1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş “Mənim səsim- mənim hüquqlarım” adlı dəyirmi masa keçirildi
1 iyun 2021-ci il tarixində Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş “Mənim səsim- mənim hüquqlarım” adlı dəyirmi masa keçirilib.
Tədbir Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, UNİCEF-in Azərbaycandakı Nümayəndəliyi və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində cari ilin noyabr ayında reallaşdırılması planlaşdırılan Azərbaycan Uşaqlarının V Ümumrespublika Forumunun işinə start vermək məqsədilə keçirilib.
Dəyirmi masada Uşaq Səfirlər Məclisinin üzvləri iştirak edib, o cümlədən respublikanın 76 rayonunu təmsil edən, il ərzində fəallığı ilə seçilən, dövlət uşaq müəssisələrində yaşayan, habelə qeyri-millətlərdən olan uşaqlar karantin rejiminin qaydalarına uyğun olaraq onlayn şəkildə qoşulublar.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova 1 İyun münasibətilə iştirakçıları təbrik edərək bütün uşaqlara təhlükəsiz həyat və xoş gələcək arzulayıb. Artıq neçə ildir ki, bütün dünyanın bu günü uşaqların hüquqlarının müdafiəsi günü kimi qeyd etdiyini deyən Komitə sədri bu günün nailiyyətləri üzərindən gələcəyi qurmalı olan uşaqların hüquqları, hüquqlarının əlçatanlığı və onların effektiv qorunması mexanizmlərinin təmin olunmasının həm beynəlxalq, həm də milli səviyyədə üzərimizə götürdüyümüz əsas vəzifə və hədəflərdən biri olduğunu diqqətə çatdırıb: “Uşaqların mənafelərinin üstünlüyü qoruyaraq həyatı onların iştirakı, təmsilçiliyi ilə qurmalı və inkişaf etdirməliyik. Cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın bu sahəyə ciddi qayğısı və diqqəti nəticəsində Azərbaycan uşaq siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindən biri olan həssas təbəqəyə aid uşaqlara qayğı eyni zamanda müvafiq orqanların da daim diqqət mərkəzində olmalı, qanunlar onların həyatını daha da rahatlaşdırmağa yönəlməlidir”. Bundan əlavə noyabr ayında reallaşdırılması planlaşdırılan Forum çərçivəsində həyata keçiriləcək layihələrdən bəhs edən Bahar Muradova görüləcək işlərin uşaqların hüquqlarının müdafiəsinə töhfə olacağına inamını ifadə edib.
Tədbirin davamında çıxış edən UNİCEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Edavrd Karvardin belə bir əlamətdar gündə Uşaq Səfirlər Məclisinin üzvləri ilə birlikdə olmaqdan şad olduğunu bildirib. Ötən ilin uşaqlar üçün çətin bir il olmasına baxmayaraq onların bu sınaqlardan bacarıqla çıxa bildiklərini vurğulayan E.Karvardin artıq nəzərlərimizi gələcəyə kökləyərək pandemiyanın doğurduğu yeni şərtləri nəzərə alaraq uşaqların hüquqlarının qorunması, onlar üçün yeni imkanların yaradılması istiqamətində işlər görülməsinin önəmini diqqətə çatdırıb. Keçən ildə Azərbaycanda baş verən çox önəmli tarixi hadisələri vurğulayan UNİCEF rəsmisi qurulacaq icmalarda, reallaşdırılacaq layihələr çərçivəsində uşaqlara daha pozitiv gələcək qazandırmaq üçün yeni imkanlar qazandırdığını qeyd edib.
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) Leyla Tağıyeva iştirakçıları təbrik edərək uşaq hüquqlarının təmin olunmasının ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu, xüsusilə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın hərtərəfli dəstəyi ilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən uşaqların hüquqlarının qorunması və onların müdafiəsi sahəsində çoxsaylı fəaliyyətlərin həyata keçirildiyini qeyd edib. Fondun təşəbbüsü ilə yaradılan Regional İnkişaf İctimai Birliyinin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən birinin də uşaqların erkən yaşlarında inkişafına dəstək, onların təhsilə və digər sosial xidmətlərə çıxışının artırılması, eləcə də hüquqlarının təbliği olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra tədbirə moderatorluq edən uşaq səfir Nurlan Cəbrayılzadə Məclisin birillik hesabatını təqdim edib. Hesabatın aerdınca xarici uşaqların Azərbaycan uşaqlarına təbrikləri, davamında isə Forumun mərhələlərini özündə əks etdirən mövzu ilə əlaqədar video-çarx nümayiş etdirilib. İştirakçılar “Uşaq hüquqları: inkişaf üçün birləşək”, “Uşaqların internet təhlükəsizliyi”, “Təhsildə yeni standartlar: çağırışlar və bərabər imkanlar”,“Sağlamlığın qorunması, sağlam həyat tərzi. Ətraf mühitin mühafizəsi”, “Asudə vaxtın səmərəli təşkili və dəyərləndirilməsi”, “Uşaqların şəxsiyyət kimi formalaşmasında ailə və cəmiyyətin rolu və məsuliyyəti”, “Vətəni sevək, ona layiq olaq” mövzularında təqdimatlarla çıxış ediblər.
