“Gender bərabərliyi ana bətnindən başlayır! Gender əsaslı uşaq seçiminə YOX deyək!” mövzusu üzrə görüşlər keçirilib
Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınması istiqamətində maarifləndirici görüşlərin davamı olaraq Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və Səhiyyə Nazirliyinin ekspertinin iştirakı ilə 8 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Kollecində, 9 aprel 2025-ci il tarixində Şuşa Humanitar Kollecdə, 11 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyası nəzdində İncəsənət Kollecində tələbələrlə görüşlər keçirilib.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsi müdirinin müavini Kamila Əliyeva, Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti Zümrüd Kazımova iştirak ediblər.
Görüş zamanı ailələrdə oğlan uşaqlarına verilən üstünlüyün kökündə dayanan gender stereotiplərinin aradan qaldırılması və ailələrdə doğulan uşaqlar arasında cins nisbətinin bioloji normaya uyğunlaşması istiqamətində ölkədə görülən işlər barədə məlumat verilib. Hamiləliyin süni yol ilə pozulmasının qadınların reproduktiv sağlamlığına və psixoloji durumuna göstərdiyi mənfi təsirlər, arzuolunmaz hamiləliyin qarşısının alınmasına dair mövcud olan müasir üsullar barədə müzakirələr aparılıb.

Meetings Held on the Topic: “Gender Equality Begins in the Womb! Say NO to Gender-Based Child Selection!”
As part of ongoing awareness efforts to prevent sex selection before birth, the State Committee for Family, Women and Children Affairs, with the support of the Ministry of Education and the participation of an expert from the Ministry of Health, held meetings with students on April 8, 2025, at the Azerbaijan State Pedagogical College; on April 9, 2025, at the Shusha Humanitarian College; and on April 11, 2025, at the College of Arts under the Azerbaijan State Academy of Fine Arts.
The meetings were attended by Kamila Aliyeva, Deputy Head of the Family Affairs Department of the State Committee, and Zumrud Kazimova, medical methodologist from the Public Health and Reforms Center of the Ministry of Health.
During the discussions, participants were informed about efforts in the country aimed at eliminating gender stereotypes that favor male children in families and achieving a biologically balanced sex ratio at birth. The negative impact of induced abortion on women’s reproductive and psychological health, as well as modern methods of preventing unwanted pregnancies, were also discussed.