“Qadın və uşaq hüquqları üzrə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi: mövcud vəziyyət və yeni çağırışlar” mövzusunda ictimai dinləmə keçirilib
Dövlət Komitəsinin müraciətinə əsasən “Qadın və uşaq hüquqları üzrə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi: mövcud vəziyyət və yeni çağırışlar” mövzusunda ictimai dinləmə keçirilib
27 oktyabr 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin müraciətinə əsasən Milli Məclisin İnsan hüquqları və Ailə, qadın və uşaq komitəsinin “Qadın və uşaq hüquqları üzrə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi: mövcud vəziyyət və yeni çağırışlar” mövzusunda ictimai dinləmə keçirilib.
Tədbirdə iştirak edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-nin Uşaq hüquqlarına dair və Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılmasına dair komitələrinin Azərbaycanın dövri hesabatlarına əsasən tövsiyələr verdiyini söyləyib. O, ölkə parlamentinin bu məsələləri hər zaman diqqətdə saxladığını qeyd edib, müzakirə olunan mövzu ilə bağlı qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinin, bu sahədə müasir çağırışların nəzərə alınmasının vacibliyindən bəhs edib. Komitə sədri parlamentin təmsilçilik funksiyasının yüksək səviyyədə yerinə yetirildiyini qeyd edib, qəbul olunan qanunların icrası mexanizmlərinin səmərəliliyinin təmin edilməsində parlamentin rolundan danışıb.
Bahar Muradova Ulu Öndər Heydər Əliyevin təməlini qoyduğu qadın siyasətinin bu gün uğurla davam etdirildiyini bildirib. Dövlətimiz tərəfindən qadın və uşaq hüquqlarının müdafiəsinə xüsusi diqqət yetirildiyini, bu sahədə ölkəmizdəki mövcud vəziyyətin bir sıra digər ölkələrdən fərqli olaraq yüksək səviyyədə olduğunu deyib. O, həyata keçirilən tədbirlərə baxmayaraq, ölkəmizdə müəyyən problemlərin olduğunu da qeyd edib. Bu problemlərin həlli ilə bağlı qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, onların aradan qaldırılmasında cəmiyyətin rolu barədə fikirlərini açıqlayıb.
Komitə sədri BMT-nin müvafiq komitələrinin ölkəmizdəki vəziyyəti dəyərləndirmələri, çıxış yolları ilə bağlı tövsiyələrinin bizim mövqeyimizlə əsasən eyni olduğunu, lakin bəzi istisnaların da olduğunu söyləyib. O, bu tövsiyələrə əməl edilməsində hər bir ölkənin dövlət və milli maraqlarının nəzərə alınmasının əhəmiyyətindən danışıb.
B. Muradova bildirib ki, bu tövsiyələr bir sıra istiqamətləri əhatə edir, xüsusilə parlamentin rolu burada üstünlük təşkil edir. O, cəzaların sərtləşdirilməsi, əməkhaqqı, əmək bazarında qadınların yeri, rolu, əldə etdiyi nəticələrə dair məsələlərin vacibliyindən bəhs edib, bu və digər sahələrdə qadınların bərabər hüquqlarının təmin olunması istiqamətində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dair tövsiyələrə diqqət çəkib. Komitə sədri qadın və uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı məsələlərin bir sıra dövlət proqramlarında da öz əksini tapdığını söyləyib, bu sahədə prioritet istiqamətləri nəzərə çatdırıb.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin Aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva, Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova çıxış edərək, BMT-nin BMT-nin Uşaq hüquqlarına dair və Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılmasına dair komitələrinin tövsiyələri barədə məlumat veriblər.

A public hearing was held on the topic "Improving legislation on women's and children's rights: current situation and new challenges"
On October 27, 2023, according to the request of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Human Rights and Family, Women and Children's Committee of the Milli Majlis held a public hearing on "Improving legislation on women's and children's rights: current situation and new challenges".
Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, noted that the UN committees on children's rights and on the elimination of discrimination against women gave recommendations based on the periodical reports of Azerbaijan. She noted that the country's parliament always keeps these issues in mind, and spoke about the importance of improving the legislation on the subject under discussion, taking into account modern challenges in this field. The Chair of the Committee noted that the representative function of the parliament is performed at a high level, and spoke about the role of the parliament in ensuring the efficiency of the mechanisms of implementation of the adopted laws.
Mrs. Bahar Muradova said that the women's policy founded by Great Leader Heydar Aliyev has been successfully continued today. She noted that our state pays special attention to the protection of women's and children's rights, and the current situation in our country in this field is at a high level, unlike a number of other countries. She stressed that despite the implemented measures, there are certain problems in our country. She expressed her views on the improvement of the legislation related to the solution of these problems and the role of the society in their elimination.
The Chair of the Committee said that the recommendations of the relevant UN committees regarding the assessment of the situation in our country and the ways out are basically the same as our position, but there are some exceptions. She spoke about the importance of taking into account the state and national interests of each country in following these recommendations.
B. Muradova said that these recommendations cover a number of directions, and spoke about the importance of issues related to the strengthening of punishments, wages, the place and role of women in the labor market, and the results achieved, drawing attention to recommendations for improving the legislation in the direction of ensuring women's equal rights in these and other areas. The Chair of the Committee also said that issues related to the protection of women's and children's rights are reflected in a number of state programs, and she pointed out the priority directions in this field.
At the event, Mrs. Jeyran Rahmatullayeva, the Chief of Staff of the State Committee, and Mrs. Taliya Ibrahimova, Head of the Legal Assurance Department, made a speech and reported on the recommendations of the UN Committees on Children's Rights and the Elimination of Discrimination Against Women.