Özbəkistan Respublikasının Baş Nazirinin müavini xanım Züleyxa Maxamova ilə görüş keçirilib
21 noyabr 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın Qoşulmama Hərəkatının “Qadın Hüquqlarının İnkişafı və Qadınların səlahiyyətləndirilməsi” mövzusunda keçirilən konfransı çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının Baş Nazirinin müavini xanım Züleyxa Maxamova ilə görüşü baş tutub.
Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində Özbəkistanın Konfransın həmtəşkilatçısı olmaqdan məmnunluq duyduğunu ifadə edən Komitə sədri, tədbirin bu Platforma üzrə təsisatlanma üçün vacib təşəbbüs olduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanla Özbəkistan arasındakı münasibətlərin qədim köklərə malik olduğunu bildirən Bahar Muradova, Türk Dövlətləri Birliyi çərçivəsindəki bu əlaqələrin intensiv şəkildə inkişaf edərək özünün ən yüksək inkişaf dövrünü yaşadığını vurğulayıb. O, xüsusilə ölkə Prezidentləri arasındakı münasibətlərin ikitərəfli əlaqələrin genişlənməsinə təsir etdiyini dilə gətirib.
Çıxış edən Özbəkistan Respublikasının Baş Nazirinin müavini xanım Züleyxa Maxamova Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində baş tutan nüfuzlu tədbirdə tərəfdaşlıqdan məmnunluğunu bildirib.
O, ortaq dil, mədəniyyət və dəyərlərin ölkələrimizi bir-birinə bağladığını, xalqlarımız arasında qardaş münasibətlərin olduğunu diqqətə çatdırıb, sosial əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin və qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.

A meeting was held with the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Ms. Zuleykha Makhamova
On November 21, 2023, Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan met with Mrs. Zuleykha Makhamova, the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan within the framework of the Non-Aligned Movement's conference on "Development of Women's Rights and Women's Empowerment".
Expressing that Uzbekistan is pleased to be a co-organizer of the Conference within the framework of the Non-Aligned Movement, the Chair of the Committee pointed out that the event is an important initiative for the establishment of this Platform.
Stating that the relations between Azerbaijan and Uzbekistan have ancient roots, B. Muradova emphasized that these relations within the framework of the Union of Turkic States are intensively developing and experiencing their highest development period. She said that the relations between the Presidents of the country have an effect on the expansion of bilateral relations.
The Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Ms. Zuleykha Makhamova, expressed her satisfaction with the partnership in the prestigious event held within the framework of the Non-Aligned Movement. She pointed out that the common language, culture and values bind our countries together, and that there are brotherly relations between our peoples, and she emphasized the importance of developing social cooperation and exchanging mutual experiences.