Açılış mərasimindən sonra Qurultay panel müzakirələrlə davam edib.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanovanın moderatorluq etdiyi “Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsas missiyası: Böyük Qayıdış” mövzusuna həsr olunmuş I paneldə Heydər Əliyevin tarixi ənənələrimizin və müstəqilliyimizin bərpası, dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi istiqamətində gördüyü misilsiz xidmətlərindən bəhs edilib. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin məqsədyönlü siyasəti nəticəsində qazanılan şanlı qələbədən sonra Azərbaycan qadınlarının “Böyük Qayıdış” prosesində iştirakı və gələcək fəaliyyətlər müzakirə edilib.
Panel çərçivəsində İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə qayıdış prosesində sosial- iqtisadi vəziyyətə gender baxışı”, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin Beynəlxalq əlaqələr, informasiya və mətbuat xidməti departamentinin direktor müavini Nazilə Rüstəmova “Məcburi köçkünlərin Qarabağa qayıdış prosesinə gender baxışı”, Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsil İnstitutunun Təhsildə innovasiyalar şöbəsinin müdiri Abutab Abbasova “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə təhsilin təşkili, bərabər imkanlar, innovasiyalar və STEAM” mövzuları üzrə çıxış ediblər. Həmçinin “Böyük Qayıdış”a dair I Dövlət Proqramının intellektual coğrafi təhlil sistemi təqdim edilib.
Daha sonra Türkiyə Prezident Administrasiyası Təhlükəsizlik və Xarici Siyasət Şurasının üzvü, Türkiyə Azərbaycan Həmrəylik Fondunun rəhbəri Aygün Attar “Türk ailə quruluşu üçün örnək şəxsiyyət olan Heydər Əliyevin sosial bərabərlikdə rolu”, Türkiyə Sosial İnkişaf Mərkəzi Təhsil və Sosial Həmrəylik Dərnəyinin sədri Ayşe Çelikbilek “Sosial İnkişaf Mərkəzi Təhsil və Sosial Həmrəylik Dərnəyinin qadınların inkişafında rolu" mövzuları ətrafında fikirlərini səsləndiriblər.
Milli Məclisin deputatı, Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynovanın moderatorluğu ilə “Gender məsələləri hüquqi müstəvidə: Mövcud vəziyyət, qarşıda duran məsələlər” mövzusunda II panel müzakirəsi baş tutub.
Azərbaycanda gender bərabərliyi sahəsində mövcud vəziyyət, qadın sahibkarlığının inkişafı, son illərdə gender amilinə dövlət idarəçiliyində artan diqqət, eyni zamanda bu sahədə problemlər və həlli yolları istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Müzakirələrdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Vəkillər Kollegiyasının sədri, Məhkəmə-Hüquq Şurasının üzvü Anar Bağırov “Hüquq-mühafizə orqanlarında gender bərabərliyi prinsipləri” mövzusunda çıxış edərək, qadınların güc strukturlarında təmsil olunması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu, Siyasətin fəlsəfəsi və Sosiologiya şöbəsinin müdiri Rəna Mirzəzadə regionların sosial-iqtisadi inkişafında gender bərabərliyinin təmin olunmasının mövcud vəziyyət, əldə edilən nailiyyətlər və perspektivlər istiqamətində çıxış edib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramilə Seyidova Respublikada dövlət qadın siyasətinin inkişafı, reallıqlar və perspektivlər mövzusunda çıxış edərək, qadınların iqtisadi cəhətdən gücləndirilməsi, qız uşaqlarının dəstəklənməsi kimi məsələlərin vacib olduğunu qeyd edib.
Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Qadın və Kişi Bərabər İmkanlar Komissiyasının sədri Çiğdem Erdoğan Atabek “Türkiyədə qanunlarda qadınlara yönəlmiş hüquqi tənzimləmələr", Türkiyə İş Qadınları Dərnəyinin sədri Nilufer Bulut "İqtisadiyyatda İş Qadınlarının Yaratdığı Dəyər" mövzusunda çıxış edərək, qardaş ölkənin təcrübəsini bölüşüblər.
Müzakirələrin yekununda növbəti illər üzrə bu problemlərin qarşısının alınması istiqamətində tədbirlərin daha da gücləndirilməsi məqsədilə təkliflər irəli sürülüb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı inkişaf və sosial siyasət şöbəsinin müdiri Hüseyn Hüseynovun moderatorluq etdiyi III panelin mövzusu “Sosial - iqtisadi islahatların gender aspektləri. Formal və qeyri formal məşğulluqda qadın təmsilçiliyi” oldu.
