8 aprel 2023-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi, eləcə də Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, “Azərbaycan Nəşriyyatları Assosiasiyası” İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə ikinci “Uşaq Kitab Festivalı” keçirilir.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş Festival Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra Vətən uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən ANAİB-in sədri, Hədəf qrupun qurucu direktoru Şəmil Sadiq iştirakçıları salamlayıb. O, bildirib ki, bu gün ölkədə fəaliyyət göstərən nəşriyyatların bir çoxu ANAİB-in üzvüdür. Təşkilatın “Bölgələrə kitabla gedirik” şüarı ilə bu yola çıxdığını qeyd edən Ş.Sadiq əlavə edib ki, artıq bölgələrimizdə kitab tanıtımına başlamışıq: ”Düşünürəm ki, mütaliə edən, özünü inkişaf etdirmək istəyən uşaqlar yetişdirsək ölkəmizin işıqlı gələcəyinə töhfə vermiş olarıq. Ölkəmizdə belə bir sərgi təşkil etməklə uşaqlarımızın kitaba olan sevgisini daha da artırmış oluruq. Bu bizim prioritetlərimizdəndir. Ötənilki festivalda təqribən 20 minə yaxın insan iştirak etmişdisə, bu il bu rəqəmi biz 50 minə çatdırmaq niyyətindəyik. Qarşıdakı illərdə bu festivalı beynəlxalq festival etməyi hədəfləyirik”.
Festivada çıxış edən Komitə sədri Bahar Muradova təşkilatçılardan biri kimi festivalda iştirakından qürur duyduğunu dilə gətirib. Kitablarla dost olmağın gələcəyə gedən yolumuzu asanlaşdıracağını bildirən sədr, keçirilən festivalı bu işə ən gözəl dəstəkçi kimi qiymətləndirib. O, ötən il keçirilən festivalı xatırlayaraq, bu il də böyük izdihamla qarşılandığını söyləyib.
Festivalın digər təşkilatçılarına, xüsusilə də təşəbbüskarı olan Şəmil bəyə təşəkkürünü bildirən B.Muradova, ölkə miqyasında kitab işinin təşviqinə, nəşriyyatların birliyini yaradaraq, nəşriyyat işinin inkişafına, kitabla cəmiyyət arasındakı münasibətin rəvan olmasına yönələn şərəfli bir yolun önündə getdiyini vurğulayıb.
Festivalda daha çox uşaqların iştirak etdiyinə diqqət çəkən Komitə sədri, hər bir iştirakçını yalnız bir dəyərin: kitab və ona sevginin birləşdirdiyini söyləyib: “Qəlbində bu sevgi olan hər kəs vətəni, dövləti və xalqı üçün yararlı bir insandır, cəmiyyətə töhfə verən vətəndaşdır. Belə insanların formalaşmasına dəstək verdiyimiz üçün özümü xoşbəxt hiss edirəm. Uşaqlara qoyulan kapital gələcəyimizə qoyulan kapitaldır. Kitaba qoyulan vəsait, cəmiyyətə qoyulan vəsaitdir”.
Çıxışının davamında o, festivalın növbəti illərdə təşkilatçı sayının daha da artacağına, dövlət qurumları ilə yanaşı bir çox özəl şirkət və biznes subyektlərinin bu işə dəstək verəcəyinə inamını ifadə edib.
Festivalın “Heydər Əliyev ili” çərçivəsində keçirildiyinə diqqət çəkən və Ümummilli lideri böyük ehtiramla yad edən B.Muradova, Heydər Əliyevin dövlət və cəmiyyət qarşısında misilsiz xidmətlərindən bəhs edib, onun ən böyük xidmətinin də öz timsalında kitaba, kitab işinə sevgi və hörməti təlqin etməsi olduğunu vurğulayıb. Çıxışının sonunda dövlətimizin ərazi bütövlüyü, təhlükəsizliyi uğrunda canından keçən şəhidlərimizi böyük ehtiramla yad edib, qazilərə şəfa diləyib, belə övladlar yetişdirən ailələrə, valideynlərə təşəkkür edib. O, bu gün festivalda kitab alaraq, onu oxumağa tələsən uşaqların içərisindən gələcəyin qəhrəmanlarının yetişəcəyinə inandığını söyləyərək fikirlərinə yekun vurub.
İnsanın ən yaxın və sadiq dostunun kitab olduğunu söyləyən millət vəkili, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Qənirə Paşayeva, insanın kitabla bilikləndiyini, savadlandığını, müdrikləşdiyini, mənəviyyatının zənginləşdiyini bildirib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin "bizim gələcəyimiz uşaqlarımıza və gənclərimizə nəyi, necə öyrətməyimizdən çox asılı olacaq" fikrini xatırlayan millət vəkili, Ulu öndərin fikirlərinə ən gözəl örnəyin bu festival olduğunu qeyd edib.
Sosial medianın, video-kontentlərin uşaqların prioritetinə çevrildiyi bir zamanda uşaqlara kitabı sevdirən belə faydalı tədbirin təşkilatçılarına, xüsusilə də ANAİB-ə təşəkkürünü bildirən Q.Paşayeva, növbəti illərdə festivalın daha böyük coşqu və həyəcanla keçiriləcəyinə inamını ifadə edib.
Gənclər və İdman nazirinin müavini İndira Hacıyeva çıxış edərək, kitaba marağın azalma tendensiyasının yaşandığı bir dövrdə belə festivalların keçirilməsini əhəmiyyətini vurğulayıb və və gələcək illərdə də belə sərgilərin keçirilməsinin davamlı olmasını arzulayıb.
