“Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın bəndinin icrası məqsədilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi və Samux Rayon İcra Hakimiyyəti ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində 6 dekabr 2023-cü il tarixində Samux rayonu Heydər Əliyev mərkəzində “Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması” mövzusunda görüş keçirilib.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin Goranboy Rayon Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin direktoru Sənəm Alxasova, İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti Zümrüd Kazımova çıxış ediblər. Çıxışlar zamanı reproduktiv sağlamlığın əsas amilləri, erkən nikahların və zərərli vərdişlərin reproduktiv sağlamlığa mənfi təsiri, eləcə də ailə planlaşdırılması barədə məlumat verilib, görüş iştirakçılarının mövzu ilə bağlı sualları cavablandırılıb.

"Reproductive health. A meeting was held on the psychological climate of the family
A meeting on "Reproductive health and family planning" was held in the Heydar Aliyev center of Samukh district on December 6, 2023 by The State Committee for Family, Women and Children Affairs in cooperation with the Ministry of Health and the Executive Power of Samukh District in order to implement the clause of the "Action Plan for 2020-2025 on the Prevention of Prenatal Sex Selection of Children".
Ms. Sanam Alkhasova, director of the Goranboy District Child and Family Support Center of the State Committee, and Ms. Zumrud Kazimova, a doctor-methodologist at the Center for Public Health and Reforms had the speech at the meeting.
During the speeches, information was given on the main factors of reproductive health, the negative impact of early marriages and harmful habits on reproductive health, as well as family planning, and the questions of the meeting participants were answered.