H.Hüseynov Azərbaycanda həyata keçirilən sosial-iqtisadi islahatlar barədə danışıb, bu sahədə gender bərabərliyinin təminatı ilə bağlı reallaşdırılan tədbirlərdən söz açıb. Qadınların məşğulluğu problemləri, eləcə də formal məşğulluqda qadın təmsilçiliyinin stimullaşdırılması ilə bağlı fikirlər səsləndirib.
Türkiyə Qadın və Demokratiya Vəqfinin sədri Saliha Okur Gümrükçüoğlu “Qadın hüquqlarının müdafiəsi və sosial dəyişiklik: milli və beynəlxalq dinamika” mövzusundakı çıxışında qadın hüquqları tarixinə nəzər salıb, qadın hərəkatının çox ağır bir mübarizə yolundan keçdiyini diqqətə çatdırıb. Qadınlara qarşı münasibətdə mədəni kodların rolundan bəhs edib, onların bütün sahələrdə bərabər hüquqlarla iştirakçılığının təmin olunması istiqamətində mümkün tədbirlərlə bağlı məlumat verib.
Panelin davamında Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini İlhamə Qədimova “Aqrar sahədə qadınların iqtisadi güclərinin artırılması, qadın fermerlərə dövlət dəstəyi” mövzusunda çıxış edərək, Respublikamızın rayonlarında sahibkar, fermerlərin və kooperativlərə sahib qadınların sayının artırılması, eləcə də bu sahələrdə işinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə aktiv iş aparıldığını qeyd edib.
Növbəti panelçi Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov “Qadınların iqtisadi imkanlarının artırılması və qadın sahibkarlığının inkişafı: müsbət təcrübə və yeni çağırışlar" mövzusunda çıxış edib. O, hazırda qeydiyyatda olan sahibkarların 25%-nin qadınlar olduğunu bildirib və keçirilən iqtisadi islahatların, xüsusilə də KOBİA-nın fəaliyyətində prioritet istiqamətin qadın sahibkarlığının inkişafı olduğunu söyləyib.
Daha sonra Maliyyə Nazirliyinin aparatının Uçot siyasəti şöbəsinin müdiri Firuzə Abdullayeva “Dövlət maliyyə sistemində gender büdcələşməsinin proqnozlaşdırılması üsulları” ilə bağlı çıxışında dövlət büdcəsinin gender amilinin nəzərə alınaraq daha effektiv istifadəsindən, eləcə də alternativ büdcələşmənin tətbiqindən danışıb.
Sonuncu panelçi - Azercell-in Hüquq, etika və komplayens departamentinin direktoru Şirin Əliyeva “Sosial korporativ layihələr və qadınların sosial hüquqları”na dair çıxış edib. O, karyera imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində gender bərabərliyinin təmin olunmasının vacibliyini qeyd edib, şirkətin Komitə ilə birgə reallaşdırdığı "Qadın qaynar xətt" layihəsi, eləcə də qadınların informasiya-kommunikasiya texnologiyalarına çıxışına yönələn digər layihələrdən danışıb.
Sonda işçi qrup görüləcək işlər üzrə təklif və tövsiyələr səsləndiriblər.
Qurultayın IV panelində qadın hüquqlarının həyata keçirilməsində çağırışlar və qlobal tendensiyalar müzakirə edilib. Elm və Təhsil Nazirliyinin aparat rəhbəri Mətin Kərimlinin moderatorluğu ilə “Qadın hüquqlarının həyata keçirilməsində çağırışlar və qlobal tendensiyalar”dan danışılıb.
Milli Məclisin deputatı, Ailə, Qadın və uşaq məsələləri komitəsinin, Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsinin üzvləri Sevil Mikayılova və Nigar Arpadarai “Beynəlxalq münasibətlərdə gender bərabərliyinin təmin edilməsi meyarları və yeni çağırışlar” və gender bərabərliyinin təmin olunmasında yeni yanaşmalar: imkan və perspektivlər” mövzusunda çıxış edərək bu gün qadın siyasətinin ölkəmizdə dövlət siyasətinin tərkib hissəsi olduğunu, qloballaşma prosesi fonunda qadın hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində qəbul edilən çoxsaylı qanunları, dövlət layihələrini, beynəlxalq əməkdaşlığı yüksək qiymətləndiriblər.
