“Sən Tək Deyilsən” şəhid xanımlarının təhsilinə dəstək layihəsi çərçivəsində Memorandum imzalanıb
21 sentyabr 2023-cü il tarixində “Sən Tək Deyilsən” şəhid xanımlarının təhsilinə dəstək layihəsi çərçivəsində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə Azərbaycan Banklar Assosiasiyası arasında əməkdaşlıq haqqında Memorandum imzalanıb.
Həmçinin tədbir çərçivəsində cari il ərzində ali məktəblərə daxil olmuş Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi, müqəddəs torpaqlarımızın düşmən işğalından azad olunması uğrunda həlak olmuş şəhidlərin həyat yoldaşları ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova qonaqları salamlayıb və Vətən müharibəsi qəhrəmanlarının həyat yoldaşlarını ali məktəbə qəbul olmaları münasibəti ilə təbrik edib.
O, bu gün Azərbaycanda çox vacib və şərəfli bir dövr yaşandığını, 30 ildən artıq davam edən münaqişənin son mərhələyə daxil olduğunu söyləyib. Bahar Muradova neçə illər sülh üçün çalışdığımızı və bu gün danışıqların aparıldığı günün bütün dünyada Beynəlxalq Sülh Günü kimi qeyd edilməsinin, eləcə də belə bir ərəfədə şəhid xanımlarına dəstək məqsədilə toplaşmağın təsadüf olmadığını vurğulayıb: “Dünən danışıqlara razılıq verilməsi, ağ bayraq qaldırılması, bu gün də bu danışıqların aparılması onu göstərir ki, Azərbaycan doğru yoldadır və onun yeritdiyi siyasət nəinki regionda bütün dünya, müharibə, münaqişə vəziyyətində olan ölkələr, burada yaşayan xalqlar, əziyyət çəkən insanlar üçün vacib nəticələrdir”.
Dövlət ailə, qadın və uşaq siyasətini həyata keçirən Dövlət Komitəsinin fəaliyyətindən bəhs edən Bahar Muradova, sosial layihələrin çərçivəsinin getdikcə genişləndirildiyini və həssas təbəqədən olan qruplarla iş istiqamətində həm müvafiq dövlət orqanları, həm biznes qurumları, həm də qeyri-hökümət təşkilatları və mətbutla əməkdaşlığın aparıldığını diqqətə çatdırıb. Sədr, cəmiyyətdə bu və ya digər istiqamətdə uğur qazanmış sahibkarların, iş adamlarının, biznes dairələrinin diqqətini qızların təhsilə cəlb olunması prosesinə yönəltmək üçün 2021-2022-ci illərdə reallaşdırılan “Qızların təhsilinə dəstək” layihəsi barədə danışıb. O, Elm və Təhsil Naziriliyi ilə imzalanmış memorandumun icrası nəticəsində yeni bir fondun - Təhsilin İnkişafına Dəstək Fondunun yarandığını, layihə çərçivəsində aztəminatlı ailələrdən olan qızların təhsilinə dəstək verildiyini əlavə edib.
Eyni zamanda sözügedən layihənin icrası prosesində Komitəyə dəstək olan Banklar Asossiasiyasıyla əməkdaşlıq işini hüquqi çərçivəyə salmaq məqsədi ilə memorandum imzalanmasının əhəmiyyətindən danışıb. Komitə sədri, layihə çərçivəsində ötən il 7, bu il isə 8 nəfər olmaqla, ümumilikdə 3 il ərzində 15 nəfər şəhid xanımının təhsil müəssisələrinə daxil olduğunu bildirib: “Çox şadıq ki, şəhid xanımlarının bir neçəsi özlərini təhsildə sınadılar və uğur qazandılar. Bu bizi daha da ruhlandırdı”. B. Muradova, Dövlət Komitəsinin bu günə qədər korporativ sosial layihələr çərçivəsində 2020-ci ildən başlayaraq şəhid ailələrinə dəstək istiqamətində istər regionlarda, istərsə də Bakıda bir sıra layihələrin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Memorandum çərçivəsində reallaşdırılacaq layihələr və tədbirlər barədə söz açan sədr, birgə layihələrin icrası məqsədilə işçi qrupun yaradılacağını və təcrübə mübadiləsinin həyata keçiriləcəyini bildirib.
