“Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyası çərçivəsində “Qadın Qaynar Xətti”nin fəaliyyəti ilə bağlı görüş keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, “Azercell Telekom” MMC və “Ümidli Gələcək” Sosial Təşəbbüslər İctimai Bilriyinin dəstəklədiyi “Qadın Qaynar Xətti”nin fəaliyyətinin ilkin nəticələri açıqlanıb.
Gender əsaslı zorakılığa qarşı fəallıq kampaniyası çərçivəsində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın, “Azercell Telekom” MMC-nin və “Ümidli Gələcək” STİB-nin rəsmi nümayəndələrinin iştirakı ilə həyata keçən görüşdə ölkəmizdə bu istiqamətdə görülən tədbirlər barədə məlumat verilib, bu istiqamətdə maarifləndirilmənin vacibliyi vurğulanıb.
Zorakılıqla mübarizə tədbirlərinə dəstək məqsədilə Azercell-in təşəbbüsü ilə cari ilin avqust ayında yaradılan “Qadın Dəstək Xətti”nin ilkin fəaliyyət nəticələri də görüş zamanı təhlil edilib. Xidmətə müraciət edən qadınların əhəmiyyətli hissəsi psixoloji və fiziki zorakılığa məruz qalıb, ailədaxili və boşanma problemləri ilə üzləşib. Ümumilikdə, Dəstək Xəttinə iki minə yaxın sorğu daxil olub və müraciət edənlərin yaş həddi 18-45 aralığındadır.
Qeyd edək ki, “Qadın Dəstək Xətti”nin xüsusi ixtisaslaşdırılmış psixoloqları, sosial işçiləri və hüquqşunasları çətin həyat şəraitində olan qız və qadınlara günün istənilən saatında xidmət göstərir. Dəstək Xəttinə zəng edən xanımlara ilkin yardım göstərilir, zəruri hallarda müraciət icma əsaslı hüquq klinikalarına, reabilitasiya mərkəzlərinə, sığınacaqlara və hüquqi məsləhət verən QHT-lərə yönləndirilir.

Within the framework of the "16 days of activism against gender based violence" campaign, a meeting on the activities of the "Women's Hotline" was held
Preliminary results of the "Women's Hotline" developed by the State Committee for Family, Women and Children Affairs , "Azercell Telekom" LLC and " Reliable Future" Social Initiatives Public Union were released.
At a meeting held within the framework of "16 Days of activism against gender based violence" campaign with participation of the Chairperson of State Committee for Family, Women and Children Affairs Bahar Muradova, official representatives of "Azercell Telekom" LLC and "Reliable future" NGO were presented information on measures taken in our country in this direction, stressed the importance of education in this direction.
During the meeting, the preliminary results of the "Women's Hotline", established in August this year at the initiative of "Azercell" in order to support measures to combat violence, were analyzed.
A large proportion of the women who requested help had experienced psychological and physical violence and faced family and divorce problems.
In total, the hotline received about two thousand requests, and the age range of applicants is from 18 to 45 years.
It should be noted that specialized psychologists, social workers and lawyers of the "Women's hotline" provide services to women in difficult circumstances on a 24/7 basis.
Women are provided with first aid and, if necessary, referrals are made to community legal clinics, rehabilitation centers, shelters, and NGOs that provide legal advice to victims.