“Uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında” Avropa Şurası Konvensiyasının (Lanzarote) Tərəflər Komitəsinin 38-ci iclası keçirilib
30 may-2 iyun 2023-cü il tarixlərində Strasburqda baş tutan iclas çərçivəsində 2 günlük potensialların artırılması üzrə (uşaqlara qarşı cinsi xarakterli cinayətlərə dair iddia müddəti və cinsi fəaliyyət üçün qanuni yaşa yanaşmalar ) seminar da keçirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva iclas və seminarlarda iştirak edib.
İclas zamanı ölkələrə göndərilmiş sorğuların nəticələri və müsbət təcrübələr üzrə təqdimatlar nümayiş etdirilib.
Konvensiyanın 33-cü maddəsi və bu beynəlxalq sənədin 2-ci dövr monitorinqi məqsədilə hazırlanmış sorğu üzərində müzakirələr aparılıb və təkliflər dinlənilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Konvensiyanın ratifikasiyasından sonra ilk dəfə olaraq sənədin icrası üzrə monitorinqə cəlb olunacaq ölkələr sırasındadır.

The 38th meeting of the Committee of the Parties to the Council of Europe Convention "On Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse" ( Lanzarote) was held
5 June 2023
A 2-day seminar on increasing capacity (statute of limitations for sexual offences against children and approaches to age of consent for sexual activity) was also held during the meeting, which took place from 30 May to 2 June 2023 in Strasbourg.
The Chief of Staff of the State Committee for Family, Women and Children Affairs , Mrs.Jeyran Rakhmatullaeva, participated in the sessions and seminars.
During the meeting the results of surveys sent to countries and presentation of good practices were demonstrated. Furthermore, discussions and proposals on the request prepared for the monitoring of Article 33 of the Convention and of the 2nd period of that international instrument were discussed and heard