860 Gender- əsaslı zorakılıqla bağlı Dəstək Xəttin fəaliyyətinə dair xülasə
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, BMT-nin Əhali Fondu, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Dəstək Xətt pilot layihəsinin icrasına başlanmışdır. Pilot layihə olan 860 Gender-əsaslı zorakılıqla bağlı Dəstək Xətti 01.11.2020-ci ildən fəaliyyətə başlayıb və 01.12.2020-ci ildən etibarən məişət zorakılığından zərər çəkən şəxslərin zənglərini qəbul edir. Dəstək Xəttinin icrası “Genesis Psychology” təşkilatı tərəfindən həyata keçirilir. Dəstək Xəttinin heyəti 1-i menecer, 3-ü operator olmaqla 4 nəfərdən ibarətdir. Pilot layihə çərçivəsində operatorlar tərəfindən zənglər 09:00-18:00 arası qəbul edilir.
Məqsəd:
Zəng edən şəxsi məlumatlandırmaqla yanaşı, onu dəstəkləmək, mümkün həll yollarına istiqamətləndirmək və təlimatlarla təmin etməkdir.

Summary of activities of the Gender-Based Violence Helpline 860
The implementation of the Support Line pilot project has started in the framework of cooperation with the State Committee on Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan, the UN Population Fund, the Ministry of Transport, Communications and High Technologies.
The pilot project 860 Gender-based violence Helpline has been operational since 01.11.2020 and has been receiving calls from victims of domestic violence since 01.12.2020.
Support line is implemented by "Genesis Psychology" organization. The staff of the Support Line consists of 4 people, 1 of whom is a manager and 3 of whom are operators. Within the framework of the pilot project, operators receive calls from 09:00 to 18:00.
860 The goals and objectives of the Helpline related to gender-based violence:
Purpose:
In addition to informing the caller, the goal is to support them, guide them to possible solutions, and provide them with instructions.