“Qadınların Gücləndirilməsi Prinsipləri (WEP)” mövzusu üzrə təlim keçirilib
12 iyul 2023-cü il tarixində BMT-nin İnkişaf Proqramının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə birgə həyata keçirdiyi “Cənubi Qafqazda qadınların iqtisadi səlahiyyətlərinin artırılması” layihəsi çərçivəsində İsveçrə İnkişaf və Əməkdaşlıq Agentliyi, Avstriya İnkişaf Agentliyi tərəfindən maliyyələşən “Qadınların Gücləndirilməsi Prinsipləri (WEP)” adlı təlim keçirilib.
Təlimdə Dövlət Komitəsinin Qadın və gender məsələləri şöbəsinin müdir müavini Səbinə Talışinskaya çıxış edib.
Layihə çərçivəsində 20 özəl şirkət “Qadınların Gücləndirilməsi Prinsipləri”ni qəbul edib. Təlimdə “işdə qadınlar və kişilər üçün bərabər imkanlar”, “inklüzivlik və ayrı-seçkiliyin olmaması”, “sağlamlıq və təhlükəsizlik” prinsipləri müzakirə edilib, həmçinin nəzəri məlumatlar təqdim olunub və mövcud dünya təcrübəsindən nümunələr paylaşılıb.
Təlimdə BMTİP-nin Proqram Direktoru Leyla Fəthi, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının icraçı direktoru Jalə Hacıyeva, Gürcüstandan olan ekspertlər çıxış edib.

A training was held on "Principles of Women's Empowerment"
On July 12, 2023, training on the "Principles of Women's Empowerment" was held funded by the Swiss Development and Cooperation Agency and the Austrian Development Agency within the framework of the "Increasing economic empowerment of women in the South Caucasus" project, implemented jointly by the UN Development Program with the State Committee on Family, Women and Children Affairs.
Mrs.Sabina Talyshinskaya, deputy head of the Women's and Gender Affairs Department of the State Committee, made a speech at the training.
Within the framework of the project, 20 private companies adopted the "Principles of Women's Empowerment". In the training, the principles of "equal opportunities for women and men at work", "inclusion and non-discrimination", "health and safety" were discussed, as well as theoretical information was presented and examples from the current world experience were shared.
UNDP Program Director Mrs. Leyla Fathi, Executive Director of Azerbaijan Microfinance Association Mrs. Jala Hajiyeva, experts from Georgia spoke at the training.