Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun üzvləri üçün təlim keçirilib
26 may 2023-cü il tarixində Göyçay rayonu Heydər Əliyev Mərkəzində İsmayıllı, Şamaxı, Qobustan, Ağsu, Ucar və Ağdaş rayon İcra Hakimiyyətlərində yaradılmış Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun üzvləri üçün təlim keçirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Promlemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə təşkil edilən təlimin məqsədi “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın müvafiq bəndlərinin icrası ilə yanaşı, məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində tədbirlərin gücləndirilməsi və regionlarda zorakılıqla mübarizə sahəsində profilaktik işin aparılması kimi məsələlərin müzakirə edilməsidir.
Təlimdən öncə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsi ziyarət edilərək önünə gül dəstələri qoyulub, Ulu öndərin xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Göyçay rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Zivər Zeynalova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində görülən işlər barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Daha sonra çıxış edən Komitənin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova respublika üzrə rayon və şəhər icra hakimiyyətlərində yaradılmış Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qruplarının öz fəaliyyətlərini həyata keçirən zaman “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərini rəhbər tutaraq, zorakılıq qurbanlarına daha çevik dəstəyin göstərilməsi, mühafizə orderlərinin verilməsi, zəruri hallarda qurbanların sığınacaqlara yerləşdirilməsi istiqamətində tədbirlərin görülməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Hüquqi-təminat şöbəsinin məişət zorakılığının qarşısının alınması üzrə sektorun əməkdaşı Tural Hüseynzadə tərəfindən “Məişət zorakılığı üzrə monitorinq qruplarının fəaliyyətinin təhlili və hüquqi müstəvidə görülməli olan tədbirlər” mövzusunda təqdimat nümayiş etdirilib.
Fikir mübadiləsi və sual-cavab sessiyası ilə davam edən təlimdə Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qruplarının sədrlərinin çıxışları dinlənilib.

Training was held for the members of the monitoring group on gender violence and violence against children
The training was held for the members of the monitoring group on gender violence and violence against children established under the executive authorities of Ismayilli, Shamakhi, Gobustan, Agsu, Ujar and Agdash districts at the Heydar Aliyev Center of Goychay district On May 26, 2023.
The purpose of the training, which was organized by the State Committee for Family, Women and Affairs was to implement the relevant clauses of the "National Action Plan for 2020-2023 on the fight against domestic violence in the Republic of Azerbaijan", as well as to strengthen the measures to prevent domestic violence and discuss the issues such as conducting preventive work in the field of combating violence.
Before the training, the National Leader Heydar Aliyev's monument was visited, flowers were placed in front of it, and the great leader's memory was commemorated with respect.
Mrs. Zivar Zeynalova, Deputy Head of Goychay District Executive Power welcomed the event participants and informed them about the work done in the field of domestic violence prevention.
Mr. Tural Huseynzade, representative of the State Committee made a presentation on the topic "Analysis of the activity of monitoring groups on domestic violence and measures to be taken at the legal level."
In the training, which continued with an exchange of ideas and a question-and-answer session, the speeches of the heads of monitoring groups on gender violence and violence against children were heard.