"Göydən üç alma düşdü” adlı nağıl günlərinin bağlanış mərasimi keçirilib
21 iyun tarixindən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı, Bakı şəhəri Xətai Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə keçirilən və geniş uşaq auditoriyasını əhatə edən nağıl günləri bu gün başa çatıb. Üç gün ərzində izdihamla qarşılanan nağıl günlərində 5000-ə yaxın uşaq türkiyəli və azərbaycanlı nağılçıların ifalarını dinləyiblər.
Nağıl günlərinin 3-cü günü də şən əhval-ruhiyyə və izdihamla keçib.
Mərasim VIII “Muğam” Televiziya Müsabiqəsinin qalibi Həzrət Əzizlinin "Bayatı-Şiraz" təsnifi ifası ilə başlayıb. Daha sonra 3 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin bədii kollektivi çıxış edib. Uşaqlar türkiyəli nağılçılar Hilal Koçyiğit və Ertuğrul Bozkurtun səsləndiridiyi nağılları, Taner Baba və Tahir Aynenin musiqi müşayiəti ilə dinləyiblər. Yazıçı Gülzar İbrahimova müəllifi olduğu nağılları səsləndirib. Keçirilən müxtəlif folklor oyunları, uşaqların marağına səbəb olub, birlikdə yanıltmaclar deyilib.
Mərasim uşaqların ifasında müxtəlif milli rəqslər, türk halayları, əyləncələrlə davam edib.
Sonda Komitənin sədr müavini Aynur Sofiyeva, nağıl günlərinin təşkil olunmasında dəstək göstərən Bursa bələdiyyəsinə, Xətai Rayon İcra Hakimiyyətinə, bütün iştirakçılara təşəkkürünü bildirib. Nağılçılara təşəkkürnamələr təqdim olunub.
Mərasim "Çırpınırdı Qara dəniz" mahnısının, eləcə də "Yallı" rəqsinin birgə ifası ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, layihənin məqsədi uşaqların milli, eləcə də qardaş ölkənin mədəniyyəti, adət və ənənəsi, folkloru, nağılları ilə yaxından tanış olması, onlar arasında mütaliə vərdişlərinin formalaşması, asudə vaxtının səmərəli təşkili və oxu mədəniyyətinin kütləvi şəkildə təbliğidir.

The closing ceremony of the fairy tale days "Once Upon a Time.."
The days of fairy tales, covering a wide audience of children, and organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs, with the support of Khatai District Executive Authority of Baku city ended today. About 5,000 children listened to the performances of Turkish and Azerbaijani storytellers during the three-day story days, which were welcomed by crowds.
The 3rd day of fairy tale days also passed with a cheerful mood and crowd.
The ceremony started with the performance of "Bayati-Shiraz" by Hazrat Azizli, the winner of the VIII "Mugam" Television Competition. Later, the artistic team of Children and Youth Development Center No. 3 performed. The children listened to the tales told by Turkish storytellers Hilal Koçyiğit and Ertuğrul Bozkurt, accompanied by music by Taner Baba and Tahir Ayne. Writer Gulzar Ibrahimova told the fairy tales she authored. The various folkloric games that were held aroused the interest of the children.
The ceremony continued with various national dances, Turkish dances and entertainment performed by children.
At the end, Mrs. Aynur Sofiyeva, the Deputy Chair of the Committee, thanked Bursa Municipality, Khatai District Executive Authority, and all the participants for their support in the organization of fairy-tale days. Letters of thanks were presented to the storytellers.
The ceremony ended with the joint performance of the song "Chirpinirdi Kara Diniz" and the dance "Yalli".
It should be noted that the purpose of the project is for children to become familiar with the culture, customs and traditions, folklore, and fairy tales of the fraternal country, to form reading habits among them, to effectively organize their leisure time, and to promote reading culture on a mass scale.