərmanının 2.1.1-ci yarımbəndinin və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 noyabr tarixli 2306 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın 5.1.3-cü yarımbəndinin icrasını təmin etmək məqsədilə hazırlanmışdır. Dövlət və qeyri-dövlət uşaq müəssisələrində göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinə dair Tələblər “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 29-1-ci maddəsinə uyğun olaraq hazırlanmışdır və dövlət və qeyri-dövlət uşaq müəssisələrində göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinə dair tələbləri müəyyən edir. Qanunvericiliyə əsasən, uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsinə dövlət nəzarətinin formalarından biri olaraq, uşaq müəssisələrində keçirilən monitorinqlər zamanı qeyd edilən tələblər nəzərə alınacaq. “Dövlət və qeyri-dövlət uşaq müəssisələrində göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinə dair tələblər” aşağıdakı məsələləri əhatə edir: 1. Müəyyən edilmiş tələblər aşağıda sadalanan dövlət və qeyri-dövlət uşaq müəssisələrinə aiddir: · təhsil müəssisələri; · sosial xidmət müəssisələri; · açıq və qapalı tipli xüsusi təlim-tərbiyə müəssisələri; · yetkinlik yaşına çatmayanların tərbiyə müəssisələri; · yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün müvəqqəti təcridetmə mərkəzləri; · tibb müəssisələri; · qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada yaradılan digər dövlət və qeyri-dövlət müəssisələri. 2. Müəyyən edilmiş Tələblər aşağıdakı sahələri əhatə edir: · müəssisələrdə xidmətlərin təşkili; · yaşayış şəraiti; · qidalanma; · sağlamlığın mühafizəsi; · təlim-tərbiyə və asudə vaxtın təşkili. Müəssisələrdə göstərilən xidmətlərin təşkilinə dair tələblər- müəssisənin müasir tələblər səviyyəsində qurulması və uşaqların əqli, fiziki və psixoloji inkişafının təmin edilməsi üçün uyğun şəraitin yaradılması, işçilərin ilkin və dövri olaraq icbari tibbi müayinədən keçirilməsi, uşağın müəssisəyə qəbulu, yerdəyişməsi və müəssisəni tərk etməsi ilə əlaqədar müəssisənin fəaliyyətini tənzimləyən normativ hüquqi aktlarla müəyyən edilmiş tələblərə əməl olunması, müəssisədaxili intizam qaydalarının uşaqların hüquq və azadlıqları, qanuni maraqları nəzərə alınmaqla hazırlanması və s. məsələləri əhatə edir. Müəssisələrdə yaşayış şəraitinə dair tələblər- yaşayış sahəsinin adambaşına düşən sahəsinin hər bir müəssisə üçün qanunvericiliklə müəyyən edilmiş normalara uyğunluğu, otaqların səliqəli və təmiz olması, uşaqların maraqlarına uyğun lazımi avadanlıqla təchiz edilməsi, hər bir uşaq üçün ayrıca çarpayı, təmiz yataq dəsti, paltarların saxlanması üçün dolabın olması, ayrıca paltardəyişmə otağının olması, yataq otaqlarının uşaqların yaşı, cinsi (5 yaşdan yuxarı uşaqlar üçün) və digər xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla təchiz edilməsi, fərdi və qrup məşğələləri üçün otaqların olması, otaqların işıqlı, mövsümdən asılı olaraq isti və ya sərin olması və s. məsələləri əhatə edir. Müəssisələrdə qidalanmanın təşkilinə dair tələblər- uşaqların minimum keyfiyyəti və təhlükəsizliyi qida təhlükəsizliyi sahəsində texniki normativ hüquqi aktların tələblərinə cavab verən qida ilə təmin edilməsi, qida məhsullarının hazırlanması, saxlanması, daşınması zamanı qida məhsullarının təhlükəsizliyinin və yararlılığının təmin edilməsi, qida məhsullarının mikrobioloji, kimyəvi və fiziki çirklənməsinin qarşısının alınması, qida məhsullarının xüsusiyyətlərinə uyğun temperatur rejiminə riayət edilməsi və digər tələbləri özündə ehtiva edir. Müəssisələrdə sağlamlığın mühafizəsinə dair tələblər- uşaqların müəssisənin yerləşdiyi ərazi üzrə tibb müəssisəsində uçota götürülməsinin təmin olunması, “Uşaqların icbari dispanserizasiyası haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada uşaqların icbari dispanserizasiyadan keçirilməsinin nəzarətdə saxlanılması, müəssisə daxilində hər uşaqla bağlı aparılmış müayinə və müalicə-sağlamlaşdırıcı tədbirlərin qeydiyyatının aparılması, tibbi müayinə və nəzarətə ehtiyacı olan uşaqların dövlət tibb müəssisələrinə müayinə və müddətli müalicəyə təxirəsalınmadan göndərilməsi, epidemioloji və yoluxucu xəstəliklər, təbii fəlakətlər zamanı lazımi profilaktik tədbirlərin görülməsi, uşaqların yerli milli peyvənd təqviminə əsasən immunizasiyaya cəlb edilməsini və digər tələbləri özündə ehtiva edir. Müəssisələrdə təlim-tərbiyə və asudə vaxtın təşkilinə dair tələblər- uşaqların təhsil qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada təhsil hüququnun və özünüifadə imkanlarının təmin edilməsi, uşaqlar üçün öyrədici mühitin yaradılması, məktəbəqədər yaşlı uşaqlar üçün yaşa uyğun tərbiyə qruplarının təşkil edilməsi, şagirdlərin dərsə davamiyyətinin qənaətbəxş olması, sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqların təhsil hüququnun həyata keçirilməsi üçün şəraitin yaradılması və digər məsələləri əhatə edir.
