Azərbaycan ağır atletikası tarixində ilk dəfə rekord sayda qadın atlet iştirak edib
21-23 dekabr tarixlərində Şüvəlan qəsəbəsindəki Ağır Atletika Akademiyasının yarış zalında keçirilən qadınlar, kişilər və veteranlar arasında ağır atletika üzrə Azərbaycan Kubokuna 25 nəfər qadın idmançının qatılması, Azərbaycan ağır atletikası tarixində rekord kimi qeydə alınıb.
Qadın atletlər arasında Samirə Rzayeva, Nazilə İsmayılova, Selcan Qarayeva, Fazilə İmanova, Ayişə Əliyeva, Fidan Mirzəzadə, Rahilə Hüseynzadə, Leyla Məhərrəmova, Elnarə Rəşidova öz çəki dərəcələrində qızıl medallarla təltif edilib.
Eyni zamanda respublika dərəcəli ağır atletika turnirlərində ilk dəfə qadın mütəxəssis yarışın baş hakimi təyin edilib. Bu vəzifə sabiq ağır atlet, qadınlar arasında Azərbaycan çempionu, ustadlar arasında 3 qat Avropa və dünya çempionu Səbinə Rzayevaya həvalə edilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Milli Məclisin deputatları Hicran Hüseynova və İqbal Məmmədov atletlərin təltieftmə mərasimində iştirak edərək, onlara həm medallarını təqdim ediblər, həm də gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzu ediblər.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Kubokunun təşkilində məqsəd ölkənin ağır atletika üzrə ən yaxşı idman təşkilatları, ən yaxşı qadın və kişi idmançılarını, ümidvericı ağır atletlərdən ibarət əsas, dəyişkən və ehtiyat qüvvələri müəyyən etmək, yeniyetmə və gənc idmançılara örnək olmaq məqsədilə veteran idmançıların iştirakını təmin etmək, 2023-cü ildə keçiriləcək beynəlxalq səviyyəli yarışlara daha güclü veteran idmançıları seçməkdir.

A record number of female athletes participated in the Azerbaijan Cup for the first time in the history of Azerbaijani weightlifting
On December 21-23, the participation of 25 female athletes in the Azerbaijan Cup in weightlifting among women, men and veterans held at the competition hall of the Weightlifting Academy in Shuvelan settlement was recorded as a record in the history of Azerbaijan weightlifting.
Among female athletes, Samira Rzayeva, Nazila Ismayilova, Seljan Garayeva, Fazila Imanova, Ayisha Aliyeva, Fidan Mirzazade, Rahila Huseynzade, Leyla Maharramova, Elnara Rashidova were awarded gold medals in their weight classes.
At the same time, for the first time in republican weightlifting tournaments, a female specialist was appointed as the chief judge of the competition. This position was entrusted to Sabina Rzayeva, a former weightlifter, Azerbaijani women's champion, three-time European and world champion among masters.
Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affair, Mrs. Hijran Huseynova, and Mr. Iqbal Mammadov the MPs participated in the awarding ceremony of the athletes and presented them with medals and wished them success in their future activities.
It should be noted that the purpose of organizing the Azerbaijan Cup is to identify the country's best sports organizations in weightlifting, the best female and male athletes, and the main, variable and reserve forces consisting of promising weightlifters, to ensure the participation of veteran athletes in order to be an example to teenagers and young athletes and to select stronger veteran athletes for international level competitions in 2023.