“Erkən nikah və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələri” mövzusunda görüş keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Elm və Təhsil Nazirliyinin birgə əməkdaşlıq çərçivəsində keçirilən tədbirlərin davamı olaraq 29 mart 2023-cü il tarixdə Sumqayıt Gənclər Evində Xidmət Sahələri üzrə Sumqayıt Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin tələbələri və onların valideynləri üçün “Erkən nikah və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələri” mövzusunda maarifləndirici görüş keçirilib.
Görüşdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsinin müdir müavini Kamila Əliyeva təqdimatla çıxış edərək, erkən nikahın və qan qohumları arasında nikahların mənfi nəticələrindən və onların qarşısının alınması istiqamətində dövlət, xüsusilə də Komitə tərəfindən görülən işlər barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
K.Əliyeva ölkəmizdə erkən nikah və uşaq evliliklərinin gender əsaslı zorakılığın bir növü kimi dəyərləndirildiyini vurğulayıb, tələbə və valideynlərə belə hallarla mübarizədə fəal olmaq, bu cür hallarla üzləşən şəxslərə dərhal Komitə yanında fəaliyyət göstərən qaynar xəttə (860) müraciət etmək tövsiyə edib.
Çıxış edən Təhsil Mərkəzinin direktoru Gülşən Ömərova məsələnin aktuallığına diqqət çəkib, yeniyetmə və gənclərə ailə öhdəliklərini tam məsuliyyətlə öz üzərinə götürməyə hazır olduqdan sonra ailə həyatı qurmağı tövsiyə edib.
Daha sonra iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, iştirakçılara “Erkən nikahın və qohum evliliyinin ana və uşaqların sağlamlığına mənfi təsirləri” adlı məlumatlandırıcı çap vəsaiti paylanılıb.

An educational meeting on "Early marriage and negative consequences of marriage between relatives" was held as a continuation of the events held within the joint cooperation of the State Committee on Family, Women and Children Affairs and the Ministry of Science and Education, at the Sumgayit Youth House, for the students of the Sumgayit State Vocational Education Center for Service Areas and their parents on March 29, 2023.
Mrs. Kamila Aliyeva, deputy head of the Family Affairs Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs , made a presentation and informed the participants about the negative consequences of early marriage and marriages between blood relatives and the work done by the state, especially the Committee, in order to prevent early marriages.
Mrs. K. Aliyeva emphasized that early marriage and child marriages are considered as a type of gender-based violence in our country, she advised students and parents to be active in fighting such situations, and those facing such situations should immediately contact the hotline (860) operating under the Committee.
The director of the Education Center, Mrs.Gulshan Omarova, who made the speech, drew attention to the urgency of the issue and advised teenagers and young people to start a family life after they are ready to assume family obligations with full responsibility.
Then, the questions of the participants were answered, and the participants were distributed an informative printed material entitled "Negative effects of early marriage and consanguineous marriage on the health of mothers and children".