Yuxarı sinif şagirdləri ilə narkomaniyanın fəsadları mövzusu müzakirə edilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Nəsimi Rayon Polis İdarəsinin təşkilatçılığı ilə narkomaniyanın fəsadları və şagirdlərin davranış qaydaları mövzularında 19, 266 və 14 nömrəli məktəblərin şagirdləri üçün maarifləndirici görüş keçirilib. Yuxarı sinif şagirdlərinin iştirak etdiyi görüşdə Dövlət Komitəsinin Uşaq məsələləri şöbəsinin əməkdaşı Həsən Əliyev narkotik asılılığından əziyyət çəkən insanların üzləşdiyi çətinliklərdən danışıb. Bu asılılığın uşaqlar arasında yayılmaması üçün onları ayıq-sayıq olmağa çağırıb. Narkomaniya ilə mübarizə sahəsində atılması zəruri olan addımlar haqqında uşaqlara məlumat verilib. Nəsimi Rayon Polis İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla iş üzrə polis mayoru Yeganə Zeynalova görüşdə şagirdlərin davranış qaydaları barədə uşaqları maarifləndirib. Sonda uşaqların sualları cavablandırılıb.
Bahar Muradova Serbiyanın gender bərabərliyi, qadınlara qarşı zorakılığın qarşısının alınması və qadınların iqtisadi və siyasi səlahiyyətləndirilməsi naziri Tatyana Makura ilə görüşüb
Nyu-Yorkda səfərdə olan Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-də Qadınların Statusu Komissiyasının 69-cu sessiyası çərçivəsində növbəti görüş keçirib. Serbiyanın Azərbaycan üçün dost ölkə olduğunu deyən Bahar Muradova, iki ölkə arasında ali siyasi səviyyədə güclü əlaqələrin qurulduğunu əlavə edib. O, Dövlət Komitəsinin fəaliyyət istiqamətləri barədə serbiyalı həmkarına məlumat verib və son 5 ildə Azərbaycanda ailə məsələləri sahəsində ciddi irəliləyişin olduğunu diqqətə çatdırıb. Bahar Muradova erkən nikah, ailədaxili zorakılıq mövzularında cəmiyyətdə məlumatlılığın aparılması üçün müxtəlif, o cümlədən sosial mediada geniş kampaniyaların aparıldığını deyib. Komitə sədri həmçinin, son illər bu mövzuda parlamentdə geniş müzakirələrin aparıldığını və bir sıra qanun və məcəllələrə dəyişikliklərin edildiyini də vurğulayıb. Serbiyalı nazir iki ölkənin ailə mövzusunda ortaq maraqlarının olduğunu deyib və son bir ildə ölkəsində ailədaxili münaqişə sahəsində aparılan kampaniyadan bəhs edib. Nazir bu məsələnin həllində qanunverici bazada dəyişikliyin xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq, vətəndaş cəmiyyətinin də məişət zorakılığına qarşı mübarizədə rolunu qeyd edib. Tərəflər bu sahədə birgə layihələrin icrasına dair müzakirə aparıb və ikitərəfli əməkdaşlığın aspektlərinindən danışılıb.
