15 may 2023-cü il tarixində Ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan “Ailə festivalı” keçirilib
Azərbaycanın bütün bölgələrindən ailələrin, xüsusilə də qazi ailələrinin və qardaş Türkiyədən qonaqların iştirakı ilə baş tutan festivalın keçirilməsində məqsəd cəmiyyətin diqqətinin ailə məsələlərinə yönəldilməsi, milli-mənəvi dəyərlərə söykənən ailə institutunun qorunub saxlanılması və möhkəmləndirilməsi üçün kompleks tədbirlərin görülməsidir.
Festivaldan əvvəl ailələr Fəxri xiyabanı ziyarət edərək, xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə tər güllər qoyublar. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın da məzarı üzərinə gül dəstəsi qoyulub, əziz xatirəsi ehtiramla anılıb.
Sonra Şəhidlər xiyabanına gələn qonaqlar Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə canlarından keçmiş qəhrəman Vətən övladlarının da məzarlarını ziyarət edib, üzərinə tər güllər düzüblər.
Qonaqlar, həmçinin şəhid türk əsgərlərinin xatirəsinə ucaldılmış “Türk şəhidliyi” abidəsini də ziyarət edərək, önünə gül dəstələri qoyublar.
Fəxri xiyabanda Ulu öndər Heydər Əliyevin və görməkli oftalmoloq alim Zərifə Əliyevanın məzarını, Şəhidlər xiyabanını və “Türk şəhidliyi” abidəsi ziyarət edərək, gül dəstələri düzüblər, xatirələrini dərin ehtiramla yad ediblər.
Daha sonra festival öz işinə başlayıb.
Festivalda Ümummilli lider, müstəqil dövlətçiliyimizin memarı olan Heydər Əliyevin Azərbaycan ailə dəyərlərinə verdiyi önəm, ailələrə olan diqqət və qayğısı xüsusi vurğulanaraq, onun ailələr haqqında söylədiyi dəyərli sözlər diqqətə çatdırılıb. Qeyd edilib ki, Ulu öndərin möhkəm təməllər üzərində qurulan ailəsi hər bir kəsə əvəzsiz nümunədir.
Bu gün də Prezident cənab İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına böyük diqqət və qayğı göstərirlər. Ailələrin rifahının daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm tədbirlər həyata keçirilir.
Tədbirdə Türkiyədən gəlmiş böyük nümayəndə heyətinin də iştirakına diqqət çəkilib və Türk dünyasının birliyi, həmrəyliyi və qardaşlığının vacibliyi vurğulanıb.
Çıxış edən Komitə sədri Bahar Muradova bütün ailələri salamlayıb və “Beynəlxalq Ailə Günü” münasibətilə onları təbrik edib. O qeyd edib ki, bu gün təkcə ailə bayramı deyil, milli dəyər bayramıdır, ənənə bayramıdır. Milli-mənəvi dəyərlərin bariz şəkildə özünü ortaya qoyduğu gündür.
Komitə sədri, hər zaman olduğu kimi bu gün də Azərbaycanın qardaş ölkənin yanında olduğunu söyləyib və türk qardaşlarımızın öz övladları, ailələri ilə birgə Festivalda iştirakını yüksək qiymətləndirib. B.Muradova əlavə edib ki, ötən həftə türk dünyasının tanınmış incəsənət xadimlərinin də iştirak etdiyi, artıq ənənəyə çevrilən “Xarı bülbül” festivalı yüksək səviyyədə keçirilib və Şuşanın türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan olunmasının açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycanda dövlət ailə siyasətindən söz açan sədr, qeyd edib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın milli dəyərlərini müasir demokratik dəyərlərlə vəhdətdə götürərək bir dövlət siyasəti müəyyənləşdirmişdir. Bu siyasət sayəsində yeni nəsil mənəvi mühitdə, ailə mühitində böyüyərək demokratik ənənələrə də malik olmaq imkanını qazanır. “Bu gün dövlətin, ictimai sferanın o cümlədən mədəniyyətimizin, tariximizin əldə etdiyi nəaliyyətlər bütün gəncliyimizin sərvətidir və o gələcək nəsillərə çatdırılacaqdır”- deyə o əlavə edib.