Daha sonra “Sağlam Ailə Tibb Mərkəzi”nin icraçı direktoru Nigar Rüstəmli “Gender əsaslı zorakılıqla mübarizə: beynəlxalq və milli təcrübə” ilə bağlı, BMT-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin ofisinin aparat rəhbəri Konako Mabuçi “DİM-lərə nail olunmasında gender bərabərliyinin və qadınların iqtisadi səlahiyyətlərinin artırılmasının rolu“ mövzusunda çıxış ediblər.
Müzakirələr zamanı qloballaşma şəraitində insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunması, xüsusilə bu hüquqlar çərçivəsində qadınların səlahiyyətləndirilməsi, siyasi qərarların qəbulunda iştirakçılığının artırılması və məqsədlərə nail olmaq üçün optimal həll yollarından danışılıb.
Panellər bitdikdən sonra müzakirələr və səsləndiriliən təkliflər yekun qətnamənin hazırlanması məqsədilə redaksiya komissiyasına və katibliyə təqdim edilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova yekun nitqi ilə çıxış edərək, gələcək nəsillərə verilən önəmli mesajların və müasir çağırışların səsləndirildiyi daha bir tarixi günün - Qurultayın məhsuldar, səmərəli və yaddaqalan keçdiyini qeyd edib. Xüsusilə də Qurultaya göndərdiyi təbrik məktubuna və bölgələrimizin sosial-iqtisadi inkişafı prosesində qadınlarımız üçün yaratdığı geniş imkanlara görə cənab Prezidentə dərin minnətdarlığını ifadə edib.
O, çoxşaxəli və səmərəli fəaliyyəti ilə Azərbaycan qadınlarının nüfuzunu nəinki ölkəmizdə, bütün dünyada yüksəldən Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevaya qadınlarımıza göstərdiyi daimi dəstək və diqqətə görə təşəkkür edib.
Komitə sədri aktual mövzuları əhatə edən panel müzakirələrdə dəyərli fikirlər səsləndirildiyini vurğulayaraq, təkliflərin hər birinin gələcək fəaliyyətdə mühüm rol oynayacağını qeyd edib. O, xüsusilə də Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uğurlu strateji fəaliyyəti sayəsində qazandığımız şanlı qələbəmizdən sonra “Böyük Qayıdış” prosesində Azərbaycan qadınlarının iştirakı və perspektivlərin müzakirə edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. B. Muradova bildirib ki, gender bərabərliyi sahəsində mövcud vəziyyət, hüquqi çərçivə və qarşıda duran məsələlər, sosial-iqtisadi islahatların gender aspektləri, qadın hüquqlarının həyata keçirilməsində çağırışlar və qlobal tendensiyalar istiqamətində interaktiv fikir mübadiləsi aparıldı.
BMT-nin Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğvi üzrə Komitəsinin tövsiyələrinə diqqət çəkən Bahar Muradova gender aspektlərini nəzərə alan büdcəninin tətbiq edilməsi və onun icrasının mütəmadi monitorinqi, təhsil sisteminin bütün səviyyələrində tədris heyəti üçün qadın hüquqları və gender bərabərliyi mövzusunda hazırlığın keçirilməsinin qarşıda duran məsələlərdən olduğunu qeyd edib.
Qadınların İKT sektorunda təmsilçiliyinin stimullaşdırılması, bu sahəyə dair məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi məsələsinin hədəflərimiz sırasında yer aldığını qeyd edən Komitə sədri əlavə edib ki, həssas qrupdan olan, eləcə də sağlamlıq imkanları məhdud və ahıl qadınlara xüsusi diqqət yetirilməsi, qadın və kişilərin həqiqi bərabərliyinə nail olunması üçün zəruri strateji tədbirlərin gücləndirilməsi vacibdir.
Daha sonra Qurultay iştirakçılarının Azərbaycan qadınları adından ölkə başçısına olan yüksək etimad və inamını ifadə edən müraciət səsləndirilib.
Sonda gələcək hədəfləri müəyyən edən və vacib məqsədləri özündə əks etdirən Qətnamə qəbul edilib. Sənəddə Azərbaycan qadınlarının son Qurultayından ötən beş il ərzində ölkədə qadınların ictimai-siyasi və sosial həyatında ciddi dəyişikliklər baş verdiyi, ölkədə regionların sosial-iqtisadi inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin qadınların vəziyyətinə müsbət təsirləri olduğu, onların iqtisadi cəhətdən gücləndirilməsinə, regiondakı irəliləyişlərə öz töhfələrini vermə imkanlarının genişlənməsinə səbəb olduğu qeyd edilib.