Çıxış edən Təhsilin İnkişafı Fondunun sədri Elnur Nəsibov tədbirin təşkilinə görə təşəkkürünü bildirərək, bu cür kitab sərgilərinin mütaliə mədəniyyətinin təbliği baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Uşaqların asudə vaxtının səmərəliliyinin təmin edilməsində, onların dünyagörüşünün artmasında, zehni inkişafın gücləndirməsində kitabın üstünlüklərindən bəhs edən E. Nəsibov əlavə edib ki, kitaba marağı artırmaq istiqamətində ən yaxşı tərəfdaşımız məhz valideynlər olmalıdır.
Daha sonra çıxış edən Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri Akif Marifli son dövrlərdə Mədəniyyət Nazirliyinin kitab sahəsində gördüyü uğurlu siyasət, kitabxana və nəşriyyatların fəaliyyət perspektivləri ilə bağlı aparılan islahatlar, həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib.
Nazirlik tərəfindən keçirilən kitab sərgilərinə diqqət çəkən A. Marifli bildirib ki, cəmiyyətdə kitaba olan marağı artırmaq və mütaliə mədəniyyətini təbliğ etmək, oxucuları nəşriyyat işi sahəsində olan rəqəmsal yeniliklərlə tanış etmək məqsədilə keçirilən bu sərgilər kitab sənayesi sahəsidə dönüş nöqtəsi olub.
Sonda hər kəsi kitab oxumağa dəvət edən A. Marifli qeyd edib ki, Mədəniyyət Nazirliyinin son illərdə həyata keçirdiyi mütaliə maraq layihələri gələcəkdə də ardıcıl şəkildə davam edəcəkdir.
Festival uşaqların ifasında müsiqilərin səsləndirilməsi ilə davam edib.
Qeyd edək ki, 4 gün davam edəcək Festival çərçivəsində hər gün 14 panel olmaqla, ümumilikdə 56 panel təşkil olunacaq. Festivalda on minlərlə kitabın endirimli qiymətlərlə satışı, təqdimatlar, imza mərasimləri, master-klaslar, məşhurların “Nağıl saatı”, kukla teatrı, əyləncəli tamaşalar nümayiş etdiriləcək.

The second "Children's Book Festival" is being held in Baku
On April 8, 2023, the second "Children's Book Festival" is held with the support of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Ministry of Youth and Sports, the Ministry of Culture, as well as the Ministry of Science and Education, and the initiative of the "Azerbaijan Publishing Association" Public Union.
The Festival dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev started with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Later, the memory of those who died for the Motherland was commemorated with a minute's silence.
Shamil Sadiq, the Chairman of ANAIB, founding director of Hadaf Group, who gave an opening speech, welcomed the participants. He said that many of the publishing houses operating in the country today are members of ANAIB. Noting that the organization started this way with the slogan "We go to the regions with books", S.Sadiq told that they have already started promoting books in our regions: "I think that if we raise children who read and want to develop themselves, we will contribute to the bright future of our country. By organizing such an exhibition in our country, we increase our children's love for books. This is one of our priorities. About 20,000 people participated in last year's festival, but this year we intend to increase this number to 50,000. We aim to make this festival an international festival in the coming years."
Speaking at the festival, Bahar Muradova, the Chair of the Committee expressed her pride in participating in the festival as one of the organizers. Noting that being friends with books will make our path to the future easier, the Chairman evaluated the held festival as the best supporter of this work. Remembering the festival of last year, she said that she was welcomed by a large crowd this year as well.
Expressing her gratitude to the other organizers of the festival, especially Shamil Bey, who was the initiator, B. Muradova emphasized that he is leading an honorable path towards the promotion of book work on a national scale, creating a union of publishers, developing the publishing business, and smoothing the relationship between books and society.
The Chairman of the Committee said that each participant was united by only one value: the book and love for it: "Everyone who has this love in his heart is a useful person for his country, state and people, a citizen who contributes to society. I feel happy that we support the formation of such people. Investment in children is investment in our future. Funds invested in books are funds invested in society."
In the continuation of her speech, she expressed her belief that the number of organizers of the festival will increase in the coming years, and many private companies and business subjects will support this work along with state institutions.
Noting that the festival was held within the framework of the "Year of Heydar Aliyev" and honoring the National Leader with great respect, B. Muradova spoke about Heydar Aliyev's great services to the state and society, and emphasized that his greatest service was to inspire love and respect for books and book work in his example. At the end of her speech, she paid tribute to our martyrs who died for the territorial integrity and security of our country, wished recovery to the veterans, and thanked the families and parents who raised such children. She concluded her thoughts by saying that she believes that the heroes of the future will grow out of the children who buy a book at the festival and rush to read it.
Ganira Pashayeva, the MP, Chair of the Culture Committee of the Milli Majlis, said that a person's closest and most loyal friend is a book, an educated, wise person is spiritually enriched by books.
Remembering National Leader Heydar Aliyev's opinion that "Our future will depend a lot on what and how we teach our children and young people", the deputy noted that this festival is the best example of the great leader's ideas.
At a time when social media and video contents have become children's priority, G. Pashayeva expressed her gratitude to the organizers of such a useful event, especially ANAIB, which made children love books, and expressed her belief that the festival will be held with greater enthusiasm and excitement in the coming years.
Deputy Minister of Youth and Sports Indira Hajiyeva made a speech and emphasized the importance of holding such festivals at a time when the interest in books is decreasing and wished that such exhibitions would continue in the coming years.
Elnur Nasibov, the Chairman of the Education Development Fund, expressed his gratitude for the organization of the event and noted the importance of such book fairs in terms of promoting reading culture.
Talking about the advantages of the book in ensuring the efficiency of children's free time, increasing their outlook, and strengthening mental development, E. Nasibov added that parents should be our best partners in increasing interest in books.