“Məişət zorakılığının qarşısının alınması: imkanlar və perspektivlər” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfrans başa çatıb
7 dekabr 2023
ADA Universiteti Kommunikasiya və Rəqəmsal media proqramının direktoru Şəfəq Mehrəliyevanın moderatorluq etdiyi son panelin mövzusu ’’Məişət zorakılığında medianın rolu’’ olub.
Paneldə Medianın İnkişafı Agentliyinin Media subyektləri və jurnalistlərlə iş şöbəsinin müdiri Natiq Məmmədli, Baş Prokurorluğun cinayət təqibindən kənar icraatlar idarəsinin prokuroru Hilal Abbasov, Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Zifəroğlu, Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü, Jurnalistlərin Həmkarlar İttifaqının sədri Müşviq Ələsgərli, Sosial tədqiqatlar Mərkəzinin sektor müdiri Humay Axundzadə çıxış edərək məişət zorakılığının bütün ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycanda da cəmiyyətin həssas problemlərindən olduğunu qeyd edib, mətbuatda məişət zorakılığı ilə bağlı peşəkar jurnalist yanaşmasının və mövzunun düzgün şəkildə işıqlandırılmasının, xüsusilə media savadlılığının əhəmiyyətindən danışıblar.
Çıxışçılar qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi üçün cəmiyyətdə geniş maarifləndirmə işinin aparılması və gender əsaslı zorakılıq barədə məlumatlılığın artırılması istiqamətində medianın rolunun vacibliyini vurğulayaraq, ictimai dəstək mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsində və problemin cəmiyyətə çatdırılmasında kütləvi informasiya vasitələrinin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü qeyd ediblər.
Müzakirələrdən sonra “Ağ-qara” video filmi nümayiş olunub.
Daha sonra yekun nitqi ilə çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova konfransın uğurla başa vurulması münasibətilə iştirakçıları təbrik edərək, iki gün ərzində vacib məsələlərə həsr edilmiş panellər üzrə keçirilən müzakirələrin faydalı və səmərəli olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edib ki, qarşıdakı dövr üçün mövcud vəziyyəti dəyərləndirərək bugünə qədər keçilən yolu və məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair Fəaliyyət Planının nəticələri üzərindən çıxış edərək demək olar ki, perspektivə yönələn hədəflərə daha ciddi şəkildə nəzər yetirməli, onu prioritetləşdirməliyik.
O bildirib ki, sessiyalar çərçivəsində zorakılığın qarşısının alınması üçün qabaqlayıcı tədbirlərin genişləndirilməsi, baş vermiş hadisələrin aşkarlanması və identifikasiyası, müvafiq sahə üzrə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi , qurumlararası koordinasiyanın əhəmiyyəti , effektiv yeni mexanizmlərin yaradılması və beynəlxalq səviyyədə müəyyən edilmiş normaların Azərbaycan standartlarına uyğunlaşdırılması ilə bağlı müzakirələr yeni hədəflərin müəyyənləşməsi işinə töhfə verəcək.

The international conference on "Prevention of domestic violence: opportunities and prospects" has ended
The topic of the last panel moderated by Ms. Shafag Mehraliyeva, ADA University Communication and Digital Media program director was "The role of the media in domestic violence".
Participants of the last panel Mr. Natig Mammadli, deputy head of the Media Development Agency , Mr. Rafail Suleymanov, Senior prosecutor of the law enforcement control department in the investigation and operational search activities of the internal affairs bodies of the General Prosecutor's Office , Mr.Vugar Zifaroglu, Dean of the Faculty of Journalism of BSU , Mr. Mushvig Alasgarli , Deputy Chairperson of the Press Council, Chairman of the Union of Journalists, Ms. Humay Akhundzade, sector manager of the Social Research Center talked about the importance of a professional journalistic approach to domestic violence in the media and proper coverage of the topic, especially media literacy.
The speakers emphasized the importance of the role of the media in the direction of conducting extensive awareness-raising work in the society and raising awareness about gender-based violence in order to take preventive measures, and noted that the mass media have a great responsibility in improving public support mechanisms and communicating the problem to the society.
After the discussions, the video film "Black and White" was shown.
Ms. Bahar Muradova, the chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affair , who made her final speech, congratulated the participants on the successful completion of the conference and emphasized that the discussions on the panels devoted to important issues during the two days were useful and effective.
She noted that by evaluating the current situation for the coming period, we should take a more serious look at the future goals and prioritize them, based on the results of the Action Plan on combating domestic violence.