The congress, which brought together Azerbaijani women, ended successfully
The first panel dedicated to the topic "The main mission of the Great Leader Heydar Aliyev: The Great Return", moderated by Sadagat Kahramanova, the Deputy Chair of the State Committee, talked about Heydar Aliyev's great services in the direction of restoring our historical traditions and independence, and strengthening our statehood. After the glorious victory won as a result of the goal-oriented policy of Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the participation of Azerbaijani women in the "Great Return" process and future activities were discussed.
Within the framework of the panel, Vusal Gasimli, executive director of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, "Gender view of the socio-economic situation in the process of returning to territories freed from occupation", Nazila Rustamova, deputy director of the International Relations, Information and Press Service Department of the State Committee for Refugees and IDPs, spoke about "IDPs' Gender perspective on the process of return to Karabakh", Abutab Abbasova, head of the Department of Innovations in Education of the Institute of Education of the Ministry of Science and Education, spoke on the topic of "Organization of education in territories freed from occupation, equal opportunities, innovations and STEAM". The intellectual geographical analysis system of the I State Program on "Great Return" was also presented.
Then Aygün Attar, member of the Security and Foreign Policy Council of the Presidential Administration of Turkey, head of the Turkey-Azerbaijan Solidarity Fund talked about "The role of Heydar Aliyev, who is an exemplary figure for the Turkish family structure, in social equality", and Ayshe Chelikbilek, Chair of the Turkish Social Development Center Education and Social Solidarity Association, expressed her opinion on "Social Development Center. The role of Education and Social Solidarity Association in the development of women".
Panel II discussion on "Gender issues at the legal level: current situation, upcoming issues" was moderated by Hijran Huseynova, deputy of the Milli Majlis, Chair of the Family, Women and Children Committee.
The current situation in the field of gender equality in Azerbaijan, the development of women's entrepreneurship, the increasing attention to the gender factor in state administration in recent years, as well as the problems and solutions in this field were exchanged.
Anar Bagirov, Speaker of the Bar Association of the Republic of Azerbaijan, member of the Judiciary and Legal Council, speaking on the topic "Principles of gender equality in law enforcement agencies", informed about the work done in the direction of women's representation in power structures.
Rena Mirzazade, the Head of ANAS Institute of Philosophy and Sociology, Philosophy of Politics and Sociology Department, spoke about the current situation, achieved achievements and perspectives of ensuring gender equality in the socio-economic development of regions.
Ramila Seyidova, Chair of the State Committee for Family, Women and Children Problems of the Nakhchivan Autonomous Republic, spoke on the development of state women's policy in the Republic, realities and perspectives, and noted the importance of issues such as economic empowerment of women and support of girls.
Chigdem Erdoğan Atabek, Chair of the Commission for Equal Opportunities for Women and Men of the Grand National Assembly of Turkey, spoke on "Legal regulations aimed at women in the laws in Turkey", and Nilufer Bulut, Chair of the Association of Business Women of Turkey, spoke on the topic "The Value Created by Business Women in the Economy" and shared the experience of the brotherly country.
At the end of the discussions, proposals were put forward to further strengthen measures to prevent these problems in the following years.
The topic of the III panel, moderated by Huseyn Huseynov, the head of the Department of Sustainable Development and Social Policy of the Ministry of Economy, is "Gender Aspects of Social-Economic Reforms. Representation of women in formal and informal employment. "
H. Huseynov spoke about the socio-economic reforms carried out in Azerbaijan, and spoke about the measures implemented in this area to ensure gender equality. He voiced opinions on women's employment problems, as well as stimulation of women's representation in formal employment.
Saliha Okur Gümrükçüoğlu, the Chair of the Turkish Women and Democracy Foundation, in her speech on the topic "Protection of women's rights and social change: national and international dynamics", looked through the history of women's rights and pointed out that the women's movement has gone through a very difficult struggle. She talked about the role of cultural codes in the attitude towards women and provided information about possible measures to ensure their participation with equal rights in all fields.
In the continuation of the panel, Ilhama Gadimova, the Deputy Minister of Agriculture spoke on the topic "Increasing the economic power of women in the agricultural sector, state support for women farmers", and noted that active work is being done to increase the number of entrepreneurs, farmers and women owners of cooperatives in the regions of our Republic, as well as to improve their work in these areas.