Çıxış edən Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Zakir Nuriyev Assosiasiyanın korporativ sosial məsuliyyət çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərinə diqqət çəkərək, bu istiqamətdə görülən işlərin sistemli xarakter alması, nəticəyönümlü olması və hədəf qruplarının düzgün müəyyən edilməsi məqsədilə belə Memorandumların imzalanmasının önəmini qeyd edib.
Zakir Nuriyev Memorandumun qarşılıqlı əməkdaşlığın geniş spektrlərini əhatə edəcəyini bildirib və hər iki qurum üçün müsbət nəticələr gətirəcəyini bildirib.
Z.Nuriyev qeyd edib ki, Memoranduma əsasən, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi, birgə proqramların təşkili, innovativ təşəbbüslərin həyata keçirilməsi, korporativ sosial sahədə maarifləndirilmə və s. məsələlər barədə birgə əməkdaşlıq edəcəklər.
Azərbaycan Beynəlxalq Bankı ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Abbas İbrahimov layihənin əhəmiyyətinə diqqət çəkib, imzalanan Memorandumun tərəflər üçün gözəl bir təşəbbüs olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra Vətən müharibəsi qəhrəmanlarının həyat yoldaşları dövlətimiz tərəfindən şəhid ailələrinə göstərilən qayğının şəhidlərə ifadə olunan ehtiramın göstəricisi olduğunu bildirib, öz ayaqları üzərində durmağı bacaran qadınların sayının çox olmasını arzulayıblar.

Memorandum was signed within the framework of the "You Are Not Alone" support project for the education of martyred women
Memorandum of Cooperation was signed between the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Azerbaijan Banks Association within the framework of the "You Are Not Alone" support project to martyr women's education on September 21, 2023.
Also, within the framework of the event, a meeting was held with the spouses of the martyrs who died for the sake of ensuring the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and liberating our holy lands from the enemy occupation.
Mrs. Bahar Muradova, the chairperson of the State Committee, who gave an opening speech at the event, greeted the guests and congratulated the spouses of the heroes of the Patriotic War on their admission to the university.
She said that today Azerbaijan is experiencing a very important and honorable period, the conflict that has been going on for more than 30 years has entered the final stage. Mrs. Bahar Muradova emphasized how many years we have been working for peace, and it is no coincidence that today the day of negotiations is celebrated as the International Day of Peace, as well as gathering in support of martyred women on such an eve.
Talking about the activities of the State Committee, Mrs. Bahar Muradova pointed out that the framework of social projects is gradually expanding and cooperation is being carried out with the relevant state bodies, business institutions, non-governmental organizations and the press in the direction of working with groups from vulnerable groups.
The chairperson talked about the project "Supporting Girls' Education" implemented in 2021-2022 in order to focus the attention of entrepreneurs, businessmen and business circles who have succeeded in one or another direction in the society on the process of involving girls in education.
She added that as a result of the implementation of the memorandum signed with the Ministry of Science and Education, a new fund - Education Development Support Fund was created, and the education of girls from low-income families was supported within the project.
At the same time, she spoke about the importance of signing a memorandum with the aim of legalizing cooperation with the Association of Banks, which supports the Committee in the implementation of the said project. "We are very happy that some of the martyred ladies tried their hand at education and succeeded. This encouraged us even more."
Mrs. B. Muradova noted that the State Committee has implemented a number of projects to support the families of martyrs in the framework of corporate social projects, both in the regions and in Baku, starting from 2020.
Speaking about the projects and measures to be implemented within the framework of the memorandum, the chairperson said that a working group will be created for the implementation of joint projects and experience exchange will be carried out.
Mr.Zakir Nuriyev, the president of the Azerbaijan Banks Association, who made a speech, drew attention to the activities of the Association within the framework of corporate social responsibility, and noted the importance of signing such Memorandums in order to make the work done in this direction systematic, result-oriented, and to correctly define the target groups.
Mr.Zakir Nuriyev said that the Memorandum will cover wide spectrums of mutual cooperation and will bring positive results for both institutions.
Mr. Nuriyev noted that according to the Memorandum, exchange of mutual experience, organization of joint programs, implementation of innovative initiatives, awareness in the corporate social field, etc. they will cooperate on issues.
Mr.Abbas Ibrahimov, the Chairperson of the Board of the International Bank of Azerbaijan drew attention to the importance of the project and emphasized that the signed Memorandum is a great initiative for the parties.
Later, the spouses of the heroes of the Patriotic War said that the care given to the families of the martyrs by our state is an indicator of the respect shown to the martyrs, and they wished that the number of women who could stand on their own feet would be large.