Dövlət Komitəsi və BMT QAK-ın Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyi arasında əməkdaşlıq münasibətləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb
11 may 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəsi Bik Lumla görüşü keçirilib.
Qonaqları salamlayan Bahar Muradova ötən əsrin sonlarından etibarən Qarabağ münaqişəsinin ən çətin dövrlərində ölkəmizdə fəaliyyətə başlayan BMT-nin qaçqın və məcburi köçkünlərin həyatının yaxşılaşdırılmasında göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
Ölkə səviyyəsində anadan olmasının 100 illiyi qeyd edilən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Qarabağ münaqişəsi dövründə insanların ağır vəziyyətdən çıxmaları üçün çox böyük işlər ortaya qoyduğunu, onun Ermənistanın prezidenti ilə, bir çox ölkələrdən dövlət rəsmiləri, həmçinin ATƏT-in həmsədri olduğu ölkələrin müxtəlif səviyyəli nümayəndələri ilə çoxsaylı görüşlərə diqqət çəkərək, bu gün münaqişəni öz gücü ilə həll edən Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri hər zaman minnətdarlıqla andığını qeyd edib.
Artıq azad edilən torpaqlara mərhələli qayıdış prosesinin başlandığını qeyd edən B. Muradova bu prosesdə mina təhlükəsi ilə üzləşən şəxslər, zorakılığa məruz qalan məcburi köçkün qadınlar və digər həssas qrupdan olan şəxslərlə işlər aparılarkən, BMT ilə əməkdaşlığın mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini bildirib.
Səmimi qəbul üçün təşəkkürünü bildirən Bik Lum BMT-nin ölkəmizdə həyata keçirdiyi tədbirlər haqqında məlumat verərək, bu layihələrin Böyük Qayıdışa hazırlıq prosesində Azərbaycan hökumətinə dəstək göstərmək məqsədi daşıdığını qeyd edib.
Komitə ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində minalarla bağlı məlumatlılığın artırılması, qadınların cəmiyyətdə gücləndirilməsi, məcburi köçkün qadınlara və Azərbaycanda vətəndaşsızlıq riski altında olan şəxslərə hüquqi yardımın göstərilməsi, Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin əməkdaşlarının bacarıqlarının artırılması kimi çoxsaylı fəaliyyət istiqamətləri olduğunu bildirib.
Görüş ikitərəfli əməkdaşlıqla bağlı prespektivlər və gələcəkdə mümkün layihələrin həyata keçirilməsi təşəbbüslərinin müzakirəsi ilə davam edib.
Görüşdə Komitənin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdir müavini Kəmalə Haqverdiyeva, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarının Azərbaycan Respublikasındakı Nümayəndəliyinin Hüquq şöbəsinin müdir müavini Aydan Seyidova və həmin şöbənin əməkdaşı Sevinc Məstiyeva iştirak ediblər.

There was an exchange of views on cooperation between the State Committee and the UNHCR Representation in the Republic of Azerbaijan
Mrs. Bahar Muradova, The Chairperson of the State Committee on Family, Women and Children Affairs met with the Representative of the United Nations High Commissioner for Refugees in the Republic of Azerbaijan Bik Lum on May 11, 2023.
Welcoming the guests, Mrs. Bahar Muradova thanked the UN for its support in improving the lives of refugees and internally displaced persons, which started working in our country during the most difficult periods of the Karabakh conflict since the end of the last century.
Noting that the process of gradual return to the liberated lands has already begun, B. Muradova expressed her confidence that cooperation with the UN will make important contributions when dealing with people who are at risk of landmines, internally displaced women subjected to violence, and people from other vulnerable groups.
Expressing her gratitude for the sincere reception, Bik Lum gave information about the measures implemented by the UN in our country and noted that these projects aim to support the government of Azerbaijan in the process of preparing for the Great Return.
She said that within the framework of joint cooperation with the committee, there are many directions of action, such as raising awareness about landmines, empowering women in society, providing legal assistance to internally displaced women and persons at risk of statelessness in Azerbaijan, and increasing the skills of employees of Child and Family Support Centers.
The meeting continued with the discussion of prospects for bilateral cooperation and possible projects in the future.
Mrs.Kamala Hagverdiyeva, deputy head of the Foreign Relations and Protocol Service Department, Mrs. Aydan Seyidova, Deputy Director of the Legal Department of the Office of the UN High Commissioner for Refugees in the Republic of Azerbaijan, and Mrs. Sevinj Mastiyeva, an employee of that department, took part in the meeting.