“Biz Birlikdə Güclüyük!” yay düşərgəsinin bağlanış mərasimi keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Azərbaycanın müxtəlif regionlarından, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasından olmaqla 100 qızın iştirakı ilə təşkil edilən “Biz Birlikdə Güclüyük!” yay düşərgəsinin bağlanış mərasimi keçirilib.
Tədbirin rəsmi hissəsindən öncə düşərgə iştirakçılarının rəsm əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib. Komitə sədri Bahar Muradova və digər rəsmi qonaqların iştirakı ilə düşərgənin həyətində bolluq və bərəkət rəmzi olan zeytun ağacları əkilib.
Daha sonra Komitənin sədri Bahar Muradova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, uşaqların həyatlarının maraqlı 10 gününü burada keçirdiklərini, təlimlərə, müxtəlif məşğələlərə cəlb olunduqlarını, asudə vaxtlarını gözəl şəkildə dəyərləndirdiklərini qeyd edib. O bildirib ki, uşaqlar buradan özləri ilə xoş xatirələr aparacaq və məktəbə qayıdan zaman yoldaşları ilə bunları bölüşəcəklər: “Əgər bu xatirələrdə xırdaca bir iz qoya bilmişiksə, biz özümüzü xoşbəxt hiss edəcəyik”.
Komitə sədri deyib ki, 100 qızın hər biri təmsil etdiyi regionun xüsusiyyətlərini, eləcə də xalqımızın milli dəyərlərini, ailə dəyərlərimizin daşıyıcısı olaraq, özünü ifadə etmişdir. B. Muradova çıxışının davamında qeyd edib ki, bütün oxşar və fərqli cəhətləri ilə qızlarımız Azərbaycanı təmsil edir, tarixi keçmişimizi, bu günümüzü və gələcəyimizi, milli-mənəvi dəyərlərimizi ifadə edir.
O, düşərgənin qonağı olan, görüşlərdə iştirak edən müxtəlif ictimaiyyət nümayəndələrinə, təlimçilərə, əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirib. Uşaqlar üçün onların təcrübələrini, söhbətlərini dinləməyin maraqlı və faydalı olduğunu söyləyib. Bəziləri üçün bu hekayələrin nümunə olacağını, öz həyat yolunu, peşəsini müəyyən edərkən xatırlayacağını bildirib.
Düşərgənin keçirildiyi günlərin Laçına qayıdışın bir ilinin tamam olduğu zamana təsadüf etdiyini bildirən sədr, ölkə prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın Laçının Zabux kəndinə qayıdan ailələrlə görüşünə diqqət çəkib. Qeyd edib ki, doğma yurdlarına qayıdan həmyaşıdlarınız da sevincli anlar yaşayırlar.
Daha sonra ANAİB-in sədri, Hədəf qrupun qurucu direktoru Şəmil Sadiq iştirakçılara kitab oxumağın əhəmiyyətindən, mütaliənin faydalarından bəhs edib, uşaqlara kitab hədiyyə edib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Milli Geyim Mərkəzinin rəhbəri, tanınmış modelyer-dizayner, teatr və kino rəssamı Gülnarə Xəlilovanın kolleksiyası düşərgə iştirakçıları olan qızlar tərəfindən nümayiş etdirilib və böyük alqışlarla qarşılanıb. G. Xəlilova uşaqlara uğurlar arzu edib və təqdim olunan kolleksiyanı qızlara bağışlayıb.
Sağlam Ailə Tibb Mərkəzinin İcraçı Direktoru Nigar Rüstəmli çıxış edərək, bu layihədə iştirak etməkdən məmnun olduğunu vurğulayıb və qızlarla maraqlı vaxt keçirməkdən zövq aldığını qeyd edib.
Davamında uşaqların ifasında milli rəqslərimiz, mahnılarımız nümayiş etdirilib, şeirlər səsləndirilib.
Yekunda düşərgə iştirakçıları sertifikatla təltif edilib.
Qeyd edək ki, qızların asudə vaxtının səmərəli təşkili, ictimai fəallığın artırılması, eləcə də, liderlik keyfiyyətlərinin formalaşmasına dəstək məqsədi daşıyan yay düşərgəsində müxtəlif mövzularda təlim, ekskursiya, əyləncəli oyunlar, musiqili və film gecələri keçirilib.
Bununla yanaşı, iştirakçıların Azərbaycanın tanınmış, öz fəaliyyətində nailiyyətlər əldə etmiş simaları ilə görüşləri təşkil olunub.

"Together We Are Stronger!" the closing ceremony of the summer camp
The closing ceremony of the summer camp "We Are Strong Together!" was held which was organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs with the participation of 100 girls from different regions of Azerbaijan, as well as from the Nakhchivan Autonomous Republic.
Before the official part of the event, an exhibition of paintings by camp participants was presented. With the participation of Bahar Muradova, the Chair of the Committee and other official guests, olive trees symbolizing abundance and fertility were planted in the yard of the camp.
Later, Ms. Bahar Muradova welcomed the event participants and noted that the children spent 10 interesting days of their lives here, were involved in training, and various exercises, and appreciated their free time. She said that the children will take good memories with them and will share them with their friends when they return to school: "If we were able to leave a small mark on these memories, we would feel happy."
The chairman of the committee said that each of the 100 girls expressed the characteristics of the region they represent, as well as the national values of our people, as the bearer of our family values. In the continuation of her speech, B. Muradova noted that our girls represent Azerbaijan with all their similarities and differences, express our historical past, present and future, and our national and moral values.
She expressed his gratitude to various public representatives, trainers and everyone who participated in the meetings, who were guests of the camp. She said that it was interesting and useful for children to listen to their experiences and conversations and these stories will be an example for some, and that she/he will remember them when determining their life path and profession.
Stating that the days of the camp coincided with the one-year anniversary of the return to Lachin, the Chair drew attention to the meeting of President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva with the families who returned to the Zabukh village of Lachin. She noted that your peers who returned to their native land are also experiencing joyful moments.
Later, Shamil Sadiq, Chairman of "Azerbaijan Publishers Association" Public Union (APAPU), and founding director of the Hadaf group, told the participants about the importance of reading books, and the benefits of reading, and presented books to the children.
Within the framework of the event, the collection of Gulnara Khalilova, head of the National Clothing Center of Azerbaijan, a well-known fashion designer, theater and film artist, was shown by the girls who participated in the camp. G. Khalilova wished the children success and donated the presented collection to the girls.
Speaking, the Executive Director of the Healthy Family Medical Center, Nigar Rustamli, emphasized that she was happy to participate in this project and enjoyed spending interesting time with the girls.
In the continuation, our national dances and songs were performed by children, and poems were sung.
At the end, the camp participants were awarded with a certificate.
It should be noted that training, excursions, entertaining games, and musical and movie nights were held in the summer camp, which aims to effectively organize girls' free time, increase social activity, as well as support the formation of leadership qualities.