1 Dekabr “Ümumdünya QİÇS-lə Mübarizə Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi ilə birgə və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan orta ixtisas təhsili müəssisələrində gənc və yeniyetmələr arasında sağlam həyat tərzinin təbliği, ziyanlı vərdişlərin fəsadları barəsində gənclərin maarifləndirilməsi və QİÇS-ə qarşı mübarizənin gücləndirilməsi məqsədi ilə 7 dekabr 2018-ci il tarixində Azərbaycan Texniki Universitetinin nəzdində olan Bakı Texniki Kollecinin tələbələri üçün 1 Dekabr “Ümumdünya QİÇS-lə Mübarizə Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Kollecin Tərbiyə işləri üzrə direktor müavini İlham Zeynalov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə və Səhiyyə Nazirliyinə öz minnətdarlığını bildirib və tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin müdir müavini Kamila Əliyeva 1 Dekabr tarixinin “Ümumdünya QİÇS-lə Mübarizə Günü” kimi qeyd olunduğunu vurğulayaraq, əhali, xüsusilə gənc və yeniyetmələr arasında sağlam həyat tərzinin təbliğinin, ziyanlı vərdişlərin fəsadları barəsində onların maarifləndirilməsinin Komitənin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd etmiş, bu sahədə görülən işlər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Sonra Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti Lətafət Dadaşova “Sağlam həyat tərzi. QİÇS-dən qorunma yolları” mövzusunda təqdimatla çıxış edərək, tədbir iştirakçılarına bu ağır xəstəliyə yoluxma yolları, onun simptomları və insanların bu xəstəlikdən qorunması yolları barədə geniş məlumat verib.
Daha sonra mövzu ətrafında müzakirələr aparılmış və Kollec tələbələrini maraqlandıran suallara cavab verilib.
Sonda Komitə tərəfindən hazırlanmış “Sağlam həyat tərzi. QİÇS-dən özünü qoru“ “Narkotiklərə YOX deyək!” və digər maarifləndirmə materialları tədbir iştirakçılarına,
eyni zamanda Kollecin kitabxanasına təqdim olunub və “Azərbaycan Ailəsi Film Festivalında” iştirak edən, ziyanlı vərdişlərin fəsadlarından bəhs edən “Əlvida mənim dostum” və ailə dəyərlərini təbliğ edən “Ailə bir ağacdır” adlı filmləri nümayiş etdirilib.

The event devoted to 1 December - World AIDS Day
For the purpose of propaganda healthy life style among the youth and teenagers, increeasing their knowledge about consequences of harmfull habbits the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan in cooperation with the Ministry of Health and Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan permanently holds events in colleges. As the continuation of these events on December 7 of 2018 in Baku Technical College under the Azerbaijan State Technical University was held event devoted to the 1 December World AIDS Day.
The event was opened by the deputy head of the college Ilkham Zeynalov, who welcomed the guests, expressed the gratitude to the State Committee for Family, Women and Children Affairs and Ministry of Health for organization of this event, and emphasized the importance of provision such events for youth and teenagers.
Then the floor was given to the deputy head of the Department on Family problems of the Committee Kamila Aliyeva who underlining that the event devoted to the 1 December World AIDS Day and informed the participants about the work done by the Commiittee in this direction.
Then the specialist of the Public Health and Reforms Center (PHRC) of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan Latafat Dadashova made a presentation under the title “Healthy life style. Prevention of HIV”.
At the end of the event the booklets “Healthy life style. Protect yourself against HIV/AIDS”, “Say NO to Drugs” prepared by the Committe were presented to participants and to the library of the College. Two films being presented to “Azerbaijan film festival” under the title “Good buy my friend!” and “Family is the tree” were demonstrarted to participants of the event.