Komitə sədri, festivalın ünsiyyət qurmaq, ailə dəyərlərinin, milli-mənəvi dəyərlərin vacib olduğunu bir daha cəmiyyətə çatdırmaq, ailənin möhkəmliyinin, saflığının cəmiyyət və dövlət həyatının əsası olduğunu bir daha vurğulamaq və ailəyə daha ciddi yanaşmaq üçün bir çağrış etmək məqsədi daşıdığını qeyd edib. O, Festivalın Azərbaycanın qüruru, fəxri olan böyük şəxsiyyətlərdən biri olan Nizaminin adını daşıyan parkda qeyd olunmasının bizim milli dəyərlərimizə necə sadiq olduğumuzun bariz sübutu olduğunu vurğulayıb.
Türkiyə Respublikasının Ailə və Sosial Xidmətlər Nazirliyinin idarə rəhbəri Hülusi Gölpınar türklərin ata yurdu olan Azərbaycana bu gözəl gündə dəvət edildiyi üçün təşəkkürünü bildirərək, qeyd edib ki, Türkiyənin zəlzələni yaşadığı o çətin günlərdə dünyanın ən böyük yardımlaşmasını, dayanışmasını gördüklərini, başda Azərbaycan və türk dövlətləri olmaqla türk qardaşların ilk gündən etibarən yardım edə bilmək üçün çalışdıqlarını vurğulayıb.
Millət vəkili Məlahət İbrahimqızı bütün dünyada, eləcə də ölkəmizdə önəmli olan analar gününün qeyd edildiyini vurğulayaraq, anaların ailənin sütunu olduğunu söyləyib. O, Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının, eləcə də Türkiyə Cümhuriyyətinin yaranmasının 100 illiyinin keçirilməsini bütün türk dünyasının yüzilliyi kimi qiymətləndirib.
M. İbrahimqızı türk xalqları üçün, xüsusilə də Azərbaycan mədəniyyətində ailə dəyərlərinin milli dəyərlər içərisində ən müqəddəsi olduğunu, ailə dəyərlərinin hər zaman uca tutulduğunu söyləyən millət vəkili, ailə institutunun son illər qarşılaşdığı təhdidlərə diqqət çəkib, bu dəyəri qorumayan xalqların gələcəyinin olmadığını deyib.
Ölkə başçısı İlham Əliyevin ailə dəyərlərinin qorunması və inkişaf etdirilməsi ilə bağlı fikirlərini xatırladan deputat, dövlət ailə siyasətindən söz açıb. Əlavə edib ki, Dövlət Komitəsi tərəfindən mütəmadi keçirilən Beynəlxalq Ailə Günü Azərbaycanda artıq ənənəyə, el bayramına çevrilib və bu dövlət siyasətinin ən bariz nümunəsidir.
Festival “Heydər Əliyev – 100 il”, “Azəbaycan-doğma diyar”, “Yaradaq öyrənək”, “Yaşıl dünya”, “Mütaliə edək”, “Milli irs” və “Yaradıcı əllər” adlı guşələrdə uşaqlar üçün təşkil edilmiş maraqlı və maarifləndirici oyunlarla, xüsusi əyləncə proqramları ilə davam edib.

The "Family Festival" was held dedicated to the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev
The purpose of the festival, which is held with the participation of families from all regions of Azerbaijan, especially families of veterans and guests from fraternal Turkey, is to focus the attention of the society on family issues, to take complex measures to preserve and strengthen the family institution based on national and moral values.
Before the festival, the families visited the Alley of Honor, paid tribute to the memory of Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijan, and laid flowers in front of his grave. A bouquet of flowers was placed on the grave of prominent ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva, and her dear memory was commemorated with respect.
