Dövlət Komitəsi 2023-cü ilin 6 aylıq fəaliyyətinə həsr olunmuş brifinq keçirib
Bahar Muradova Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin 2023-cü ilin 6 aylıq fəaliyyətinə həsr olunmuş brifinq keçirib.
Iyulun 19-da baş tutan brifinqdə media nümayəndələrini salamlayan Komitə sədri qarşıdan gələn Milli Mətbuat Günü münasibətilə jurnalistləri təbrik edərək, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib və Komitənin fəaliyyətində gündəlik olaraq mətbuatla işin əsas prioritet istiqamət olduğunu vurğulayıb.
O, cari ilin ölkəmiz üçün çox əhəmiyyətli bir dövr olduğuna diqqət çəkərək, cənab Prezidentin 6 ayın yekunlarına dair nəticələr və qarşıya qoyulan vəzifələrdən söz açıb. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun bərpası, o cümlədən sosial islahatların davam etdirilməsinin 2023-cü ilin altı ayı üçün vacib istiqamətlər olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Komitə də öz növbəsində əsasnaməsindən və illik fəaliyyət planlarından irəli gələn öhdəliklərə əsasən bu vəzifələrini icra etməyə çalışır.
Təqdimatla çıxış edən B. Muradova ailə, qadın və uşaq məsələləri istiqamətində normativ-hüquqi bazanın gücləndirilməsi və qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi məqsədilə Komitə tərəfindən 6 sənəd layihəsinin hazırlandığını, 5 sənəd layihəsinə rəy və təklifin verildiyini vurğulayıb.
Cari yarımil ərzində Komitə tərəfindən 6 müxtəlif mövzuda araşdırma və təhlilin yekunlaşdığını diqqətə çatdıran sədr bildirib ki, hesabatlar qohum evlilikləri üzrə vəziyyətin öyrənilməsi, erkən uşaqlıq dövründə xidmətlərin əlçatanlığı və təminatı, uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının səbəbləri, miqyası, nəticələri və qarşısının alınması, təhsil müəssisələrində rəhbər vəzifələrdə gender bərabərsizliyi, erkən nikah halları, medianın intiharlara təsiri kimi mövzuları əhatə edib.
Ailə məsələləri istiqamətində 8523 nəfərin iştirakı ilə 40 təlim, seminar və icma görüşünün keçirildiyini və 6 layihənin icra edildiyini bildirən B. Muradova xüsusilə qeyd edib ki, Türkiyə ilə Azərbaycan arasında imzalanmış Fəaliyyət Planına uyğun olaraq, qardaş ölkədən dəvət olunmuş hekayəçilərin iştirakı ilə 5000-ə yaxın valideyn və uşaq auditoriyasını əhatə edən nağıl günləri təşkil edilmişdir.
Qadın hüquqlarının müdafiəsi və gender bərabərliyinin təmin edilməsi istiqamətində Komitə tərəfindən 1056 nəfərin iştirakın iştirakı ilə 9 təlim və seminarın, 3 konfransın keçirildiyini diqqətə çatdıran B. Muradova Komitənin 17 rayonda yaradılan Qadın Resurs Mərkəzlərinin fəaliyyətinə də toxunaraq, 4970 nəfərin bu mərkəzlərin xidmətlərindən bəhrələndiyini bildirib.
O, uşaq hüquqlarının qorunması, uşaq iştirakçılığının artırılması, cəmiyyətdə baş verən mənfi hallardan onların müdafiəsi, erkən nikah və uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının qarşısının alınması və digər istiqamətlər üzrə Komitə tərəfindən görülən işlər haqqında məlumat verərək, cari ilin 6 ayı ərzində ümumilikdə 6 layihənin, 1868 nəfərin iştirakı ilə 29 təlim, seminar və konfransın baş tutduğunu qeyd edib.
Komitənin 11 Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin fəaliyyətindən 20515 nəfərin yararlandığını vurğulayan B. Muradova 1570 nəfər tərəfindən daxil olmuş 1608 müraciətdən 646-sının üzrə təmin edildiyini, digərlərinin isə aidiyyəti üzrə yönləndirildiyini bildirib. Həmçinin 2023-cü ilin birinci yarımili ərzində erkən nikah hadisəsi ilə bağlı 20 fakt üzrə monitorinq-ailə səfərlərinin təşkil edildiyini, 17 erkən nikah halının qarşısının alındığını diqqətə çatdırıb.
Komitə sədrinin 11 rayonun vətəndaşlarını əhatə etməklə 6 regionda qəbulunun keçirildiyi, Mərkəzlər tərəfindən 6 ay müddətində 4 “açıq qapı günü”nün keçirildiyi bildirilib. Qeyd edilib ki, cari yarımil ərzində Komitəyə 1834 vətəndaş müracəti daxil olmuşdur. Məişət zorakılığı ilə bağlı müraciətlər ötən ilin birinci yarısı ilə müqayisədə 10% artıb.
