Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) və YUNESKO-nun birgə həyata keçirdiyi “Natamam təhsilli qaçqın və məcburi köçkün qızların məşğulluq imkanlarının və peşəkar hazırlığının gücləndirilməsi” adlı layihəyə start verildi.
1 sentyabr 2017-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) və YUNESKO-nun birgə həyata keçirdiyi “Natamam təhsilli qaçqın və məcburi köçkün qızların məşğulluq imkanlarının və peşəkar hazırlığının gücləndirilməsi” adlı layihəyə start verilmişdir. Layihənin həyata keçirilməsində əsas məqsəd natamam təhsilli qaçqın və məcburi köçkün qızların müxtəlif sahələr (kompyuter, müasir texniki avadanlıqlardan istifadə, qadın hüquqları ilə bağlı qanunvericilik üzrə məlumatlılığının artırılması və s.) üzrə bilik səviyyələrini artırmaqla onların məşğulluğunun təmin olunması, bununla da cəmiyyətə inteqrasiyasının reallaşdırılması və bilavasitə erkən nikahın qurbanına çevrilməsinin qarşısının alınması olmuşdur. Layihə çərçivəsində təşkil olunan qaçqın və məcburi köçkün qızlara 2 ay müddətində kompüter bilikləri üzrə, eləcə də iş axtarmağın və işə düzəlməyin metodologiyası və texnologiyası üzrə kurslar keçiriləcəkdir. Həmçinin, layihə çərçivəsində qaçqın və məcburi köçkün qızlara və onların ailə üzvlərinə “CEDAW konvensiyası və onun əlavə protokolu”, “Azərbaycan Respublikasının Gender bərabərliyi haqqında qanunu”, “Erkən nikahların qarşısının alınması”, “Məişət zorakılığının qarşısının alınması”, “Qadınların səlahiyyətləndirilməsi”, “İnsan alverinə qarşı mübarizə” və “Qadınların əmək hüququ” barədə ətraflı məlumat veriləcəkdir. Bu məlumatlar ayrıca təşkil olunmuş təlimlərdə təqdim olunacaqdır. Layihə müddətində hər bir seminar zamanı maarifləndirici broşur və materiallar hazırlanaraq təlim iştirakçılarına paylanacaqdır.

A project entitled "Strengthening employment opportunities and professional qualifications of refugees and IDP girls with incomplete education" was launched jointly by the State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA) and UNESCO
On September 1, 2017, the State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA) and UNESCO jointly launched a project called "Strengthening employment opportunities and professional qualifications of refugees and IDP girls with incomplete education". The main goal of the project is to ensure that incomplete educated refugee and IDP girls are provided with the opportunities on employment by arranging different courses on computer skills, awareness raising trainings on women rights and legislation and their integration into society preventing them from becoming a victim of early marriage. The refugees and IDP girls will be trained on computer, as well as basic skills for employment courses within 2 months. In addition, the project includes the following topics: "CEDAW Convention and its Additional Protocol", "Law on Gender Equality of the Republic of Azerbaijan", "Prevention of Early Marriage", "Prevention of Domestic Violence", "Women's Empowerment", detailed information on "Fight against Trafficking in Persons" and "Women's Labor Rights". In the framework of the project, the educational brochures and materials will be prepared and distributed to the trainees during each workshop.