The next panelist, Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), spoke on the topic "Increasing women's economic opportunities and developing women's entrepreneurship: positive experience and new challenges". He noted that 25% of currently registered entrepreneurs are women, and the priority direction in the activities of the economic reforms, especially the SMBDA , is the development of women's entrepreneurship.
Later, Firuza Abdullayeva, the head of the Department of Accounting Policy of the Ministry of Finance, spoke about the more effective use of the state budget taking into account the gender factor, as well as the application of alternative budgeting, in her speech on "Methods of forecasting gender budgeting in the state financial system".
The last panelist - Shirin Aliyeva, the Director of Azercell's Law, Ethics and Compliance Department spoke on "Social corporate projects and women's social rights". She noted the importance of ensuring gender equality in order to expand career opportunities, spoke about the "Women's hotline" project implemented by the company together with the Committee, as well as other projects aimed at women's access to information and communication technologies.
In the end, the working group made suggestions and recommendations on the work to be done.
Challenges and global trends in the realization of women's rights were discussed in the IV panel of the congress. "Challenges and global trends in the implementation of women's rights" were discussed under the moderation of Metin Karimli, the chief of staff of the Ministry of Science and Education.
Sevil Mikayilova and Nigar Arpadarai, MPs of the Milli Majlis, members of the Committee for Family, Women’s and Children's Affairs, Committee on Foreign and Interparliamentary Relations, spoke on "Criteria and new challenges for ensuring gender equality in international relations" and new approaches in ensuring gender equality: possibilities and perspectives". They noted that today women's policy is an integral part of state policy in our country, highly appreciated numerous laws, state projects, and international cooperation adopted in the direction of protecting women's rights against the background of the globalization process.
Later, Nigar Rustamli, the executive director of the "Healthy Family Medical Center" spoke about "Combating gender-based violence: international and national experience", Konako Mabuchi, the chief of staff of the office of the UN representative office in our country spoke on "Increasing gender equality and women's economic empowerment in achieving the SDGs", as well.
During the discussions, they talked about ensuring human rights and freedoms in the context of globalization, especially empowering women within the framework of these rights, increasing their participation in political decision-making and achieving the goals.
After the panels, discussions and voiced proposals were submitted to the editorial commission and the secretariat for the purpose of preparing the final resolution.
Bahar Muradova, Chair of the State Committee, delivered her final speech and noted that another historic day - the Congress - was productive, efficient and memorable, where important messages and modern challenges were voiced for the future generations. In particular, she expressed her deep gratitude to Mr. President for the congratulatory letter he sent to the Congress and for the wide opportunities created for our women in the process of socio-economic development of our regions.
She expressed her gratitude to the First Vice-President Mrs. Mehriban Aliyeva, who raised the reputation of Azerbaijani women not only in our country, but all over the world with her multifaceted and effective activities, for her constant support and attention to our women.
The Chair of the committee emphasized that valuable opinions were expressed in the panel discussions covering current topics, and noted that each of the proposals will play an important role in future activities. She especially emphasized the importance of the participation of Azerbaijani women in the "Great Return" process and the discussion of perspectives after our glorious victory, which was won thanks to the successful strategic activity of Commander-in-Chief Ilham Aliyev. B. Muradova said that the current situation in the field of gender equality, legal framework and upcoming issues, gender aspects of socio-economic reforms, challenges in the implementation of women's rights and global trends were interactively exchanged.
Paying attention to the recommendations of the UN Committee on the Elimination of Discrimination against Women, Mrs. Bahar Muradova noted that the implementation of a budget that considers gender aspects and regular monitoring of its implementation, the preparation of women's rights and gender equality for teaching staff at all levels of the education system are among the upcoming issues.
Noting that the issue of stimulating the representation of women in the ICT sector and raising the level of awareness in this field is one of our goals, the Chairperson of the Committee added that it is necessary to pay special attention to women from vulnerable groups, as well as those with disabilities and the elderly, it is important to strengthen strategic measures to achieve real equality between women and men.
Then, on behalf of the women of Azerbaijan, the Congress participants voiced an appeal expressing their high confidence and trust in the head of the country.
At the end, the Resolution was adopted that defines future goals and includes important goals. The document states that serious changes have taken place in the socio-political and social life of women in the country during the past five years since the last Congress of Azerbaijani women, that the measures implemented in the direction of the socio-economic development of the regions in the country have had a positive effect on the condition of women, their economic empowerment, and the expansion of their opportunities to contribute to the progress of the region.