Bakının Xəzər və Nizami rayonlarında erkən nikah və qohum evliliyi mövzusunda tədbirlər keçirilib
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə 4, 6, 14 və 18 aprel 2023-cü il tarixlərində “Erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın fəsadları” mövzusunda maarifləndirmə tədbirləri keçirilib. Tədbirlər Xəzər rayonunda yerləşən 183 nömrəli və şəhid Ramiz Qasımov adına 216 nömrəli tam orta məktəblərdə, eyni zamanda Nizami rayonunda yerləşən 129 və 229 nömrəli tam orta məktəblərdə baş tutub. Ümumilikdə 52 məktəbdən 424 nəfərin iştirak etdiyi tədbirlərdə yeniyetmələr, valideynlər, məktəb psixoloqları və müəllimlər mövzu ilə bağlı məlumatlandırılıb.
Tədbirlərdə Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsinin əməkdaşları Səmra Əliyeva və Nərgiz Sədrəddinbəyli iştirak ediblər. S.Əliyeva iştirakçılara erkən nikah və uşaq evliliyinin fərqi, qohum nikahları, hər iki problemin səbəbləri, fəsadları, dünyada və ölkəmizdə mövcud vəziyyət, qanunvericilik aktları və Dövlət Komitəsinin bu sahədə həyata keçirdiyi fəaliyyətlər barədə ətraflı məlumat verib. Müzakirə ilə keçən görüşlərdə mövzularla bağlı fikirlər səsləndirilib və tədbirlərin xüsusilə də valideynlər arasında davam etdirilməsi təklif edilib.
Daha sonra “Azərbaycan ailəsi film festivalı”na təqdim edilən “Həyat pilləkəni” qısametrajlı filmi və “Sonradan” sosial çarxı, erkən nikahlarla bağlı məlumatlandırma posteri nümayiş etdirilib.

Events on early marriage and consanguineous marriage were held in Khazar and Nizami districts of Baku
Educational events on the topic "Consequences of early marriage and marriage between relatives" were held on April 4, 6, 14 and 18, 2023 with the support of the Ministry of Science and Education, the State Committee on Family, Women and Children Affairs and the Baku Education Department.
The events took place in comprehensive secondary schools No. 183 and No. 216 named after martyr Ramiz Gasimov, located in Khazar district, as well as in comprehensive secondary schools No. 129 and 229 located in Nizami district. Teenagers, parents, school psychologists and teachers were informed about the topic in the events attended by 424 people from 52 schools.
Mrs. Samra Aliyeva and Mrs. Nargiz Sadraddinbeyli, representatives of the Family Affairs Department of the State Committee took part in the events.
Mrs. S. Aliyeva gave the participants detailed information about the difference between early marriage and child marriage, consanguineous marriages, the causes and consequences of both problems, the current situation in the world and in our country, legislative acts and the activities of the State Committee in this field. Different opinions were expressed about the topics and it was suggested to continue the activities, especially among parents at the meetings.