Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Bəyanatı
15 aprel, 2023-cü il tarixində Ermənistanda keçirilən ağır atletika üzrə Avropa çempionatının açılış mərasimində Azərbaycan bayrağının rəsmi akkreditasiya olunmuş şəxs tərəfindən nümayişkaranə şəkildə yandırılması və tədbirdə iştirak edən ermənilər tərəfindən bu hərəkətin alqışlanması bu ölkədə Azərbaycana qarşı mövcud olan düşmənçilik münasibətinin və nifrət ruhunun bariz nümunəsidir.
Bu hadisə Ermənistanın nüfuzlu beynəlxalq idman yarışlarına ev sahibliyi etmək və idmançıların təhlükəsizliyini təmin etmək iqtidarında olmadığını ortaya qoymaqla yanaşı, beynəlxalq müqavilələrin və konvensiyaların tələblərinin bu ölkə tərəfindən dəfələrlə pozulmasını, humanist və ümumbəşəri dəyərlərə olan laqeyd münasibətini bir daha dünya ictimaiyyətinə göstərdi.
Tərkibində qadın idmançıların da olduğu ağırlıqqaldırma üzrə Azərbaycan millisinin Ermənistanda təhlükəsizliyin təmin edilmədiyi və açıq nifrətin mövcud olduğu bir şəraitdə yarışmayacaqları nəzərə alınaraq, idmançılarımızın Vətənə qayıtmaları barədə qərar qəbul edilmişdir.
Çünki sülh, birlik və dostluq rəmzi olan idmanın irqi ayrı-seçkiliyə alət edilməsi, Ermənistanın üzərinə düşən öhdəliklərini yerinə yetirməməsi, məsuliyyətsiz münasibəti birbaşa beynəlxalq hüququn tələblərinin pozulması deməkdir.
Bu cür davranışın cəzasız qalması isə daha ağır nəticələrə və bu kimi əməllərin təşviq olunmasına gətirib çıxara bilər.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi olaraq, dünya ictimaiyyəti və beynəlxalq idman təşkilatlarını Ermənistanın bütün beynəlxalq norma və prinsiplərə zidd olan hərəkətlərinə biganə qalmamağa, milli nifrət ruhunda əməlləri təbliğ edən bir ölkədə dünya səviyyəli yarışların keçirilməsinə məhdudiyyət qoyulmasına və digər müvafiq addımları atmağa çağırırıq.

Statement of the State Committee on Family, Women and Children Affairs
The demonstrative burning of the Azerbaijani flag by an officially accredited person at the opening ceremony of the European Weightlifting Championship held in Armenia on April 15, 2023 and the applause of this action by the Armenians participating in the event is a clear example of the hostile attitude and spirit of hatred that exists in this country against Azerbaijan.
In addition to revealing Armenia's inability to host prestigious international sports competitions and ensure the safety of athletes, this event once again showed the world community its repeated violation of the requirements of international agreements and conventions, as well as its indifference to humanitarian and universal values.
Taking into account that the Azerbaijani national weightlifting team, which includes female athletes, will not compete in Armenia in a situation where security is not ensured and there is open hatred, it was decided that our athletes should return to their homeland.
Because the use of sport, a symbol of peace, unity and friendship, as a tool for racial discrimination, Armenia's failure to fulfill its obligations, and its irresponsible attitude directly violate the requirements of international law.
Impunity for such behavior can lead to more serious consequences and encourage such acts.
As the State Committee on Family, Women and Children Affairs, we call on the world community and international sports organizations not to be indifferent to Armenia's actions that are against all international norms and principles, to restrict the holding of world-class competitions in a country that promotes actions in the spirit of national hatred, and to take other appropriate steps.