Regionlarda narkotik və psixotrop maddələrin zərərləri haqqında məlumatlılığın artırılması məqsədilə tədbirlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində olan Ağdam, Şüvəlan, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul, Qəbələ, İsmayıllı, Zərdab, Zaqatala, Goranboy, Göygöl Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən 7-11 aprel 2025-ci il tarixlərində mərkəzlər, rayon icra hakimiyyətləri, rayon polis şöbələrinin əməkdaşları, mərkəzlərin ekspert qruplarının üzvləri, Uşaq Səfirlər Məclisinin rayon üzrə nümayəndələri, müəllim, şagird, tələbə və valideynlərin iştirakı ilə narkotik və psixotrop maddələrin zərərləri haqqında məlumatlılığın artırılması məqsədilə maarifləndirici tədbirlər keçirilib.
Tədbirlərdə çıxış edən ekspertlər narkomaniyanın fəsadlarından danşıblar. Qeyd edilib ki, narkotik və psixotrop maddələr orqanizmə daxil olduqdan sonra psixoloji və fiziki dəyişikliklərə səbəb ola və asılılıq yarada bilən maddələrdir.Narkotik vasitələr beyin funksiyalarına və bütün orqanizmə təsir edir, tədricən bütün orqanlara qalıcı ziyan vurur, zehni və davranış problemləri yaradaraq, insanın yaxın münasibətlərinə, təhsil, ictimai və peşə həyatına mənfi təsir göstərir. Məktəblilərə sağlam həyat tərzi sürmək, bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, valideynlərə övladlarını təhlükəsiz mühitdə və sağlam psixoloji ruhda böyütmək üçün onlarla etibarlı dostluq münasibətləri qurmaq, problem və qayğıları ilə yaxından maraqlanmaq tövsiyə edilib.
Tədbirlərdə mövzu ilə əlaqəli təqdimat, video material nümayiş etdirilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, maarifləndirmə materialı paylanılıb.

Awareness Events Held to Raise Awareness on the Harmful Effects of Narcotic and Psychotropic Substances
From April 7 to 11, 2025, Child and Family Support Centers operating under the State Committee for Family, Women and Children Affairs in Aghdam, Shuvelan, Saatli, Sabirabad, Hajiqabul, Qabala, Ismayilli, Zardab, Zaqatala, Goranboy, and Goygol held awareness events to increase knowledge about the harmful effects of narcotic and psychotropic substances.
The events were attended by representatives from local executive authorities, district police departments, expert groups from the centers, members of the Child Ambassadors Assembly from the respective regions, teachers, students, university students, and parents.
Experts speaking at the events discussed the consequences of drug addiction. It was emphasized that narcotic and psychotropic substances cause psychological and physical changes once they enter the body and may lead to addiction. These substances affect brain function and the entire body, gradually causing permanent damage to organs and creating mental and behavioral issues. This in turn negatively impacts personal relationships, education, social life, and professional development.
Schoolchildren were encouraged to lead a healthy lifestyle and focus on developing their knowledge and skills. Parents were advised to build trusting relationships with their children, ensure a safe environment, and support their children’s psychological well-being by staying actively involved in their lives and concerns.
Presentations and video materials related to the topic were shown during the events, participants' questions were answered, and educational materials were distributed.