“Qadınların səlahiyyətləndirilməsi” mövzusunda təlim keçirildi
4 oktyabr 2017-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) və YUNESKO-nun birgə həyata keçirdiyi “Natamam təhsilli qaçqın və məcburi köçkün qızların məşğulluq imkanlarının və peşəkar hazırlığının gücləndirilməsi” adlı layihə çərçivəsində “Qadınların səlahiyyətləndirilməsi” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə iştirakçılar dövlət qadın siyasəti, insan hüquqlarının müdafiəsi sistemində gender bərabərliyinin təmin edilməsi, qadınların irəli çəkilməsi, qadınların yerli idarəçilikdə iştirak etmək yolları və s. ilə bağlı məlumatlandırılıb. Həmçinin, qadınların səlahiyyətləndirilməsi, ailə büdcəsinin mahiyyəti, onun planlaşdırılması, qadın sahibkarlığının inkişaf etdirilməsi, qadınların sahibkarlıq fəaliyyətinə aktiv şəkildə cəlb olunması məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Təlimin keçirilməsində məqsəd gender bərabərliyinin təmin olunması, qadınlarda özünə inam hissinin artırılması, onların iqtisadi hüquqlarının reallaşdırılmasına köməklik göstərilməsi, qadın hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində beynəlxalq və milli mexanizmlərin öyrədilməsi və beləliklə, əhali arasında qadınların səlahiyyətləndirilməsi ilə bağlı maarifləndirmə işinin aparılmasdır.
Qadınların siyasi və ictimai həyatda, qərarqəbuletmə və idarəetmədə iştirakçılığının artırılması, onların səlahiyyətləndirilməsi ətrafında gedən müzakirələrdə təlim iştirakçıları aktiv iştirak ediblər və bu sahə üzrə maarifləndirmə işinin mütəmadi olaraq aparılması fikrini irəli sürüblər.

Training on "Empowerment of Women"
On October 4, 2017 the State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA) in cooperation with UNESCO has organized an event on "Strengthening employment opportunities and professional qualifications of refugee and IDP girls with incomplete education". In the framework of the training participants were informed about the state women policy, about the activities on ensuring gender equality in the human rights protection system, women's advancement, women's participation in local governance, the concept of gender discrimination and mechanisms of protection of women's rights in Azerbaijan, development of women entrepreneurship. The purpose of the training was to promote gender equality, propaganda of international and national mechanisms on protection of women's rights . Participants were involved actively in discussions on women’s role in decision-making processes.
At the end of the event the booklets entitled "Empowerment of Women" were distributed among the participants.