Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyi münasibətilə regionlarda tədbirlər keçirilib
Ölkəmizdə tibb elminin inkişafında xüsusi xidmətlər göstərmiş görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyi münasibətilə regionlarda tədbirlər keçirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Şüvəlan, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul, İsmayıllı, Qəbələ, Ağdam, Zərdab, Goranboy, Göygöl, Zaqatala Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri (UADM) tərəfindən 25-27 aprel 2023-cü il tarixlərdə müxtəlif tədbirlər, dəyirmi masalar, istedadlı gənclərin, uşaq və yeniyetmələrin iştirakı ilə görüşlər keçirilib.
Tədbirlərdə çıxış edənlər akademik Zərifə Əliyevanın zəngin mənəviyyata sahib əsl ziyalı kimi mənalı ömür yolu keçdiyini, xalqımızın yaddaşında gözəl insan, vəfalı ömür-gün yoldaşı, qayğıkeş ana, vətənpərvər bir vətəndaş kimi qaldığını bildiriblər. Qeyd edilib ki, Zərifə xanım övladlarını zəhmətkeş, vətəninə bağlı, ailə dəyərlərini qoruyub yaşadan, eləcə də sadəlik, səmimiyyət, təvazökarlıq, xeyirxahlıq ruhunda böyütmüşdür. İnsanlara nur bəxş edən böyük alimin həyat yolu, ailəsi, fəaliyyəti nəinki bugünkü, eləcə də gələcək nəsillər üçün bir örnəkdir.
Tədbirlərdə istedadlı gənclərin təqdimatında ədəbi-musiqili kompozisiyalar nümayiş etdirilib, Zərifə xanım Əliyevanın həyat və yaradıcılığından bəhs edən filmə baxış keçirilib.

The Events were held in the regions on the occasion of the 100th anniversary of Zarifa Aliyeva
Events were held in the regions on the occasion of the 100th anniversary of the outstanding ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva, who rendered special services in the development of medical science in our country.
The various events by Shuvelan, Saatli, Sabirabad, Hajigabul, Ismailli, Gabala, Aghdam, Zardab, Goranboy, Goygol, Zagatala Child and Family Support Centers of the State Committee for Family, Women and Children Affairs on April 25-27, 2023 , round tables, meetings were held with the participation of talented young people, children and teenagers.
Those who spoke at the events said that academician Zarifa Aliyeva lived a meaningful life as a true intellectual with rich spirituality, and remained in the memory of our people as a beautiful person, a faithful lifelong companion, a caring mother, and a patriotic citizen.
It was noted that Mrs. Zarifa brought up her children in the spirit of hardworking, devoted to the motherland, preserving family values, as well as in the spirit of simplicity, sincerity, humility, and kindness. The life path, family, activity of the great scientist who gave light to people is an example not only for today, but also for future generations.
At the events, literary and musical compositions presented by talented young people were shown, and a film about the life and work of Mrs. Zarifa Aliyeva was viewed.