Jurnalistlər üçün təşkil olunan “Məişət zorakılığı media müstəvisində” mövzusunda təlimin bağlanış mərasimi keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Medianın İnkişafı Agentliyi, Bakı Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı və Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi “Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarına dəstəyin gücləndirilməsi” adlı Tvinninq layihəsinin dəstəyi ilə jurnalistlər üçün “Məişət zorakılığı media müstəvisində” mövzusunda keçirilən 4 günlük təlim başa çatıb.
Bakı Dövlət Universitetində təşkil olunan təlimdə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları, ölkənin bir sıra mətbuat orqanlarını təmsil edən jurnalistlər, həmçinin Universitetin jurnalistika fakültəsinin tələbələri olmaqla 60 nəfər iştirak edib.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini, benefisiar ölkə üzrə layihə rəhbəri Sədaqət Qəhrəmanova çıxış edərək, belə təlimlərin media nümayəndələri üçün vacibliyini vurğulayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, təlimdə iştirak edən hər bir jurnalist burda öyrəndiklərini gələcək fəaliyyətlərində tətbiq edəcək, beləliklə məişət zorakılığı hallarının işıqlandırılmasında yeni baxış formalaşacaq.
Daha sonra çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev Dövlət Komitəsi tərəfindən həyata keçirilən maarifləndirmə tədbirlərinin, həmçinin beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb. Təlimlərin jurnalistlər, xüsusilə də tələbələr üçün vacibliyini qeyd edən rektor E.Babayev onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra iştirakçılara sertifikatlar təqdim edilib.
Təlimlərin təşkilində məqsəd məişət zorakılığının mətbuatda düzgün şəkildə işıqlandırılması, zorakılığa məruz qalmış şəxslərin məxfiliyinin qorunması və zorakılıq qurbanlarından müsahibənin alınması yolları və ictimaiyyətə dəstək mexanizmləri barədə lazımi məlumatların çatdırılması sahəsində beynəlxalq təcrübənin paylaşılması olmuşdur.
Qeyd edək ki, 19-22 oktyabr 2021-ci il tarixlərini əhatə edən təlimlər avstriyalı ekspertlər Manuela Hargassner-Delpos və Thomas Hainlen tərəfindən keçirilib.

Closing ceremony of training on "Domestic violence in the media" organized for journalists
A 4-day training on “Domestic Violence in the Media” was held for journalists with the support of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Media Development Agency, Baku State University and the EU-funded Twinning project “Strengthening Support for Victims of Domestic Violence in Azerbaijan”.
The training, organized at Baku State University, was attended by 60 people, including employees of the State Committee, journalists representing a number of media representatives, as well as students of the journalism faculty of the University.
Deputy Chair of the State Committee, project manager Sadagat Gahramanova stressed the importance of such trainings for media representatives. She also noted that each journalist participating in the training will apply what they have learned here in their future activities, thus forming a new perspective on the coverage of cases of domestic violence
Rector of Baku State University Elchin Babayev stressed the importance of awareness-raising activities carried out by the State Committee, as well as cooperation with international organizations. Noting the importance of the trainings for journalists, especially students, Rector E. Babayev wished them success in their future activities.
Then the participants were awarded certificates.
The purpose of the trainings was to share international experience in the field of proper coverage of domestic violence in the media, protection of the confidentiality of victims and ways of interviewing victims of violence and providing support to the public
It should be noted that the trainings, which will take place on October 19-22, 2021, were conducted by Austrian experts Manuela Hargassner-Delpos and Thomas Hainlen.