Dövlət Komitəsində Meksika Birləşmiş Ştatlarının səfiri ilə görüş keçirilib
5 mart 2024-cü il tarixdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın Meksika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Viktoriya Romero ilə ikitərəfli görüşü baş tutub.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri, görüş təşəbbüsünə görə təşəkkürünü bildirib.
B.Muradova Meksika Birləşmiş Ştatları ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda münasibətlərin qarşılıqlı maraqlara, dostluğa və əməkdaşlığa əsaslandığını qeyd edib. O, əlaqələrin həm parlamentlər, həm də hökumətlər səviyyəsində inkişafında maraqlı olduğumuzu vurğulamaqla, aidiyyatı qurumları arasında əlaqələrin intensivləşməsinin də əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Qadınların ictimai-siyasi həyatda aktiv rolundan bəhs edən B.Muradova, qısa müddət öncə ölkədə keçirilən Prezident seçkilərində onların fəallığına diqqət çəkib.
Dövlət Komitəsinin fəaliyyət istiqamətlərinə aid məsələlərdən bəhs edən sədr qeyd edib ki, bütövlükdə ailə, qadın və uşaq məsələləri ilə bağlı siyasətin müəyyənləşdirilməsi, bu siyasətin reallaşdırılaşdırılması üçün səlahiyyəti olan qurumlar arasında işin əlaqələndirilməsi, həssas qrupa daxil olan təbəqə və onların hüquqlarının müdafiəsi üzrə görülən işlər gündəliyimizin əsas bəndlərini təşkil edir.
Səmimi qəbula görə Komitə sədrinə təşəkkürünü bildirən səfir Viktoriya Romero, Azərbaycan cəmiyyətində hər sahədə qadınların rolunun artdığını bildirib. Tarix boyu həm Azərbaycan, həm də Meksikanın qadın hüquqlarının müdafiəsinə xüsusi önəm verdiyini qeyd edən Səfir, qadınların rolu ilə bağlı səylərin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüş hər iki ölkədə qadın hüquqlarının mövcud vəziyyəti, eləcə də mümkün əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi ilə davam edib.

Meeting was held with the ambassador of the United States of Mexico at the State Committee
The Chairperson of the State Committee on Family, Women and Children Affairs , had a bilateral meeting with Ms. Victoria Romero, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of Mexico to the Republic of Azerbaijan on March 5, 2024, Bahar Muradova.
Welcoming the guests, the Chairperson of the Committee expressed her gratitude for the initiative of the meeting.
Speaking about the active role of women in social and political life, Ms. B. Muradova drew attention to their activity in the Presidential elections held in the country a short time ago.
Talking about the issues related to the activities of the State Committee, the chairperson noted that defining the policy related to family, women's and children's issues as a whole, coordinating the work between the institutions authorized to implement this policy, protecting the vulnerable group and their rights is the main part of our agenda.
Ambassador Mrs. Victoria Romero, who expressed her gratitude to the Chairman of the Committee for the warm welcome, said that the role of women in all spheres of Azerbaijani society is increasing. Noting that throughout history both Azerbaijan and Mexico have attached special importance to the protection of women's rights, the Ambassador emphasized the importance of continuing efforts related to the role of women.
The meeting continued with the discussion of the current situation of women's rights in both countries, as well as possible opportunities for cooperation.