Dövlət Komitəsi Milli Mətbuat Günü ərəfəsində media nümayəndələrini mükafatlandırdı
19 iyul 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin jurnalistlər arasında elan etdiyi “Ailə, qadın və uşaq mövzuları mediada” müsabiqəsinin mükafatlandırma mərasimi baş tutub.
Qonaqları salamlayan Bahar Muradova bildirib ki, ictimaiyyətin diqqətini ailə, qadın və uşaq məsələlərinə cəlb etmək, cəmiyyəti düzgün istiqamətə yönəltmək, problemləri öyrənərək çətinlikləri aradan qaldırmaq istiqamətində səylərimizi birləşdirmək mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu vacib məsələdə əsl dostlarımız və silahdaşlarımız isə media nümayəndələridir.
Dövlətimiz tərəfindən mətbuatın ictimai və siyasi həyatda rolunun artırılmasının önəmindən bəhs edən Komitə sədri, media nümayəndələrinin sosial vəziyyəti və siyasi proseslərdə iştirakı məsələsinin daim diqqətdə saxlandığını bildirib: “Mətbuat sahəsində Azərbaycanın özünəməxsus ənənəsi var. Biz şərq və islam dünyasında bu istiqamətdə çox ciddi və yaddaqalan bir ənənə formalaşdıran ölkəyik. Mətbuat sahəsində böyük iz qoymuş H. Zərdabinin ardıcılları olan bugünkü nəsil məhz həmin şəxsiyyətə və onun zamanında atdığı addımlara minnətdarlıq hissi ilə yanaşır. Azərbaycan məhz bu şəxsiyyətin timsalında həmin çətin dövrdə belə bir mətbuat ağacının formalaşması, inkişafı və hər zaman yaşıl qalması işinin bünövrəsində dayanıb.”
B.Muradova bildirib ki, ictimai fəalların, siyasət adamlarının fəaliyyətinin böyük bir hissəsini məhz mətbuatla iş, onların vasitəsilə əks əlaqələrin qurulması təşkil edir. Komitə də bu istiqamətdə həm ənənəvi, həm də müasir media orqanlarının nümayəndələri ilə ciddi əməkdaşlıq edir və hər birinin əməyini qiymətləndirir, iştirakını vacib hesab edir. Cari ilin birinci yarımilliyində 115 media müraciətinin cavablandırıldığını diqqətə çatdıran Bahar Muradova qeyd edib ki, media vasitəsilə bu və ya digər məsələ haqqında fikrimizi bildirmişik, mövqeyimizi çatdırmışıq. Onların içərisində sosial şəbəkədən gələn müraciətlərin də sayı kifayət qədərdir və getdikcə artım tendensiyasına malikdir.
Jurnalistlər arasında elan edilən müsabiqə haqqında məlumat verən sədr bu kimi layihələrin davamlı olacağını qeyd edib. O, təqdim edilən yazı və süjetlərin qiymətləndirilməsi prosesində iştirak edən münsiflər heyətində təşəkkür edib.
Sonra Komitənin Analitik təhlil və informasiya təminatı şöbəsinin əməkdaşı Aysel Babayeva müsabiqəyə dair məlumatları özündə əks etdirən təqdimatla çıxış edib.
Daha sonra müsabiqənin nəticələri açıqlanıb.
Belə ki, müsabiqədə fərqləndiyinə görə:
“Selektiv abortlar, günahkar qadın” – Zərif cinsin hüquqları niyə pozulur? selektiv abortlar haqqında araşdırması ilə Könül Cəfərli (Oxu.az ),
“Yaralarına məlhəm olan cütlük” sağlamlıq imkanları məhdud ailə haqqında hekayəsi ilə Aygün Əziz (“Kaspi” qəzeti),
“Azərbaycanda elm qadınları və onların elmə töhfələri” araşdırması ilə Ramid İbrahimov (Bakıvaxtı.az)
“1 il 7 ay əsirlikdə olan qadın erməni vəhşiliyindən danışdı” süjeti ilə Ülkər Qasımova ( “Xəzər” TV)
“Gecikirik...-Qadın, həyat yoldaşı, ana-Uşaqlar” erkən nikah haqqında araşdırması ilə Törəxanım Zeynallı (Eurasia Diary” Beynəlxalq Analitik İnformasiya Portalı),
“Erkən nikah kabusu: Qız yükü, duz yüküdürmü?” erkən nikah haqqında araşdırması ilə Yaqut Aslanova (“İki sahil” qəzeti),
“Onların hüquqları niyə pozulur” uşaq əməyi haqqında süjeti ilə Rövşən Tahirova (ATV) diplom və hədiyyələrlə təltif edilib.
Sonra ilk 3 yer mükafatlandırılıb.
“Zil, Raf, İkarus sürən qadın necə biznes qurdu” qadınların qeyri-ənənəvi sahələrdə iştirakı mövzusunda sürücü qadın haqqında süjet ilə İlahə Azakova (“İctimai” Televiziya) 1-yer,
“Qadına şiddətin cəzası” məişət zorakılığı haqqında araşdırma süjet ilə Nərgiz Məmmədəliyeva (ARB TV) 2-ci yer,
“Oxucular üçün sensasiya, yoxsa qorunmalı qayda və dəyərlər” mövzusunda araşdırması ilə Şəfiqə Məlikova (Report İnformasiya Agentliyi) 3-cü yer seçilib.
