“CEDAW konvensiyası və onun əlavə protokolu” mövzusunda təlim keçirildi
20 oktyabr 2017-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) və YUNESKO-nun birgə həyata keçirdiyi “Natamam təhsilli qaçqın və məcburi köçkün qızların məşğulluq imkanlarının və peşəkar hazırlığının gücləndirilməsi” adlı layihə çərçivəsində “CEDAW Konvensiyası və onun Əlavə Protokolu” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimin keçirilməsində məqsəd qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması üçün maarifləndirmə işinin aparılması olub. Təlim zamanı iştirakçılar qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv edilməsi, qadınlar və kişilər arasında bərəbərliyin təmin edilməsi BMT-nin əsas prinsiplərindən biri olduğu barədə məlumatlandırılmış, 18 dekabr 1979-cu il tarixdə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilmiş Qadınlara qarşı ayrı-seşkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Konvensiyanın məqsədinin qadınların ayrı-seçkiliyin bütün formalarından həqiqətən azad olunmasının təmin edilməsindən, qadınların inkişafı və özlərini realizə etmək üçün bərabər imkanlar yaratmaqdan ibarət olması bir daha iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb. Bundan əlavə, təlim iştirakçılarına 2000-ci ilin fevral ayında qüvvəyə minmiş, 2001-ci ilin fevral ayında isə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən ratifikasiya edilmiş Konvensiyaya Əlavə Protokol barədə ətraflı məlumat verilib. Təlim iştirakçıları Əlavə Protokolun qadınlara fərdi və ya qrup şəklində Konvensiyada nəzərdə tutulmuş hüquqların pozulması barədə birbaşa Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi üzrə Komitəyə şikayət etmək hüququ verməsi barədə məlumatlandırılıb.
Təlim iştirakçıları müzakirələr zamanı aktiv iştirak edib və bu sahə üzrə maarifləndirmə işinin mütəmadi olaraq aparılması fikrini irəli sürüblər.

Training on "CEDAW Convention and its Additional Protocol" was held
A training on “CEDAW Convention and its Additional Protocol" was held on October 20, 2017, within the framework of the project entitled "Strengthening employment opportunities and professional qualifications of refugees and IDP girls with incomplete education", jointly implemented by the State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA) and UNESCO. The purpose of the training was enlightenment of women in order to prevent discrimination against them. During the training, the participants were informed that the elimination of discrimination against women and ensuring the independence of women and men is one of the key principles of the UN. Once again it was brought to the attention of the participants that the purpose of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women adopted by the UN General Assembly on 18 December 1979 is to ensure that women are indeed freed from all forms of discrimination, give equal opportunities for women to develop and realize themselves.
In addition, training participants were given detailed information about the Additional Protocol on to the Convention which came into force in February 2000, and ratified by the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan in February 2001. Furthermore, the participants were informed that the Additional Protocol would give women the right to appeal to the Committee on the elimination of all forms of discrimination against women, directly or indirectly about breach of their rights which are envisaged in the Convention. Participants of the training actively participated in the discussions and suggested to conduct regular awareness raising activities in this sphere. Booklets on "Protection of women’s rigths" were distributed to trainees.