“Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyası çərçivəsində regionlarda silsilə tədbirlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ağdam, Şüvəlan, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul, İsmayıllı, Qəbələ, Zərdab, Göygöl, Goranboy, Zaqatala Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri (UADM) tərəfindən aidiyyəti qurumlarla birlikdə “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyası çərçivəsində silsilə tədbirlər, o cümlədən maarifləndirici görüşlər, aksiyalar, valideyn-övlad münasibətləri və valideyn bacarıqları mövzularında maarifləndirici seminarlar, rəsm üzrə ustad dərsləri, rəsm sərgiləri, psixoloji treninqlər, interaktiv təlimlər keçirilib, rayon icra hakimiyyətlərinin Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupu üzvlərinin iştirakı ilə dəyirmi masalar təşkil edilib.
Mərkəzlərdə, təhsil müəssisələrində, idman komplekslərində keçirilmiş tədbirlərdə UADM-lərin, rayon idarə, təşkilat və müəssisələrinin, hüquq mühafizə orqanlarının əməkdaşları, QHT-lər, muzey və kitabxanaların nümayəndələri, təhsil müəssisələrinin müəllim-şagird kollektivi, gənclər, icma sakinləri iştirak ediblər.
Bütün tədbirlərdə “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyasının məqsədi barədə ətraflı məlumat verilib, ölkəmizdə bu istiqamətdə görülən işlərdən, vətəndaşların qanunvericiliklə müəyyən edilmiş hüquq və azadlıqlarından danışılıb. Zorakılığa məruz qalmış qadın və qızlara göstərilən hüquqi və psixoloji yardımlardan bəhs edilib, 860 Gender-əsaslı zorakılıqla bağlı Dəstək Xətti barədə məlumat verilib.
Kampaniya çərçivəsində həmçinin mərkəzlərin əməkdaşları həssas qrupdan olan ailələrə səfərlər edib, onların ehtiyaclarını qiymətləndirib, uşaqlara inkişafetdirici ləvazimatlar hədiyyə olunub.
Bunlarla yanaşı, rayonların mərkəzlərində, avtovağzal ərazisində və əhalinin çox olduğu digər yerlərdə gender əsaslı zorakılıqla mübarizə mövzusunda bukletlər paylanılıb və maarifləndirmə işləri aparılıb.
Qeyd edək ki, “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” hər il 25 noyabr (Qadınlara qarşı Zorakılıqla Beynəlxalq Mübarizə Günü) - 10 dekabr (Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü) tarixləri arasında keçirilən beynəlxalq kampaniyadır. Bütün dünyada fərdi şəxslər və təşkilatlar bu kampaniya vasitəsilə hər kəsi qadınlara və qızlara qarşı zorakılığın qarşısını almağa və aradan qaldırmağa çağırırlar.

Within the framework of the "16 days of activism against gender-based violence" campaign, a series of events were held in the regions
A series of events were held, including educational meetings, actions, educational seminars on parent-child relations and parenting skills, art master classes, art exhibitions, psychological trainings, interactive trainings, monitoring of gender violence and violence against children, round tables were organized with the participation of group members by Agdam, Shuvelan, Saatli, Sabirabad, Hajigabul, Ismailli, Gabala, Zardab, Goygol, Goranboy, Zagatala Child and Family Support Centers of the State Committee for Family, Women and Children Affairs together with relevant institutions within the framework of the campaign"16 days of activity against gender-based violence".
Employees of Child and Family Support Centers of the State Committee for Family, Women and Children Affairs , regional administrations, organizations and institutions, law enforcement agencies, representatives of NGOs, museums and libraries, teacher-student collective of educational institutions, youth, community residents participated in the events held in centers, educational institutions, sports complexes.
Detailed information was provided about the purpose of the "16-day activism against gender-based violence" campaign, the work done in this direction in our country, and the rights and freedoms of citizens determined by legislation were discussed during all events.
The legal and psychological assistance provided to women and girls subjected to violence was discussed, and information was given about the 860 Gender-based Violence Support Line.
Within the framework of the campaign, the employees of the centers also visited the families from the vulnerable group, assessed their needs, and gave the children developmental supplies.
In addition to these, booklets on combating gender-based violence were distributed and awareness-raising activities were carried out in the centers of the districts, in the bus station area and in other places with a large population.
It should be noted that "16 days of activism against gender-based violence" is an international campaign held annually between November 25 (International Day for the Elimination of Violence against Women) and December 10 (International Human Rights Day). Individuals and organizations around the world call on everyone to prevent and eliminate violence against women and girls through this campaign.