“Uşaq hüquqları” haqqında Qanunun qəbul edilməsindən 25 il ötür
Uşaq hüquqları ilə bağlı yaranan məsələləri tənzimləmək və bu hüquqların müdafiəsini təmin etmək məqsədilə 19 may 1998-ci il tarixində Ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə “Uşaq hüquqları” haqqında Qanun qəbul edilmişdir.
Bu Qanun Azərbaycan Respublikasında uşaqların hüquqlarını və azadlıqlarını, uşaqlarla bağlı dövlət siyasətinin əsas prinsiplərini, onların müdafiəsi sahəsində dövlət orqanlarının, digər hüquqi və fiziki şəxslərin vəzifələrini müəyyən edir, ailə, cəmiyyət və uşaq münasibətlərinin əsas istiqamətlərini tənzimləyir.

25 years have passed since the adoption of the Law on "Children's Rights"
On May 19, 1998, under the leadership of Great Leader Heydar Aliyev, the Law on "Children's Rights" was adopted in order to regulate the issues related to children's rights and ensure the protection of these rights.
This Law defines the rights and freedoms of children in the Republic of Azerbaijan, the main principles of the state policy regarding children, the duties of state bodies and other legal and natural persons in the field of their protection, and regulates the main directions of family, society and child relations.