“Heydər Əliyev ili” çərçivəsində regionlarda silsilə tədbirlər keçirilib
Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin “Heydər Əliyev ili” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamından irəli gələrək ölkəmizin bütün bölgələrində silsilə tədbirlər keçirilir.
Bu baxımdan Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ağdam, Şüvəlan, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul, Qəbələ, İsmayıllı, Göygöl, Goranboy, Zərdab, Zaqatala Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri (UADM) tərəfindən Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə 2023-cü ilin mart-may aylarında müxtəlif tədbirlər, o cümlədən elmi konfranslar, dəyirmi masalar, istedadlı gənclərin, uşaq və yeniyetmələrin iştirakı ilə maarifləndirici görüşlər, müsabiqələr, usdad dərsləri, idman yarışları keçirilib.
Aidiyyəti qurumların dəstəyi ilə keçirilən tədbirlərdə UADM-lərin əməkdaşları, mərkəzlərin ekspert qruplarının üzvləri, rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri, şəhid ailələrinin üzvləri, qazilər, məktəblərin müəllim və şagird kollektivi, tələbələr, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar, valideynlər iştirak ediblər.
Tədbirlərdə çıxış edənlər böyük siyasətçi və dahi tarixi şəxsiyyət Ulu Öndər Heydər Əliyevin mənalı ömür yolundan, xalqımız və dövlətimiz qarşısında misilsiz xidmətlərindən, Ulu Öndərin rəhbərliyi altında Azərbaycanda ailə, qadın və uşaq məsələləri sahəsində dövlət siyasətinin formalaşdırılması, qadın və uşaq hüquqlarının qorunması, təbliğ olunması, qadınlara imtiyazların verilməsi, dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində qadınların iştirakının artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən danışıblar. Çıxışlarda Ümummilli Liderin uşaqlara olan sonsuz məhəbbəti, onlara hər zaman diqqət və qayğı ilə yanaşmasından bəhs edilib, uşaqların, yeniyetmə və gənclərin milli-mənəvi dəyərlərimizə, tarixi köklərimizə bağlı, vətənpərvər ruhda böyüdülməsinin vacibliyi xüsusi vurğulanıb.
Tədbirlərdə Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən sənədli filmlər nümayiş etdirilib, məktəblilərin ifasında şeirlər, mahnılar səsləndirilib.

A series of events were held in the regions within the "Year of Heydar Aliyev"
According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the declaration of 2023 as the "Year of Heydar Aliyev" in the Republic of Azerbaijan, a series of events are being held in all regions of Azerbaijan.
In this regard, in March-May 2023, on the occasion of the 100th anniversary of the birth of the outstanding political and statesman Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people, the founder of the independent Azerbaijan state, various events, including scientific conferences, round tables, educational meetings competitions, master classes, sports competitions was held by the Agdam, Shuvelan, Saatli, Sabirabad, Hajigabul, Gabala, Ismayilli, Goygol, Goranboy, Zardab, Zagatala Child and Family Support Centers (CFSC) of the State Committee for Family, Women and Children Affairs with the participation of talented young people, children and adolescents.
Employees of CFSC, members of expert groups of the centers, representatives of the district community, members of the families of martyrs, veterans, teachers and students of schools, students, children in need of special care and parents took part in the events held with the support of the relevant institutions.
Speakers talked about the meaningful life path of the great leader Heydar Aliyev, the great politician and historical genius, his unparalleled services to our people and the state, the formation of state policy in the field of family, women and children's issues in Azerbaijan under the leadership of the Great Leader, the protection and promotion of women's and children's rights at the events. They talked about the measures implemented in the direction of increasing the participation of women in the implementation of state policy. In the speeches, the National Leader's endless love for children and his always attentive and caring approach to them were mentioned, and the importance of raising children, teenagers and young people in a patriotic spirit connected with our national and spiritual values and historical roots was specially emphasized.
Documentary films about the life and activities of the National Leader were shown at the events, poems and songs were performed by schoolchildren.