Dövlət Komitəsinin əməkdaşları İspaniyada səfərdə olub
Avropa İttifaqı və Avropa Şurasının birgə həyata keçirdiyi “Yaxşı İdarəçilik üçün Tərəfdaşlıq II” proqramı çərçivəsində Azərbaycanın müvafiq dövlət qurumları nümayəndələrinin İspaniyanın Madrid şəhərinə təlim səfəri baş tutub.
Qadınlara qarşı zorakılıq, məişət zorakılığının qarşısının alınması və ona qarşı mübarizə haqqında qabaqcıl təcrübələrlə tanış olmaq məqsədilə təşkil olunan səfərdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları Vəfa Ələkbərova və Aytəkin Hacıyeva iştirak ediblər.
3 gün davam edən təlim səfəri çərçivəsində iştirakçılar İspaniyanın Bərabərlik Nazirliyində, Məişət və Gender əsaslı zorakılığa dair Dövlət Observatoriyasında, Gender əsaslı zorakılıq üzrə ixtisaslaşmış məhkəmədə, Daxili İşlər Nazirliyinin tabeliyindəki Ailə və qadın mərkəzində, Koordinasiya və Araşdırmalar üzrə Baş idarəsində, Təhlükəsizlik üzrə Dövlət katibliyində, həmçinin “Cometa” idarəetmə və “016 Çağrı mərkəzlərində görüşlər keçiriblər.
Görüşlər zamanı həmin qurumların səlahiyyətli nümayəndələri gender əsaslı zorakılığın qarşısının alınması və ona qarşı mübarizəyə dair İspaniya təcrübəsi, bununla bağlı ixtisaslaşmış məhkəmə, vətəndaş cəmiyyəti və çağrı mərkəzlərinin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat veriblər.

Officials of the State Committee visited Spain
Within the framework of the European Union and Council of Europe joint program "Partnership for Good Governance II" representatives of relevant state structures of Azerbaijan made a study visit to Madrid, Spain.
Employees of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Vafa Alakbarova and Aytekin Hajiyeva participated in the study trip aimed at familiarizing with the best practices in the field of prevention and fighting violence against women.
During the 3-day study visit, the participants had meetings at the Spanish Ministry of Equality, the State Observatory for Domestic and Gender-Based Violence, the Specialized Court on Gender-Based Violence, the Family and Women's Center at the Ministry of Interior, the General Directorate for Coordination and Research, the State Secretariat for Security, and the "Cometa" and 016 management centers.
During the meetings, authorized representatives of these structures provided extensive information about Spain's experience in preventing and combating gender-based violence,as well as the activities of specialized courts, civil society and call centers in this field.