Uşaq müdafiə sistemində gender məsələləri müzakirə edilib
26 oktyabr 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondunun (UNİCEF) gender məsələləri üzrə regional müşaviri Şıba Harma ilə görüşüb.
Görüş tanışlıq və uşaq müdafiə sistemində gender məsələlərin müzakirəsi məqsədilə baş tutub.
Qonaqları salamlayan sədr müavini Aynur Sofiyeva, Dövlət Komitəsi ilə UNİCEF arasında uzun illərə söykənən əməkdaşlığın uğurla davam etdirildiyini qeyd edib. O, “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın icrası istiqamətində əməkdaşlığı xüsusi qiymətləndirərək, uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsinin bütün sahələrdə təmin edilməsi üzrə birgə fəaliyyət aparıldığını diqqətə çatdırıb. Komitənin CEDAW və CRC üzrə dövlət məruzəsini xatırladan A.Sofiyeva, yekun tövsiyələrə əsasən həyata keçirilən tədbirlərin bu gün də davam etdirildiyini bildirib. Sədr müavini Komitənin uşaq hüquqları müdafiəsi istiqamətində fəaliyyətində gender aspektinin əsas məqamlardan olduğuna diqqət çəkib və qızların təhsilinə dəstək, erkən nikah, uşaqların doğulanadək cins seçimi ilə mübarizə istiqamətində görülən işlərdən, həyata keçirilən layihələrədən söz açıb. Daha sonra “Böyük Qayıdış” proqramı çərçivəsində Komitə tərəfindən reallaşdırılan layihələr haqqında məlumat verib, eləcə də işğaldan azad olunmuş torpaqlara qayıdacaq ailələr, eləcə də uşaqlarla aparılacaq iş barədə danışıb.
Komitə ilə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirən UNİCEF-in gender məsələləri üzrə regional müşaviri Şıba Harma, təşkilatın gender bərabərliyi istiqamətində əməkdaşlığa önəm verdiyini bildirib. O, region üzrə 23 ölkə ilə əməkdaşlıq edən UNİCEF-in Azərbaycanda uşaq hüquqlarının təmin olunması naminə fəaliyyətdə bütün proseslərə cəlb olunduğunu söyləyib. Ş.Harma bundan sonra da “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın icrası istiqamətində təşkilat tərəfindən Azərbaycana dəstək göstərilməsi ilə bağlı təkliflər səsləndirib. Eləcə də “Erkən uşaqlıq dövründə inkişafa dair Strategiya”nın layihə sənədində nəzərdə tutulan tədbirlərin uşaq müdafiə sistemində gender bərabərliyinin təmin olunması işinə töhfə olacağına ümidini ifadə edib.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin Uşaq məsələləri şöbəsinin müdiri Cəmilə Bağırova, Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin əməkdaşı Zahidə İsrafilova, Qadın və gender məsələləri şöbəsinin əməkdaşı Xumar İlqarqızı, Analitik təhlil və informasiya təminatı şöbəsinin əməkdaşı Aysel Babayeva, eyni zamanda UNİCEF-in Uşaq müdafiəsi proqramının rəhbəri Vüqar Salmanov, gender məsələləri üzrə əlaqələndirici Ülviyyə Quliyeva da iştirak edib.

Gender issues in the child protection system were discussed
On October 26, 2023, Mrs.Aynur Sofiyeva, the Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children's Issues, met with Shyba Harma, the regional adviser on gender issues of the United Nations Children's Fund (UNICEF).
The meeting was held to discuss gender issues in the child protection system.
Mrs. Aynur Sofiyeva, the Deputy Chair noted that the long-term cooperation between the State Committee and UNICEF has been successfully continued. She specifically evaluated the cooperation in the direction of the implementation of the "Action Plan for the Implementation of the Children's Strategy for 2020-2025" and pointed out that joint activities are being carried out to ensure the implementation of children's rights in all areas. Recalling the committee's state report on CEDAW and CRC, A. Sofiyeva said that the measures implemented based on the final recommendations are being continued today. The Deputy Chair pointed out that the gender aspect is one of the main points in the activity of the Committee in the direction of protecting children's rights, and spoke about the work done in the direction of support for girls' education, early marriage, combating sex selection of children before birth, and implemented projects. Later, she gave information about the projects implemented by the Committee within the framework of the "Great Return" program, as well as talked about the work to be done dealing with families and children who will return to the lands liberated from occupation.
Appreciating the cooperation with the committee, Mrs.Shyba Harma, UNICEF's regional adviser on gender issues, said that the organization attaches importance to cooperation in the direction of gender equality. She said that UNICEF, which cooperates with 23 countries in the region, is involved in all processes for ensuring children's rights in Azerbaijan. After that, S. Harma voiced proposals regarding the organization's support to Azerbaijan in the direction of the implementation of the "Action Plan for the Implementation of the Children's Strategy for 2020-2025". She also expressed the hope that the measures envisaged in the draft document of the "Strategy for Early Childhood Development" will contribute to the work of ensuring gender equality in the child protection system.
At the meeting, Jamila Bagirova, head of the Children's Affairs Department of the State Committee, Zahida Israfilova, an employee of the Foreign Relations and Protocol Service Department, Khumar Ilgargizi, an employee of the Women's and Gender Affairs Department, Aysel Babayeva, an employee of the Analytical Analysis and Information Assurance Department, and Vugar Salmanov, the head of UNICEF's Child Protection Program, attended the meeting. Ulviyya Guliyeva, the coordinator for gender issues also participated at the meeting.