RİİB könüllüləri üçün “Uşaq hüquqlarına dair məlumatlılığın artırılması” mövzusunda təlim keçirildi
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Təhsil Nazirliyi və Regional İnkişaf İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə 20-21 noyabr 2021-ci il tarixlərində keçiriləcək “Uşaq hüquqları” hakatonu çərçivəsində RİİB-in könüllüləri üçün “Uşaq hüquqlarına dair məlumatlılığın artırılması” mövzusunda 9-10 oktyabr tarixlərində təlim təşkil edilib.
Müxtəlif regionlardan qoşulan 20 nəfər könüllünün iştirakı ilə keçirilən təlimlər Dövlət Komitəsinin İnformasiya və analitik araşdırmalar şöbəsinin əməkdaşı Sevil Rəsulzadə tərəfindən aparılıb.
Təlimlərdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi və inkişaf tarixi, Azərbaycanda uşaq hüquqlarının qorunmasında qanunvericilik və beynəlxalq əməkdaşlıq, BMT-nin “Uşaq hüquqları” Konvensiyasının təşviqi, uşaq iştirakçılığı, erkən uşaqlıq dövrünün inkişafı, uşaqların zərərli informasiyadan qorunması, hüquqların pozulması hallarının qarşısının alınması (zorakılıq, uşaq əməyinin istismarı, erkən nikah, müharibənin mənfi təsiri, ayrı-seçkilik və s), valideynlik vəzifələri, eyni zamanda valideyn qayğısından məhrum olmuş uşaqlar, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar və digər mövzularda təqdimatlarla çıxış edilib, interaktiv və maarifləndirici oyunlar təşkil edilib.

Training on “Raising Awareness of Children's Rights” was conducted for RDPU volunteers
The State Committee for Family, Women and Children's Affairs, the Ministry of Youth and Sports, the Ministry of Education and the Regional Development Public Union will hold a “Children's Rights” hackathon on November 20-21, 2021. Raising awareness trainings was organized on October 9-10.
The trainings, which were attended by 20 volunteers from different regions, were conducted by Sevil Rasulzadeh, an employee of the Information and Analytical Research Department of the State Committee.
The trainings covered the history of protection and development of children's rights, legislation and international cooperation in the protection of children's rights in Azerbaijan, promotion of the UN Convention on the Rights of the Child, child participation, early childhood development and protection of children from harmful information, prevention of violations (violence, child labor, exploitation, early marriage, the negative effects of war, discrimination, etc.), parental responsibilities, as well as children deprived of parental care, children with disabilities and other topics, interactive and educational games were organized.