Aynur Sofiyeva Gəncə Autizm Mərkəzinin açılış mərasimində iştirak edib
11 aprel 2023-cü il tarixində “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü, “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) dəstəyi, “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə yaradılan Gəncə Autizm Mərkəzinin açılış mərasimi keçirilib.
“Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin sədri Aytən Eynalova açılış nitqi ilə çıxış edərək, layihə barədə geniş məlumat verib, Gəncə şəhəri ilə yanaşı, Daşkəsən, Göygöl, Goranboy, Şəmkir, Tovuz rayonlarında autizm spektr pozuntulu şəxsləri və onların ailələrini əhatə edən layihə çərçivəsində risk qrupuna aid edilən, xüsusi təhsil dəstəyinə ehtiyacı olan uşaqların müəyyənləşdirildiyini, onlara yerli və beynəlxalq mütəxəssislər tərəfindən müvafiq təlimlərin keçirilməsinə başlanıldığını bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva, Autizm Mərkəzinin Gəncə şəhəri ilə yanaşı, bölgəyə də mühüm töhfə verəcəyini qeyd edib. O, bu layihənin autizm spektr pozuntusu olan şəxslərin və ailələrinin dəstəklənməsi, onların xidmətlərə cəlb olunması, mütəxəssislərin hazırlığı, bölgədə maarifləndirmə işinin aparılmasında önəmli rol oynayacağını bildirib.
A.Sofiyeva qeyd edib ki, dövlət tərəfindən həssas təbəqədən olan insanların xidmətlərə əlçatanlığının təmin olunması, sosial dəstək istiqamətində məqsədyönlü siyasət həyata keçirilir.
Xüsusilə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi ilə Heydər Əliyev Fondunun dövlət və cəmiyyət üçün mühüm olan layihələri həyata keçirərək, bu sahəyə göstərdiyi diqqəti vurğulayan A. Sofiyeva Mərkəzin açılışının bu istiqamətdə növbəti layihə olduğunu qeyd edib.
Sədr müavini “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi ilə əməkdaşlıq haqqında məlumat verərək, bu əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla davam edəcəyini bildirib.
Dünya Autizm Maarifləndirmə ayında təşkil edilən tədbirdə İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Ələkbərov, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov, “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədrinin müavini Xəyyam Fərzəliyev, Heydər Əliyev Fondunun Heydər Əliyev İrsinin tədqiqi və təbliği şöbəsinin müdiri Cəmil Əliyev çıxış edərək, layihə barədə fikirlərini bölüşüblər.
Daha sonra qonaqlar Gəncə Autizm Mərkəzində məktəbəqədər təhsil, ixtisasəldəetmə, özünüidarəetmə və müstəqil davranış bacarıqlarına yiyələnmə kimi ehtiyaclara uyğun olaraq uşaqlar üçün tam ödənişsiz əsaslarla təşkil edilən təlim və bərpa prosesi ilə tanış olublar, həmçinin autizmli uşaqların rəsm və əl işlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib.

Aynur Sofiyeva participated in the opening ceremony of the Ganja Autism Center
On April 11, 2023, the opening ceremony of the Ganja Autism Center, which was established by the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, the support of the "AzerGold" Closed Joint Stock Company (JSC), and the organization of the "Joint and Healthy" Public Union, was held as part of the "Year of Heydar Aliyev".
Aytan Eynalova, the Chair of "Birge va Sağlam" Public Union, made an opening speech and gave extensive information about the project. In addition to the city of Ganja, the risk group of people with autism spectrum disorders and their families were included in the project in Dashkasan, Goygol, Goranboy, Shamkir, Tovuz regions. The children in need of special educational support have been identified and relevant training have been started for them by local and international specialists.
Speaking at the event, Aynur Sofiyeva, Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs noted that the Autism Center will make an important contribution to the region as well as the city of Ganja. She said that this project will play an important role in supporting people and their families with autism spectrum disorders, involving them in services, training specialists, and conducting awareness work in the region.
A. Sofiyeva noted that the state implements a purposeful policy in the direction of providing access to services and social support for vulnerable people.
Emphasizing the attention given to this field by the Heydar Aliyev Foundation under the leadership of Mehriban Aliyeva, the First Vice-President. A. Sofiyeva noted that the opening of the Center is the next project in this direction.
The Deputy Chair gave information about the cooperation with "Birge va Sağlam" Public Union and said that this cooperation will continue successfully in the future.
Sahib Alakbarov, the Deputy Minister of Economy, Niyazi Bayramov, Head of Ganja City Executive Authority, Khayyam Farzaliyev, the Deputy Chairman of the Board of Directors of "AzerGold" CJSC, Jamil Aliyev Head of Heydar Aliyev Foundation's Research and Promotion Department of Heydar Aliyev Heritage spoke at the event organized in the World Autism Awareness Month and shared their thoughts about the project.
Later, the guests got acquainted with the process of training and recovery organized for children on a completely free basis in accordance with the needs of pre-school education, qualification acquisition, self-management and independent behavior skills at the Ganja Autism Center, as well as visited an exhibition of drawings and handicrafts of autistic children.