Erkən evlilik və qohum evliliklərinin mənfi nəticələrinə dair növbəti görüş keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə təhsil müəssisələrində yeniyetmə və gənclərin müxtəlif mövzular ətrafında məlumatlandırılması istiqamətində görüşlərin davamı olaraq 10 aprel 2025-ci il tarixində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin nəzdində Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecinin tələbələri ilə erkən evlilik və qohum evliliklərinin mənfi nəticələri mövzusundagörüş keçirilib.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsi müdirinin müavini Kamila Əliyeva mövzu ətrafında danışaraq, belə evliliklərin səbəbləri, törətdiyi mənfi nəticələri, onların qarşısının alınmasına dair dövlət, o cümlədən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən görülən işlər, qanunvericiliyə edilən son dəyişikliklər barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
K.Əliyeva yanlış stereotiplər əsasında yaranan erkən və qohum evlilikləri ilə mübarizədəbütün cəmiyyət üzvlərinin, yeniyetmə və gənclərin fəal olmalarının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra Maliyyə-İqtisad Kollecinin Təlim-tərbiyə işləri üzrə direktor müavini Murad Muradov tələbələrə öz tövsiyələrini verib.

Awareness Meeting on the Negative Consequences of Early and Consanguineous Marriages Held with Students of Azerbaijan Finance-Economics College
On April 10, 2025, as part of a series of ongoing awareness meetings organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs with the support of the Ministry of Science and Education, a session was held with students of the Azerbaijan Finance-Economics College under the Azerbaijan State University of Economics. The topic of the session focused on the negative consequences of early and consanguineous marriages.
Ms. Kamila Aliyeva, Deputy Head of the Family Affairs Department of the Committee, spoke about the causes of such marriages, the harmful consequences they bring, and the measures being taken to prevent them, including legislative changes and activities carried out by the State Committee.
She emphasized the importance of the active involvement of all members of society—especially youth and adolescents—in combating early and consanguineous marriages, which often arise from harmful stereotypes.
Following this, Mr. Murad Muradov, Deputy Director for Educational Affairs at the College, addressed the students and shared his advice and recommendations.