860 Gender əsaslı zorakılıqla bağlı Dəstək xətti haqqında danışan B. Muradova cari yarımil ərzində 146 müraciətin daxil olduğunu qeyd edib. Qadın Dəstək Xəttinin də fəaliyyətinə toxunan sədr bildirib ki, 116-1111 xəttinə 3359 müraciət daxil olmuşdur.
O, kütləvi informasiya vasitələri, vətəndaş cəmiyyəti institutları, qeyri-hökumət təşkilatları ilə əməkdaşlığın Komitənin fəaliyyətində əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq, 6 ay ərzində 115 media müraciətinin cavablandırıldığını, 11 nəfər üzvdən ibarət yeni İctimai şura tərkibinin formalaşdığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Hökumətinin “Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılması üzrə Konvensiyası”nın icrasına dair altıncı dövri hesabatının, eləcə də “Uşaq hüquqları haqqında Konvensiyası”nın icrasına dair beşinci və altıncı birgə dövri məruzəsinin təqdim edildiyini qeyd edən sədr hər iki məruzədən sonra yekun müşahidələr və tövsiyələrin qəbul edildiyini vurğulayıb.
Daha sonra erkən nikah və məişət zorakılığı hallarının qarşısının alınması, mühafizə orderlərinin verilməsi, Türkiyə Respublikası ilə imzalanmış memorandum çərçivəsində Fəaliyyət Planının icrası, yeni yaradılacaq ailə mərkəzləri, BMT-nin müvafiq komitələrinin tövsiyələrinin icrası, işğaldan azad olunmuş ərazilərə köçürülmüş əhali qrupu, eləcə də müharibə və post müharibə dövründə qazi və şəhid ailələri ilə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan fəaliyyətlər barədə və digər aktual mövzular üzrə media nümayəndələri tərəfindən ünvanlanan suallar Komitə sədri tərəfindən cavablandırılıb.

The State Committee held a briefing dedicated to the activities for 6 months of 2023
The Chairperson of the State Committee Mrs. Bahar Muradova held a briefing dedicated to the activities of the State Committee for Family, Women and Children Affairs for 6 months of 2023.
Welcoming the media representatives at the briefing on July 19, the Chairperson of the Committee congratulated the journalists on the upcoming National Press Day, wished them success in their activities and emphasized that daily work with the press is the main priority in the activities of the Committee.
She noted that the current year is a very important period for our country and spoke about the results and tasks that were set by Mr. President on the results of 6 months.
Later, B. Muradova made a presentation and emphasized that in order to strengthen the legal framework and improve legislation in the field of family, women and children, the Committee has prepared 6 draft documents, of which 5 drafts have received feedback and suggestions.
Noting that studies and analyses on 6 different topics have been completed by the Committee in the current half year, she also pointed out that 40 trainings, seminars and public meetings have been held on family issues with participation of 8523 people and 6 projects have been realized.
Furthermore, Muradova informed that in accordance with the Action Plan signed between Turkey and Azerbaijan, " Days of fairy tales" were organized with participation of storytellers invited from Turkey, covering about 5000 people, including children and parents.
Referring to the activities of Women's Resource Centers established by the Committee in 17 districts, Muradova noted that 4970 people use the services of these centers.
Further, she informed about the work carried out by the Committee on protection of children's rights, prevention of early marriages and violence against them, increasing children's participation, noting that during 6 months of the current year, a total of 6 projects, 29 trainings, seminars and conferences were held with participation of 1868 people.
Stressing that 20515 people have benefited from the 11 Child and Family Support Centres under the Committee, she mentioned that out of 1608 referrals received from 1570 people, 646 have been resolved and the rest have been sent to the appropriate referrals. She also noted that during the first half of 2023, family monitoring visits were organised on 20 facts related to early marriage, and 17 cases of early marriage were prevented.
It was noted that in 6 regions receptions of the Chairperson of the Committee were held with the participation of citizens from 11 districts. 4 " Open Doors Days" were held by the centres during 6 months.
It was noted that during the current half year the Committee received 1834 appeals of citizens. The number of appeals concerning domestic violence increased by 10 per cent compared to the first half of last year.
Speaking about the 860 support line related to gender-based violence, B. Muradova noted that 146 calls were received during the current six months. Referring to the activities of the Women's Support Line 116-1111 , the Chairperson said that the line had received 3,359 applications.
She stressed the importance of cooperation with mass media, civil society institutions, and non-governmental organisations in the activity of the Committee, informed that 115 media appeals were answered for 6 months, and a new Public Council consisting of 11 members was formed.
Noting that the sixth periodic report of the Government of Azerbaijan on the implementation of the "Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women", as well as the fifth and sixth joint periodic reports on the implementation of the "Convention on the Rights of the Child" were presented, the Chairperson underlined that final observations and recommendations were adopted after both reports.
Further, the Chairperson answered media questions on prevention of early marriage and domestic violence, issuance of protection orders, implementation of the Action Plan within the framework of the Memorandum signed with the Republic of Turkey, establishment of new family centres, implementation of the recommendations of the relevant UN committees, relocation of population groups to the territories liberated from occupation.