Dövlət Komitəsində İsveç səfiri ilə görüş keçirilib
16 dekabr 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova İsveç Krallığının Azərbaycandakı səfiri Tobias Lorentzso ilə görüşüb.
Tanışlıq məqsədilə keçirilən görüşdə mümkün əməkdaşlıq imkanları və fəaliyyət perspektivləri müzakirə edilib. Azərbaycanla İsveç arasında gender bərabərliyi sahəsində əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi, təcrübə mübadiləsi məqsədilə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Azərbaycan-İsveç diplomatik və parlamentlərarası əlaqələrindən bəhs edib, iki ölkə arasında münasibətlərin bir sıra sahələrdə uğurla inkişaf etməkdə olduğunu vurğulayıb.
Komitə sədri başlıca problemimizi həll etdikdən sonra beynəlxalq aləmdəki mövqeyimizə, münasibətlərimizə, o cümlədən qarşıdakı hədəflərə fərqli prizmadan baxdığımızı söyləyib. O əlavə edib ki, Azərbaycan, müharibədən zərərçəkmiş əhalinin çətinliklərinin aradan qaldırılması, onların təhlükəsiz şəraitdə torpaqlarına qayıtması və dinc yaşayışının təmin edilməsi məqsədilə sülh quruculuğuna xüsusi önəm verir. B.Muradova, işğaldan azad edilmiş torpaqlarda mina təhlükəsinin hələ də qaldığını bildirərək, bunun əhalinin öz yurd-yuvalarına qaytarılması prosesinin həyata keçirilməsinə ciddi maneə törətdiyini diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda bu dövrdə uğurlu psixo-sosial dəstək işinin aparılması məqsədilə mütəxəssislərin peşəkarlığının artırılmasına ehtiyac olduğunu bildirib. Sədr, ölkəmizin bu istiqamətdə, eləcə də gender bərabərliyinin təmin olunması sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edib.
İsveç səfiri Tobias Lorentzso səmimi qəbula görə təşəkkür edib, görüşün ikitərəfli münasibətlərə müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib. T.Lorentzso, səfirliyin fəaliyyətində prioritet istiqamətlərə diqqət çəkib və bu sahədə Azərbaycanla uğurlu əməkdaşlıqdan danışıb. O, gender bərabərliyinin təmin edilməsi istiqamətində Azərbaycanın görüdüyü işi yüksək qiymətləndirib və gələcəkdə mümkün əməkdaşlıq layihələrindən bəhs edib.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov və İsveç səfirinin ticarət və mədəni məsələlər üzrə müşaviri Siruz Məmmədov iştirak edib.

A meeting with the Ambassador of Sweden was held at the State Committee
On December 16, 2022 the Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Mrs.Bahar Muradova met with the Ambassador of the Kingdom of Sweden to Azerbaijan Mr. Tobias Lorenzo.
During the meeting, possibilities of cooperation and prospects of activities between Azerbaijan and Sweden in the field of gender equality were discussed.
Welcoming the guests, the Chairperson of the State Committee Bahar Muradova mentioned Azerbaijan-Sweden diplomatic and inter-parliamentary ties and stressed that relations between these two countries are successfully developing in a number of spheres.
B. Muradova mentioned that the threat of mines in the liberated lands still persists, noting that it seriously impedes the process of returning the population to their homeland.
At the same time, she noted the need to increase the skills of professionals in order to provide successful psychosocial support during this period. The Chairperson stated that our country is interested in strengthening international cooperation in this direction, as well as in ensuring gender equality. The Chairperson emphasized the interest in strengthening international cooperation in this direction, as well as in ensuring gender equality.
Ambassador of Sweden Tobias Lorenzoa thanked for the warm welcome and expressed confidence that the meeting would make a positive contribution to bilateral relations. T.Lorenzo paid attention to priority directions in the Embassy's activity and spoke about successful cooperation with Azerbaijan in this field. He praised Azerbaijan's work to ensure gender equality and spoke of possible future cooperation projects.