Sosial Sahibkarlıq üzrə Beynəlxalq Qadınlar Forumu keçirilib
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyası İdarə Heyətinin sədri Səkinə Babayeva, Assosiasiya olaraq bu layihənin tərəfdaşı olmaqdan qürur duyduqlarını bildirib: “Beynəlxalq komandada Azərbaycan, Rusiya və Almaniyadan olan 24 sahibkar ictimai faydalı və müxtəlif sahələrdə birgə layihələr üçün ideyalar hazırlayıb. Bu layihələr cəmiyyət, ekologiya, təhsil, media, mədəniyyət və digər sosial əhəmiyyətli mövzuları əhatə edib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova çıxış edərək, təşkilatçılara təşəkkür edib, belə Forumların əhəmiyyətini vurğulayıb. O, sosial sahibkarlığın müstəqil, dayanıqlı biznes subyektləri vasitəsilə insanların həyatına təsir göstərmək, həmçinin cəmiyyətdəki və icmadakı problemlərin həllinə çalışmaq üçün mühüm bir vasitə olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu, bir tərəfdən biznes və sahibkarlıq subyektlərini sosial əhəmiyyətli problemlərin həllinə cəlb edir, digər tərəfdən hədəf qruplarının iştirakı ilə üzləşdikləri problemlərin həllinə çalışır.
Xüsusi ilə müharibə və pandemiyadan əziyyət çəkən əhali qrupları üçün ənənəvi biznes maraqları ilə yanaşı ictimai və sosial maraqları yeni müstəviyə daşıyan subyektlərin maraqlı layihələr reallaşdırdıqlarını qeyd edən B.Muradova, mövcud hüquqi və institusional boşluqların olmasına baxmayaraq, bu sahədə təşəbbüslərin və müsbət təcrübələrin formalaşdığını vurğulayıb.
Bu sahədə qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsinin önəmindən danışan sədr bildirib ki, həmçinin qısa müddət ərzində hissolunacaq nəticələrin əldə olunması üçün stimullaşdırıcı tədbirlər həyata keçirilməli, müvafiq institusional mexanizmlər yaradılmalıdır: O, “Mövcud ehtiyaclara müvafiq sosial dəyər yaratmaq üçün investisiya imkanlarına sərbəst çıxışla daha çevik və dayanıqlı nəticələr əldə etməyə qadir vətəndaşlarımız iqtisadi inkişaf, cəmiyyət və icmalar üçün daha çox fayda verə bilsinlər”- deyə əlavə edib.
Tədbirin rəsmi hissəsindən sonra MediaOst və AQSİA arasında, həmçinin WEİA və AQSİA arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb.
Qeyd edək ki, ümumilikdə Foruma 200-dən çox iştirakçı qatılıb. Forumda təqdimatlardan əlavə, şəbəkələşmə platforması, Azərbaycanın işgüzar dairələri və qadın təşkilatlarının nümayəndələri ilə görüşlər, ölkədə sahibkarlara dəstək üzrə Dövlət proqramlarının təqdimatı keçirilib.

The International Women's Forum on Social Entrepreneurship
Sakina Babayeva, Chair of the Board of Directors of the Azerbaijan Women's Entrepreneurship Development Association (AWEDA) in Azerbaijan, who gave an opening speech at the forum, said that they are proud to be a partner of this project as an Association: "In the international team, 24 entrepreneurs from Azerbaijan, Russia and Germany have developed ideas for joint projects in various fields of social benefit. These projects covered society, ecology, education, media, culture and other socially important topics.”
Bahar Muradova, Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, made a speech, thanked the organizers and emphasized the importance of such Forums. She pointed out that social entrepreneurship is an important tool for influencing people's lives through independent, stable business subjects, and also for trying to solve problems in society and the community. She noted that, on the one hand, it involves business and entrepreneurial subjects in solving socially important problems, and on the other hand, it tries to solve the problems they face with the participation of target groups.
B. Muradova, who noted that subjects who take public and social interests to a new level along with traditional business interests, especially for population groups suffering from war and pandemics, have implemented interesting projects, emphasized that despite the existing legal and institutional gaps, initiatives and positive experiences have been formed in this field.
Speaking about the importance of improving the legislative framework in this area, the Chair said that stimulating measures should be implemented and appropriate institutional mechanisms should be created in order to achieve tangible results in a short period of time, so that our citizens who are capable of doing it can provide more benefits for economic development, society and communities.
After the official part of the event, a memorandum on cooperation was signed between MediaOst and AWEDA, as well as between WEIA and AWEDA.
It should be noted that more than 200 participants took part in the Forum. In addition to presentations, a networking platform, meetings with representatives of Azerbaijan's business circles and women's organizations, and a presentation of state programs for supporting entrepreneurs in the country were held at the forum.