“Məişət zorakılığına multidisiplinar yanaşma və mütəxəssis hazırlığı’’ mövzusunda panel iclas keçirilib
Bakıda keçirilən beynəlxalq konfrans çərçivəsində “Məişət zorakılığına multidisiplinar yanaşma və mütəxəssis hazırlığı’’ mövzusunda panel iclas keçirilib.
Ailə Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayevanın moderatorluğu ilə baş tutan müzakirələrdə Almaniya Schleswig-Holsteyn torpağı üzrə Ədliyyə və Sağlamlıq Nazirliyi Probasiya Xidmətləri Departamentinin rəhbəri, Baş dövlət ittihamçısı - Jana Bewersdorff, Ədliyyə Akademiyasında Vəkillərin və mediatorların tədrisi fakültəsinin dekan müavini – kiçik ədliyyə müşaviri Günel Sadıqova, ABŞ-ın San Louis Vaşinqton Universitetində fəlsəfə doktoru, Braun Sosial İş və İçtimai Səhiyyə fakültəsinin baş elmi işçisi Aytəkin Hüseynli, Böyük Britaniya Westminister Universitetinin Sosial Elmlər üzrə məruzəçisi Yemisi Sloane, İngiltərə Essex Universitetinin doktorantı Fərid Ədliovun mövzu ətrafında çıxışları dinlənilib.
Sessiya zamanı məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslər üçün mövcud yardım xidmətlərinin səmərəliliyinin artırılması, zorakılıq qurbanlarının müvafiq ehtiyaclarını nəzərə alan xüsusi dəstək proqramlarının hazırlanması, bu kateqoriyadan olan şəxslərlə bağlı məlumatların konfidensiallığının qorunması istiqamətində tədbirlərin gücləndirilməsi, məişət zorakılığı hallarının qarşısının alınması istiqamətində peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Eyni zamanda gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qruplarının məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, məişət zorakılığı ilə mübarizəyə ictimai institutların, qeyri-hökumət təşkilatlarının cəlb edilməsi və onların imkanlarının gücləndirilməsi, zorakı davranışlara meyilli olan şəxslərin təlimləndirilməsi, zorakılığın öyrənilməsində maliyyə bacarıqlığının artırılması istiqamətində müzakirələr aparılıb, fikir və təkliflər dinlənilib.

A panel meeting was held on "Multidisciplinary approach to domestic violence and specialist training"
A panel meeting on "Multidisciplinary approach to domestic violence and specialist training" was held as part of the international conference held in Baku.
In the discussions moderated by Ms. Jeyran Rahmatullayeva, Head of Staff of the State Committee on Family, Women and Children Affairs, Ms. Jana Bewersdorff,Senior Public Prosecutor, Ministry of Justice and Health of the Land Schleswig-Holstein, Head of division for probation services , Ms. Gunel Sadygova, deputy dean of the faculty of training lawyers and mediators at the Academy of Justice - junior judicial advisor , Ms. Aytekin Huseynli, Doctor of Philosophy at San Louis Washington University, USA, senior researcher of the Brown Faculty of Social Work and Public Health , Dr. Yemisi Sloane, Lecturer in Social Sciences, University of Westminster , Mr. Farid Adilov, PhD student of Essex University had the speech.
During the session, it was emphasized the importance of increasing the efficiency of existing assistance services for victims of domestic violence, preparing special support programs that take into account the relevant needs of victims of violence, strengthening measures to protect the confidentiality of information related to this category of people and training professional specialists in order to prevent cases of domestic violence.
At the same time, discussions were held on the activities of the monitoring groups on gender violence and violence against children in the field of domestic violence prevention, involving public institutions and non-governmental organizations in the fight against domestic violence and strengthening their capabilities, training people who are prone to violent behavior, and increasing financial capacity.