Birinci yerin qalibi İlahə Azakova sevinc hisslərini bölüşərək, müsabiqənin keçirilməsində əməyi keçən hər kəsə təşəkkürlünü bildirib.
Daha sonra müsabiqənin Münsiflər heyəti adından çıxış edən Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü, media eksperti Müşfiq Ələsgərli müsabiqənin təşkilinə görə Dövlət Komitəsinə təşəkkürünü bildirib. Vurğulayıb ki, müsabiqə olduqca obyektiv formada təşkil olunmuşdu və kifayət qədər peşəkar materiallar təqdim edilmişdi.
Müsabiqəyə təqdim edilmiş materialların peşəkarlığına və janrların müxtəlifliyinə diqqət çəkən M.Ələsgərli bildiriib ki, artıq bu sahədə kifayət qədər bilgili jurrnalistlərimiz var.
Sonra müsabiqədə iştirak edən bütün media nümayəndələri diplomla təltif edilib və müsabiqə materiallarını qiymətləndirdiklərinə görə münsiflərə təşəkkürnamələr təqdim edilib.

The State Committee awarded media representatives on the eve of the National Press Day
The awarding ceremony of the "Family, women and children issues in the media" competition announced by the State Committee for Family, Women and Children Affairs Issues among journalists took place On July 19, 2023.
Welcoming the guests, Mrs. Bahar Muradova said that it is important to unite our efforts to attract the public's attention to family, women's and children's issues, to direct the society in the right direction, to study the problems and overcome the difficulties. Our real friends and comrades in arms in this important matter are media representatives.
Speaking about the importance of increasing the role of the media in public and political life by our state, the Chairperson of the Committee said that the issue of the social situation of media representatives and their participation in political processes is always kept in mind: Azerbaijan has a unique tradition in the field of press. We are a country that has formed a very serious and memorable tradition in this direction in the Eastern and Islamic world. Today's generation, who are followers of H. Zardabi, who left a great mark in the field of journalism, is grateful to that personality and the steps he took in his time. Azerbaijan stood at the foundation of the formation, development and always green of such a press tree in that difficult period in the example of this personality.
B. Muradova said that a large part of the activity of social activists and politicians is the work with the media and the establishment of reciprocal relations through them. In this regard, the committee cooperates seriously with representatives of both traditional and modern media organizations and values the work of each of them and considers their participation important.
Noting that 115 media requests were answered in the first half of the current year, Mrs. Bahar Muradova noted that we expressed our opinion on different issues through the media, and conveyed our position. Among them, the number of requests from the social network is also sufficient and has a growing trend.
The chairperson, who gave information about the competition announced among journalists, noted that such projects will continue. He thanked the jury that participated in the process of evaluating the submitted writings and plots.
Then Mrs. Aysel Babayeva, an employee of the Analytical analysis and information provision department of the Committee, made a presentation containing information about the competition.
Then the results of the competition were announced.
So, for standing out in the competition:
"Selective abortions, guilty woman" - Why are the rights of the fair sex violated? Mrs.Konul Jafarli with his research on selective abortions (Oxu.az),
Mrs. Aygun Aziz (Kaspi newspaper) with his story about a family with limited health facilities, "A couple with salve for their wounds",
Mr. Ramid Ibrahimov with the research "Women scientists in Azerbaijan and their contributions to science" (Bakıvakhtı.az)
Mr. Ulkar Gasimova with the plot "A woman held captive for 1 year and 7 months spoke about Armenian brutality" ("Khazar" TV)
"We are late...-Woman, wife, mother-Children" with her research on early marriage Torakhanim Zeynalli (Eurasia Diary" International Analytical Information Portal),
"The Nightmare of Early Marriage: Is it a Girl Burden or a Salt Burden?" Mrs. Yagut Aslanova ("Iki sahil" newspaper) with her research on early marriage,
Rovshan Tahirov (ATV) was awarded with a diploma and gifts for her story about child labor "Why are their rights violated".
Then the first 3 places were awarded.
"How a woman driving Zil, Raf, Ikarus built a business" Mrs. Ilaha Azakova ("Public" Television) with a plot about women's participation in non-traditional fields, 1st place,
Mrs. Nargiz Mammadaliyeva (ARB TV) 2nd place with the research plot "The Punishment of Violence Against Women" about domestic violence.
Mrs.Shafiga Malikova (Report Information Agency) was awarded 3rd place with her research on "Sensation for readers or rules and values to be protected".
The winner of the first place, Mrs. Ilaha Azakova, shared her feelings of joy and thanked everyone who contributed to the competition.
Later, media expert Mushfiq Alasgarli, member of the Management Board of the Press Council, who spoke on behalf of the jury of the competition, expressed his gratitude to the State Committee for organizing the competition. He emphasized that the competition was organized in a very objective manner and enough professional materials were presented.
Paying attention to the professionalism of the materials submitted to the competition and the variety of genres, Mr. Alasgarli said that we already have enough knowledgeable journalists in this field.
Then, all the media representatives who participated in the competition were awarded with diplomas and the judges were presented with letters of thanks for evaluating the competition materials.