Vəkil və hakimlər üçün təlim keçirildi
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə vəkil və hakimlərin məişət zorakılığı ilə mübarizə, həmçinin məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərlə davranış sahəsində bacarıqlarının artırılması məqsədilə təlim keçirilib.
27 oktyabr 2023-cü il tarixində keçirilən seminarda açılış nitqi ilə çıxış edən Komitənin Hüquqi təminat şöbəsinin əməkdaşı Rahil Süleymanzadə təlimin mahiyyəti və verəcəyi töhfələri diqqətə çatdırıb. O, məişət zorakılığı istiqamətində mövcud qanunvericiliyin tətbiqində ortaya çıxan nöqsanlar, mühafizə orderlərinin verilməsi ilə bağlı qaydalar haqqında məlumat verib.
Daha sonra Gender və İnkişaf üzrə Dünya Bankının eksperti, Vəkillər Kollegiyasının üzvü, vəkil Xalisə Şahverdiyeva məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərlə davranış qaydaları, təcrübədə yol verilən yanlışlıqlar və aradan qaldırılması yolları haqqında təqdimatla çıxış edib.
Qeyd edək ki, 30 nəfər vəkil və hakimin iştirakı ilə baş tutan təlim “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın 12.6.1-ci bəndinin icrası məqsədilə keçirilib.

Training for lawyers and judges
Training organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs, was held for lawyers and judges to improve their skills in dealing with domestic violence and victims of domestic violence.
Mr. Rahil Suleymanzadeh, an employee of the Committee's Legal Assurance Department, who gave an opening speech at the seminar held on October 27, 2023, drew attention to the essence of the training and its contributions. He gave information about the shortcomings in the application of the existing legislation in the direction of domestic violence and the rules related to the issuance of protection warrants.
Later, Mrs. Khalisa Shahverdiyeva, the expert of the World Bank on Gender and Development, member of the Bar Association, and lawyer made a presentation on the rules of behavior with victims of domestic violence, mistakes made in practice, and ways to eliminate them.
It should be noted that the training, which took place with the participation of 30 lawyers and judges, was held in order to implement clause 12.6.1 of the "National Action Plan for 2020-2023 on the fight against domestic violence in the Republic of Azerbaijan".