Bahar Muradova yeni seçilən könüllü gənclərlə görüşüb
6 noyabr 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, könüllülük proqramına seçilən gənclərlə görüşüb.
Könüllülük proqramı ilə bağlı məlumat verən sədr müavini Aynur Sofiyeva qeyd edib ki, 9-27 oktyabr 2023-cü il tarixdə elan edilmiş könüllülük proqramında iştirak üçün ümumilikdə 41 nəfər müraciət edib və onlardan 30 nəfəri üçün seçilib. Eyni zamanda sədr müavini, Komitənin Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqına üzv olduğunu vurğulayıb. A.Sofiyeva, proqramda iştirak edən gənclərin təcrübə prosesi ilə bağlı məlumatları diqqətə çatdırıb.
Gəncləri salamlayan Komitə sədri Bahar Muradova, könüllülük hərəkatının tarixinə nəzər salıb. O, könüllülüklə bağlı ideyanın yarandığı gündən beynəlxalq təcrübənin öyrənildiyini, daha sonra “Könüllü fəaliyyət haqqında” Qanunun qəbul edildiyini, 2014-cü ildə isə ilk Forumun keçirildiyini xatırladıb.
Komitənin könüllülük istiqamətində fəaliyyətinə diqqət çəkən sədr, cəmiyyətin bütün sahələrini əhatə etmək məqsədilə, “Uşaq Səfirlər Məclisi” timsalında uşaqların, hazırkı proqramla gənclərin, “Ailəm könüllüləri” timsalında isə müxtəlif ailələrin bu işə cəlb olunduğunu söyləyib.
Sonda könüllülərə tövsiyələrini səsləndirən sədr, burada qazanacaqları təcrübə ilə, təkcə ailə, qadın və uşaq məsələləri ilə bağlı deyil, ölkənin sosial-ictimai həyatının bütün sahələrində iştirak etmələrinin vacibliyini qeyd edib. O, qadın və uşaq hüquqlarının, eləcə də gender bərabərliyinin təmin olunması işinə töhfə vermək sahəsində gənclərin təmərküzləşməsi, bir-birinə dəstək olması baxımından belə layihələrin əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. B.Muradova proqrama qatılan gənclərin hər birinin gələcəkdə ictimai fəal ola biləcəyini deyib və onlara təcrübə proqramında uğur arzulayıb.
Könüllülük proqramı ilə bağlı fikirlərini səsləndirən gənclər qadın və uşaq hüquqlarının təmin olunması, gender bərabərliyi, eləcə də sosial işlə bağlı təcrübənin əhəmiyyətini qeyd ediblər. Proqram sayəsində öyrəndikləri yeni bilikləri gələcəkdə öz fəaliyyətlərində tətbiq edəcəklərinə inandıqlarını bildiriblər.
Görüş müzakirə ilə davam edib.
Qeyd edək ki, könüllülük proqramının təşkil olunmasında məqsəd gənclərin potensialından daha səmərəli istifadə etmək, cəmiyyətin bütün sahələrində fəal iştirakına şərait yaratmaq, peşə vərdişləri aşılamaq və təcrübi biliklərini artırmaqdır.

We congratulate the Metropolitan team on this day and wish them success in their activities
On November 6, 2023, Mrs.Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, met with the young people selected for the volunteering program.
Mrs. Aynur Sofiyeva, the Deputy Chair giving information about the volunteering program, noted that a total of 41 people applied for participation in the volunteering program announced on October 9-27, 2023, and 30 of them were selected. At the same time, the Deputy Chair emphasized that the Committee is a member of the Union of Voluntary Organizations of Azerbaijan. A. Sofiyeva brought to attention the information about the experience process of the young people participating in the program.
The Chair of the Committee Mrs.Bahar Muradova welcomed the young people and reviewed the history of the volunteering movement. She reminded that international experience has been studied since the idea of volunteering was born, then the Law "On Volunteering" was adopted, and the first Forum was held in 2014.
Drawing attention to the committee's activities in the direction of volunteerism, the chairman said that in order to cover all areas of society, children in the form of the "Children's Ambassadors Assembly", young people in the current program, and various families in the form of "Family Volunteers" are involved in this work.
In the end, the chairman voiced his recommendations to the volunteers and noted the importance of their participation in all areas of the social life of the country, not only related to family, women's and children's issues, with the experience they will gain here. She emphasized that such projects are important in terms of the concentration of young people and their support for each other in the field of contributing to the work of ensuring women's and children's rights, as well as gender equality. B. Muradova said that each of the young people participating in the program can become social activists in the future and wished them success in the internship program.
Voicing their opinions about the volunteering program, young people noted the importance of ensuring women's and children's rights, gender equality, and experience in social work. They said that they believe that they will apply the new knowledge they have learned thanks to the program in their activities in the future.
It should be noted that the purpose of organizing the volunteering program is to use the potential of young people more effectively, to create conditions for their active participation in all areas of society, to inculcate professional habits, and to increase their practical knowledge.