Daha sonra uşaq səfirlərə üzvlük vəsiqələri təqdim olunub.
Dəyirmi masa uşaqların hüquqları ilə bağlı məsələlər ətrafında müzakirələrlə davam edib, onlara müvafiq tövsiyələr verilib.
Yekunda tədbirdə iştirak edən uşaqlara, xüsusilə də Məclis üzvlərinə təşəkkür edən Bahar Muradova onların respublikanın bütün regionlarından olan uşaqların hüquqlarını təmsil etdiyini, bu işi həm də ölkə xaricində uğurla həyata keçirdiyini bildirərək gələcək həyatlarında uğurlar arzu edib.

June 1 - Round table "My voice - my rights" dedicated to the International Children's Day
A round table entitled "My voice - my rights" which was dedicated to the International Children's Day was held on June 1, 2021.
The event was held in cooperation with the State Committee for Family, Women and Children Affairs, UNICEF Office in Azerbaijan and the Regional Development Public Union (RDU) to launch the V Republican Forum of Azerbaijani Children, which is scheduled for November this year.
The roundtable was attended by members of the Assembly of Children's Ambassadors, including children from 76 regions of the country, who was active over the year, living in state child institutions, as well as non-nationals joined online in accordance with the rules of quarantine.
In her opening speech, Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee congratulated the participants on June 1 and wished all children a safe life and a happy future. The Chairof the Committee said that we must build and develop children's lives with their participation and representation, while maintaining the priority of their interests. As a result of the leadership of Mr.President Ilham Aliyev, First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva's serious care and attention to this area, the care of vulnerable children, which is one of the main priorities of Azerbaijan's children's policy, should always be in the focus of relevant authorities . In addition, Mrs. Bahar Muradova spoke about the projects to be implemented within the Forum, which is scheduled for November, and expressed confidence that the work will contribute to the protection of children's rights.
Making a speech at the event, Mr. Edward Carwardine, the UNICEF Representative in Azerbaijan said that he was glad to be with members of the Assembly of Children's Ambassadors on such a significant day. Stressing that despite the difficult year for children last year, they were able to overcome these challenges, and Mr. Carvardin stressed the importance of protecting children's rights and creating new opportunities for them, taking into account the new conditions created in the result of the pandemic. Emphasizing the very important historical events that took place in Azerbaijan last year, the UNICEF official noted that the communities to be established and the projects to be implemented will provide new opportunities for children to have a more positive future.
Mrs. Leyla Tagiyeva, the project manager in the Regional Development Public Union (RDPU) congratulated the participants and said that ensuring children's rights is one of the priorities of the state policy in our country. She noted that numerous activities have been carried out in the field and one of the main activities of the Regional Development Public Union, established at the initiative of the Foundation, is to support the early development of children, increase their access to education and other social services, as well as promote their rights.
Afterwards, the event was moderated by the children's ambassador Nurlan Jabrayilzadeh, who presented the annual report of the Assembly. The report was followed by a video on the congratulations of foreign children to Azerbaijani children, followed by a video on the topic of the Forum. Participants made presentation on the topics entitled "Children's rights: united for development", "Children's Internet security", "New standards in education: challenges and equal opportunities", "Health protection, healthy lifestyle”, "Protection of the environment", "Effective organization and evaluation of leisure time", "The role and responsibility of the family and society in the formation of children as individuals", "Let's love the motherland, let's be worthy of it."
Then the children's ambassadors were presented with membership cards.
The round table continued with discussions on issues related to children's rights, and relevant recommendations were given to them.
In conclusion, Mrs. Bahar Muradova thanked the children participating in the event, especially members of Parliament, noting that they represent the rights of children from all regions of the country, and wished them success in their future lives.