“Gender əsaslı zorakılığa məruz qalan şəxslərlə sosial işin təşkili” layihəsinin yekun konfransı keçirilib
21 oktyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə Sosial iş İctimai Birliyi tərəfindən “Gender əsaslı zorakılığa məruz qalan şəxslərlə sosial işin təşkili” layihəsinin yekun konfransı keçirilib.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən Sosial İş İctimai Birliyinin həmtəsisçisi Amalya Sezgin təşkilat və layihə barədə geniş məlumat verib. Daha sonra çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva, layihənin əhəmiyyətini vurğulayaraq, hazırda sosial iş sahəsinin sürətlə inkişaf etdiyini bildirib. O, gender əsaslı zorakılıqla bağlı Dövlət Komitəsi tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər, layihələr haqqında məlumat verib. Aparat rəhbəri qeyd edib ki, bəzi hallarda gender əsaslı zorakılıq, intihar və digər mənfi halların kütləvi informasiya vasitələrində, sosial şəbəkələrdə düzgün işıqlandırılmaması belə halların təbliğatına yol açır.
Tədbirdə Komitə əməkdaşları Tural Hüseynzadə “Gender anlayışının qanunda yeri və gender bərabərliyinin hüquqi aspektləri”, Zülfiyyə Sadıqova isə “Gender əsaslı zorakılıq və psixoloji yanaşmalar” adlı təqdimatla çıxış ediblər.
Şüvəlan Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin direktoru Sitarə Əhmədova, Sosial Xidmətlər Agentliyinin əməkdaşı Sara Ağayeva gender əsaslı zorakılıq və sosial iş, zorakılığa məruz qalan şəxslərə göstərilən xidmətlər, sosial xidmət və reabilitasiya və digər mövzularda çıxışlar ediblər.
Sonda Sosial İş İctimai Birliyinin icraçı direktoru Sənan Ağayev layihənin icrasına dəstək olan qurumlara və konfransda iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

The final conference of the project "Organization of social work with the victims of gender-based violence"
On October 21, with the financial support of the State Support Agency for Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan, the final conference of the project "Organization of social work with the victims of gender-based violence" was held by the Social Work Public Union.
Mrs. Amalya Sezgin, the co-founder of the Social Work Public Union, who gave an opening speech at the conference, gave extensive information about the organization and the project. Later, Mrs. Jeyran Rahmatullayeva, Chief of Staff of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, emphasized the importance of the project and said that the field of social work is currently developing rapidly. She informed about the measures and projects implemented by the State Committee on gender-based violence and noted that in some cases, improper coverage of gender-based violence, suicide and other negative situations in mass media and social networks leads to the promotion of such situations.
At the event, the staff of the Committee made a presentation entitled "Gender concept in the law and legal aspects of gender equality", and "Gender-based violence and psychological approaches".
Mrs. Sitara Ahmadova, director of Shuvelan Children and Family Support Center, and Mrs. Sara Aghayeva, an employee of Social Services Agency, gave speeches on gender-based violence and social work, services provided to victims of violence, social service and rehabilitation, and other topics.
In the end, Mr. Sanan Agayev, executive director of the Social Work Public Union, expressed his gratitude to the institutions that supported the implementation of the project and the participants in the conference.