Bahar Muradova BMT-nin Nyu-Yorkdakı qərargahında beynəlxalq təşkilatın Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin (CEDAW) sədri Nahla Haidar ilə görüşüb
Bahar Muradova Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəyə hesabatın təqdim edilməsinə az vaxt qaldığını deyərək, sonuncu hesabatda əksini tapan rəy və tövsiyələrin Azərbaycan tərəfindən diqqətə alındığını, əksəriyyətinin artıq icra edildiyini vurğulayıb. Komitə sədri bildirib ki, Azərbaycan 5 il əvvəl suverenliyi tam bərpa edib və Komitə müharibənin qadınlar üzərində yaratdığı fəsadların aradan qaldırılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. O, həmçinin Ermənistanın 30 illik hərbi təcavüzü nəticəsində əsir, itkin düşmüş və girov götürülmüş azərbaycanlılar haqqında məlumat verib. O bildirib ki, birinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində 4 844 Azərbaycan vətəndaşı itkin düşüb, onlardan 321-i qadın, 54-ü isə uşaqdır. Komitə sədri qeyd edib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları və uzunmüddətli təcavüzü nəticəsində yüzlərlə qadın və uşaq girov götürülüb, qətlə yetirilib və işgəncələrə məruz qalıb. BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin sədri Nahla Haidar məsələ ilə bağlı araşdırmalar aparılması üçün sənədləşmənin və konkret faktların təqdim edilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, itkin düşən azərbaycanlıların taleyinə aydınlıq gətirilməsi istiqamətində Azərbaycanla daha sıx əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu bildirib. Görüşdə müxtəlif vacib mövzularda qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb və gələcəkdə Komitələr arasında faydalı əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
BMT-də Qadınların Statusu Komissiyasının 69-cu sessiyası çərçivəsində dəyirmi masa təşkil olunub
“Gender bərabərliyi və qadınların və qızların səlahiyyətlərinin artırılması üçün milli mexanizmlər: Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunmasına töhfə vermək məqsədi ilə Pekin Fəaliyyət Platformasının tövsiyələri, resursların cəlb edilməsi və icrasının sürətləndirilməsi” adlı dəyirmi masa təşkil olunub. Dəyirmi masada çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Aparatının rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva Azərbaycanın Pekin Bəyannaməsi və Fəaliyyət Platformasına qəbul edilməsindən keçən dövr ərzində inkişaf etdirilmiş yerli institusional mexanizmlər və onların qurumlararası koordinasiyası prosesindən danışıb. O, bu istiqamətdə xüsusilə milli qanunvericilikdə edilən dəyişiklikləri vurğulayıb. İnkişafa nail olmaq, eləcə də məişət zorakılığının, o cümlədən gender əsaslı zorakılığın qarşısının alınması istiqamətində görülən işlərdən danışan aparat rəhbəri, xüsusilə regionlarda yaşayan qızların təhsilə cəlb edilməsinin vacibliyini qeyd edib. Komitə rəsmisi, təhsili gender bərabərliyinin təşviqi üçün vacib faktor adlandırıb və təhsilin qadınlara öz hüquqlarını bilmək, iqtisadi müstəqillik və qərar qəbuletmə imkanları yaratdığını bildirib. C.Rəhmətullayeva korporativ sosial məsuliyyət çərçivəsində dövlət və özəl təşkilatlarla birgə ölkə səviyyəsində həyata keçirilən qızların təhsilinə dəstək layihələrindən bəhs edib. Qeyd edək ki, iclas BMT-də Qadınların Statusu Komissiyasının 69-cu sessiyası çərçivəsində keçirilib.
Bahar Muradova BMT-də Qadınların Statusu Komissiyasının sessiyasında çıxış edib
“Son otuz il ərzində Pekin Bəyannaməsi və Fəaliyyət Platforması əsasında dünya gender bərabərliyi sahəsində böyük irəliləyiş əldə edilib”. Bu sözləri Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-də Qadınların Statusu Komissiyasının 69-cu sessiyasında çıxışı zamanı deyib. Bahar Muradova, ötən il Bakıda keçirilən COP29 çərçivəsində “Gender Günü” keçirildiyini, eləcə də yekdil qərar ilə 10 illik Yenilənmiş Gender üzrə Lima İş Proqramının qəbul edildiyini söyləyib. Ölkəmizdə gender bərabərliyi və qadınların səlahiyyətləndirilməsi üzrə milli institusional mexanizmlərdən söz açan sədr, Azərbaycanda institusional və vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının koordinasiyalı səyləri sayəsində qadın hüquqlarının müdafiəsində nəzərəçarpacaq irəliləyiş əldə edildiyini qeyd edib. Çıxış zamanı məişət zorakılığı, uşaq evlilikləri, qohum nikahlarının qarşısının alınması məqsədilə qanunvericiliyə yeni tənzimləyici normalar daxil edildiyi diqqətə çatdırılıb, qadınların və gənc qızların təhsil imkanlarının genişləndirilməsi, eləcə də siyasi iştirakının və qərar qəbuletmə orqanlarında təmsilçiliyinin artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, bəşəriyyətə qarşı ən böyük zorakılıq ədalətsiz müharibələrdən, işğaldan, etnik təmizləmə aktlarından qaynaqlanır. Bahar Muradova əlavə edib ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etsə də, onilliklər boyu davam edən işğalın dağıdıcı nəticələri mülki əhaliyə təsir etməkdə davam edir: “Bu mötəbər kürsüdən xüsusilə vurğulamaq istərdim ki, belə halların təkrar olunmaması üçün bütün dünya ölkələri sülh üçün səylərini artırmalı və cinayətkarları cəzalandırmaq üçün çalışmalıdırlar”. Bahar Muradova çıxış (İngilis dilində)