Then the guests who came to the Alley of Martyrs visited the graves of the heroic children of the Motherland, who died in the struggle for the independence and territorial integrity of Azerbaijan, and laid flowers on them.
The guests also visited the "Turkish Martyrdom" monument erected in memory of martyred Turkish soldiers and laid flowers in front of it.
They visited the grave of the Great Leader Heydar Aliyev and prominent ophthalmologist Zarifa Aliyeva in the Alley of Honor, Martyrs' Alley and the "Turkish Martyrdom" monument, laid flowers, and paid tribute to their memories.
Later, the festival started.
At the festival, the importance that Heydar Aliyev, the National Leader and the architect of our independent statehood gave to the family values of Azerbaijan, his attention and care for families was especially emphasized, and the valuable words he said about families were brought to attention. It was noted that the great leader's family, built on solid foundations, is an invaluable example to everyone.
Even today, President Mr. Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva pay great attention and concern to the protection of national and moral values. Important measures are being taken to further improve the welfare of families.
Attention was drawn to the participation of a large delegation from Turkey in the event, and the importance of unity, solidarity and brotherhood of the Turkic world was emphasized.
Speaking, Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the Committee greeted all families and congratulated them on the occasion of "International Family Day". She noted that today is not only a family holiday, but also a holiday of national value and tradition. It is the day when national and moral values clearly reveal themselves.
The Chair of the Committee said that today, as always, Azerbaijan stands by the brotherly country and highly appreciated the participation of our Turkish brothers in the Festival together with their children and families. B. Muradova added that last week, the "Khari Bulbul" festival, which has become a tradition, was held at a high level, with the participation of well-known art figures of the Turkish world, and the opening ceremony of declaring Shusha the cultural capital of the Turkish world was held.
Talking about the state family policy in Azerbaijan, the chairman noted that National Leader Heydar Aliyev defined a state policy by combining the national values of Azerbaijan with modern democratic values. Thanks to this policy, the new generation has the opportunity to grow up in a spiritual environment, in a family environment, and to have democratic traditions. "Today, the achievements of the state, the social sphere, including our culture and history, are the wealth of all our youth and will be passed on to future generations," she added.
The chairman of the committee noted that the purpose of the festival is to communicate, to once again convey to society that family values and national-moral values are important, to emphasize once again that the strength and purity of the family is the basis of society and state life, and to make a call to treat the family more seriously. She emphasized that the celebration of the Festival in the park named after Nizami, one of the great personalities who is the pride and honor of Azerbaijan, is clear proof of how loyal we are to our national values.
Mr. Hulusi Golpinar, Head of the Department of the Ministry of Family and Social Services of the Republic of Turkey expressed his gratitude for being invited to Azerbaijan, the motherland of the Turks, on this wonderful day, and noted that in those difficult days when Turkey experienced the earthquake, they saw the world's greatest assistance and solidarity, especially Azerbaijan and the Turkish states. He emphasized that the brothers have been working to help since the first day.
Mrs. Malahat Ibrahimgizi, the Member of Parliament emphasized that Mother's Day is celebrated all over the world, as well as in our country, and said that mothers are the pillars of the family. She assessed the celebration of the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, as well as the establishment of the Republic of Turkey, as the centenary of the entire Turkic world.
M. Ibrahimgizi said that family values are the most sacred among national values for the Turkish people, especially in the culture of Azerbaijan, and family values are always held in high regard. She drew attention to the threats faced by the family institution in recent years and said that there is no future for nations that do not protect this value.
Recalling the views of the head of the country, Ilham Aliyev, regarding the protection and development of family values, the deputy talked about the state family policy. She added that the International Family Day, held regularly by the State Committee, has already become a tradition and a holiday in Azerbaijan, and this is the most obvious example of state policy.
The festival is organized with interesting and educational games for children in the corners "Heydar Aliyev - 100 years", "Azerbaijan-homeland", "Let's learn to create", "Green World", "Let's read", "National heritage" and "Creative hands" and continued with special entertainment programs.